Kavanda ja ehita: astmed ja trepid aias

kodus.ee
Aasta ringi kasutuses olevate treppide puhul tuleb arvestada nende vastupidavust lumerookimisele ja jää eemaldamisele, samuti liivatamisele. | Shutterstock

Kallakul asuvas aias on mugav liigelda, kui selleks on rajatud sobivad astmed ja trepid. Kavanda ning ehita astmestik sobivas mõõdus, turvaliselt ja ka stiilselt.

Kas valida vastupidavad betoonastmed, sooja pinnaga laudadest trepp või taimede vahele peitunud, veidi ebasümmeetrilised kiviplaatidest astmed? Treppide ehitusmaterjal ja -stiil mõjutavad aia väljanägemist väga palju, seega pole sugugi ükskõik, millest need ehitad.

Võta kavandamisjärgus arvesse aastaaegu. Kui on vaja panna astmekivid kiviktaimlasse või pääseda ligi vaid suvel kasutatavale aiamajale, ära mõtle lumehangedele ega libedusohule. Aasta ringi kasutuses olevate treppide puhul tuleb arvestada nende vastupidavust lumerookimisele ja jää eemaldamisele, samuti liivatamisele. Kaalu ka, milline materjal on õige talvise libeduse korral: karedapinnalised astmed on siledatega võrreldes turvalisemad ning peavad paremini vastu kulumisele.

Trepile lisavad turvalisust ja kasutusmugavust nii tugev trepipiire kui korralik valgustus. Paiguta valgustid selliselt, et need ei pimestaks ega jääks lumerohketel talvedel hangede alla. Pikema trepi on hea teha nii, et vahepeal on rohkem puhketasandeid, mis aeglustavad liikumist ning võivad suviti olla ka istumispaigad. Sellistel platvormidel saab päikest võtta, samuti päikese liikumise järgi asukohta vahetada.

 

Mõõda mõnusalt parajaks
 

Trepp koosneb astmetest, mille osad on tõus ja käik. Tõus tähendab astme kõrgust ja käik astme sügavust. Sujuva trepi – igale astmele astud vaid ühe korra – saad valemiga 2 x tõus + käik = 64 cm. Kui tahad pikemat treppi, millel igale astmele astud rohkem kui üks kord, kasuta valemit 2 x tõus + käik = 122–130 cm.

Aseta trepiastmed mõni millimeeter väljapoole kaldu. Nii on trepil kõndimine mugavam ning ka vihma- ja lumesulaveed valguvad kiiremini maha.

Trepi laiust võid aia eri osades vaheldada, pidades silmas selle otstarvet ja paigutust. Vähim laius seal, kus korraga kõnnib ainult  üks inimene, peab olema tubli pool meetrit. Kitsas trepp sobib kohta, kus läheb vaja vaid paari astet, näiteks mis viib puukuuri või tagaaeda. Tavapärase trepi asemel võib kasutada ka erikujulisi astmekive.

Kui aga tahad treppi ühendada terrassi istumisnurgaga, kaalu laiemate astmete meisterdamist – need pakuvad ruumi ürdi- ja lillepottidele ning sobivad ka mängimiseks-istumiseks, miks mitte einestamiseks. Peasissepääsu esine trepp tasub kavandada piisavalt suur, et sellel mahuks mugavalt liikuma, olgu siis käe otsas laps või poekotid. Poolteist meetrit laiale trepile mahub kenasti kõndima kaks inimest.

 

Mis materjalist?
 

Aiatrepi materjaliks sobivad puu ja betoon, graniit ning kiltkivi, samuti nende mitmesugused kombinatsioonid. Sa võid võid katta betoonist valatud trepi naturaalkivi või pesubetooniga, jätta betoonipinna naturaalseks või värvida selle sobiva värvitooniga.

Paljud tootjad pakuvad nii graniidist kui betoonist valmis astmeid. Need on juba sobivas mõõdus ning libisemist vähendava pinnaviimistlusega.
Kiltkivi on iseenesest kaunis, kuid meie kliimas talvel libedavõitu. Seepärast pole see ehk hea materjal aasta ringi kasutatavates kohtades.

Puutreppidel on mõnus paljajalu liikuda ning seepärast sobivad need suvilasse ja linlase maakodusse kõige paremini. Kuna märg puit muutub vihma-, lörtsi- ja lumesajus libedaks, pane trepiastmed soonilisest immutatud puidust. See haakub siledast lauapinnast märgatavalt paremini ega ole märja ilmaga nii libe.

Puutrepi tarvis tasub alati valida A-klassi immutatud puit – see peab hästi vastu, kui puuutub kokku kas maapinna või veega. Samuti sobib trepiks lehisepuit, mis on tänu rikkalikule vaigusisaldusele hea kõikideks ehitisteks aias.

Allikas: Kodu&Aed

Sarnased artiklid