Arhiiv

KODU & AED JUUNI 2024
Lilleaiast leiab toredaid taimi, millega lisada suvele uusi, põnevaid maitseid.
Põltsamaa lasteaia päikeseratast meenutaval taimealal saavad mudilased hariva aianduskogemuse: võimalus on ise kasvatada seemnest lilli ja tarbetaimi ning õppida märkama ja vaatlema pisilaste eluolu enda ümber.
Triin ja Taago Pikas ehitasid oma teise maja suurele krundile Sausti külla ning naudivad koos tütar Isabeli ja kahe kiisuga neljandat suve selles kodus. 
KODU & AED MAI 2024
Ülli-Kaisa Karro ja Eerik Laas elavad koos tütar Kritiga naise enda projekteeritud majas Pirita jõe maalilisel kaldal.
Aias on hea olla, kui see on võõra pilgu eest varjatud väliruum. Just seesuguse õuetoa kujundas perekond Helme, ilmestades okaspuude igihaljast rohelust värviküllaste vohavate lilleamplitega.
Aedrabarber (Rheum × hybridum) pakub kevadises aias esimesena värsket saaki.
KODU & AED APRILL 2024
„Naudin enda ümber privaatset õueruumi, kuigi krundid on üksteise külje all,” lausub aednikudiplomiga Riina Annus, kes kujundas oma lapsepõlvekodu aia mõnusaks lopsakaks džungliks.
„Tahtsin oma lapsele ja lapselastele lähemal olla,” avaldab pensionieas Heli Kliimann, kelle meelest polnud raske muuta harjumuspärast elukohta, kui valmimas oli uus, nüüdisaegsete võimalustega korter, mida sai ise soovi järgi kujundada.
Enne väetama asumist võta hetkeks aeg maha ja kaalu, kas kõik plaanitu ikka turgutab taimi ja sobib mullale.
KODU & AED MÄRTS 2024
Kui kevadtalvel sobiv mudel ära osta ja üles panna, saab aiahooaja alguses majakeses juba tegutsema hakata. Kui suur ja mis materjalist see võiks olla?
Merilin ja Ergi Prommik koos nelja lapsega elavad hubases ja avaras, omanäolises ja romantilises majas vaatega Rakvere vallimäele.
Tuulepealsest kivise pinnasega paarismajakrundist kujundas Ilona Toobal lopsakate taimedega iluaia. Soovist katsetada ja täiendada muudab ta selle ilmet järjepidevalt.
KODU & AED VEEBRUAR 2024
Rahvuslik kodu võib olla üllatuslik: isikupärane, põnevate idamaiste ja aafrikapäraste värviliste detailidega. Just niisuguseks kujundas Kärt Piirisild oma väikese majaosa.
Kitsaste lehtedega toataimed lasevad silmal nautida joonte ilu ja toovad oma ülespoole sihtivate lehtede või igas suunas turritavate tuttvõradega ruumi liikuvust ja energiat.
Ehedad vastupidavad materjalid, nutikas tehnika, lihtne hooldus, ühtlasi ka ajatus ja energiasäästlikkus – need on moodsa köögi tähtsaimad märksõnad.
KODU & AED JAANUAR 2024
Kadri Siirde ja Veiko Nuuti ning nende kahe lapse hubasel neljatoalisel korteril on ideaalne asukoht: kesklinnas, kuid vaikses paigas.
Kõrguvad männid varjamas valgust, liivane pinnas … Ent seesugusteski oludes saab luua lummava rohelise ruumi, tõestas aia perenaine Jane Pello.
Tubaste ronitaimede seas on pärgväändik üks kaunimaid, nii õitsemise ajal kui ka õiteta, sest pikki vääte toestusele põimides saab moodustada maalilisi kujundeid.
KODU & AED DETSEMBER 2023
Unustusse jäänud koht muutus mõne aastaga täielikult: talusüdames rõõmustavad nüüd silma korras hooned ja toreda kujundusega iluaed.
Karina ja Andrei Nirgi ridamajakodu paistab silma hea planeeringu, isikupärase sisustuse ja õdusalt valgustatud aiaga ning pälvis tänavusel konkursil „Kodu kauniks” peapreemia.  
Mis võiks olla mõnusam kui tõsta pilk mõneks hetkeks arvutiekraanilt ja lasta silmadel puhata toataimede värskendaval rohelusel?
KODU & AED NOVEMBER 2023
Suured terrassid, mugavad istumiskohad, avarus ja kaunid vaated – suur aed on nagu mugav roheline elutuba, kus on mõnus aega veeta ja veidi ka aiatööd teha.
Meie ainsal looduslikul männiliigil on tore valik ilusaid sorte, kelle pärast ei pea talvel muretsema – külm ei tee neile midagi.
Tartu ülikooli teadur Peeter Paaver elab oma kätetööna valminud omanäolises kodus Tartus Karlovas.
KODU & AED OKTOOBER 2023
Tühjast tavatu kujuga korterikarbist kujundasid Annett ja Tristan Peterson maitseka ning stiilse nutikodu, kus iga pisidetailgi on põhjalikult kaalutletud.
Hästi läbimõeldud garderoob, mille sisu lähtub kasutaja vajadustest ja arvestab elustiiliga, on mugav ning käepärane. See püsib alati korras, sest asjad on organiseeritud ja kindlas kohas.
Võsastunud krundist on saanud aastate jooksul omanäoline ja toredate rajatistega aed, mis võlub avaruse, lihtsuse ja looduslähedusega.
KODU & AED SEPTEMBER 2023
Noor pere tunneb rõõmu oma aia kujundamisest ja veedab seal iga vaba hetke. Lastel on avaras aias joostes ja mängides kuldne põli kasvada.
Magusa paprika ehk salatipaprika (Capsicum annuum Grossum-rühm) mahlane ja magus viljaliha sulab suus ning on pungil tervisele kasulikke ühendeid.
Triin ja Andry Saarmi pere kodu Nõmmel parkmetsa ääres on avar, põhjamaine, isikupärane ja meeldejääv. Stiilsus ja hubasus saavad siin sõbralikult läbi. 
KODU & AED AUGUST 2023
Mängleva reljeefiga suur krunt inspireeris looma maalilisi ilupeenraid ja vulisevat vetemängu.
Perekond Rööpsoni heledas ja helges kodus Tartus on vaikne, rahulik, õhurikas ja turvaline – osalt ehk ka seetõttu, et 111 aasta eest ehitatud majal on pea meetripaksused savist ja põhust seinad.
Sihvaka õisiku ja kõrrelisi meenutava lehestikuga liatrised on aias omanäolised pilgupüüdjad augustist septembri lõpuni.
KODU & AED JUULI 2023
Suurtele ilupeenardele komponeeritud taimemaastik annab oma värvide alalises muutumises varakevadest hilissügiseni kauni vaatemängu, mida on hingekosutav jälgida.
Kraavi talu sõja ajal ehitatud elumajas võib astuda ruumist ruumi, imetledes ükshaaval seal tooni andvaid esemeid ja kuulates nende saamislugu – Ülle ja Aivar Kool on loonud muljet avaldava kodu.
Lihtõielised roosid meelitavad oma avatud õite ja tolmukatega ligi nii mesilasi kui ka teisi tolmeldavaid putukaid.
KODU & AED JUUNI 2023
Kena ümbrusega suur tiik on tore aiakujunduselement: kaunite peegeldustega veteväli rõõmustab silma, seal saab ka ujuda ning talvel uisutada ja jääauku hüpata. 
Kullerkuppude armsaid õisi saad imetleda kogu suve, kui istutad erinevaid liike ja sorte.
Nelli ja Sergei Tšudakov ehitasid oma maja kümme aastat igal vabal hetkel. Tulemus on kulunud aega ja vaeva väärt: värvikas, isikupärane ja meeldejääv.
KODU & AED MAI 2023
Viis aastat tagasi linnakorterist oma majja kolinud pere naudib mõnusaks kujundatud koduaias olemist.
Meie troopiliseks muutunud suved sobivad hästi kuumast Mehhikost pärit imeliste õitega suvistele ronijatele vanikkuljusele ja purpurvanikule.
„Hindame kodu sisustamisel taaskasutust ja ajaloolisi väärtusi,” kinnitavad Egle Sild ja Mihkel Peips, kes kasvatavad pisitütar Meisi Emeed oma hubases ja omanäolises kodus Viljandi vanalinnas.
KODU & AED APRILL 2023
Ridaelamu otsaboksis on perel lausa kaks aeda: üks maa peal ja teine suurel rõdul.
Kui kreemja viljaliha ja maheda maitsega avokaado on söödud, pane suur seeme idanema ja kasvata endale uus toataim.
Kuidas valmistada roosid ette algavaks hooajaks, et nad oleksid terved ja õitseksid rikkalikult?
KODU & AED MÄRTS 2023
„Minu väike paradiis kõrgustes,” kirjeldab Eva Sula oma viienda korruse rohelusse uppuva rõduga kodu.
„Kodu tuleb hoida piisavalt avarana ─ mitte täis toppida, sest enda jaoks peaks ruumi olema. Tahan seda ise ja soovitan teistelegi, kuigi see on väga raske ja seda õpitakse ilmselt kogu elu,” tõdeb kunstnik Aili Ermel.
Kui kasvatad tomateid külmkasvuhoones, on taimede ettekasvatust paras aeg alustada märtsi teisel poolel. 
KODU & AED VEEBRUAR 2023
Metsade keskel unustuses olnud talukohas laiub nüüd maastikupargi mõõtu avar iluaed suurte värvikate lillepeenarde ja põõsastikega.
„Väike korter, aga olemasolevast ruumist meile piisab,” nendib oma kodu ise kujundanud Greete Mätas, kes lisaks heale maitsele ja loomingulisusele peab oluliseks otstarbekust.
Piisab ühest kogukast ja kauni lehestikuga toataimest, et anda ruumile hoopis teine ilme.
KODU & AED JAANUAR 2023
Mereäärses aias poeb hinge suur rahu, sest see on kujundatud looduse loomingut austades ja säilitades.
Triin ja Georg Kimer kolisid Neeme külla kuus aastat tagasi, kohe pärast abiellumist. Ostetud palkmaja ümberkujundamine võttis aega, alles praegu on see soovidele vastav.
Lavendlile on raske kõrvale panna mõnda teist nii pikaealist, tülivaest ja mitmeti kasulikku taime.
KODU & AED DETSEMBER 2022
Võsavillemi talu aias on täiuslikult ühendatud ilu ja praktilisus, inimese kätetöö ja looduse looming. 
"Meile on oluline, et kodu oleks hubane ja mugav, samas ka puhas ja korras,” sõnavad Heleri Arula ja Joosep Tool, kelle kodu Tallinnas Kristiines pälvis tänavusel konkursil „Kodu kauniks” nii pea- kui ka vannitoapreemia.
Mänd, kuusk, lehis ja nulg pakuvad peale silmailu ka väärt toorainet kulinaarseteks katsetusteks. 
KODU & AED NOVEMBER 2022
Kui elumajal on kümnete ruutmeetrite suurune terrass, aias avar sillutatud lõkkeplats, leiliruum ja kümblustünn, saab väljas mõnusalt aega veeta ka aasta külmematel kuudel, suvest rääkimata.
Kuidas valida potti ja muud vajalikku, et orhideede kasvatamine õnnestuks?
„Hea on tulla koju nagu oma kindlusesse või oaasi, kus on hästi hubane ja mõnus olla,” sõnab emapuhkusel olev Kristiina Savva, kelle meelest võiks koju valitud asjadel olla oma lugu.
KODU & AED OKTOOBER 2022
Ei tohi heituda, kui tundub, et liivasele maale ei õnnestugi aeda rajada. Mis algul tundub võimatu, on siiski võimalik!
Punasele sibulale annavad tumepunase või lillaka värvuse tunnustatud antioksüdandid antotsüaanid. Mida tumedam toon, seda kasulikum suutäis.
„Kadriorus meeldib meile väga: elustiil on muutunud varasemaga võrreldes veel liikuvamaks,” nendib Ulla Parelo, kelle sisustatud korter pälvis konkursil „Kodu kauniks” parima põhjamaise kodu tiitli.
KODU & AED SEPETEMBER 2022
Kodu ridaelamu otsmises korteris pakkus hea võimaluse kujundada selle kolme külge aed. Nüüd on tunne, nagu elaks omaette majas.
Tillukesest stuudiokorterist sai alguse ettevõtjate Anneli Sitsi ja Vahur Rajaveri ühine kodu ning ühe lammutamisohtu sattunud, kuid muinsusmälestiseks arvatud väärika elamu päästmislugu. 
Aiandushooaeg möödub köögis muretult, kui aias, terrassil või rõdul kasvab ka kartulit.
KODU & AED AUGUST 2022
Maarja talu aed on nagu hiiglaslik kunstisaal, mis laiub kõrgete mändide all ja heinamaal ning üllatab igal sammul vaimukate skulptuuride, installatsioonide ja originaalsete lahendustega.
Ühisel teekonnal on Ljudmila (34) ja Tormi (37) Müür jõudnud oma kolmanda koduni, kus kõik on detailideni läbi mõeldud ning võimalikult palju ka ise ehitatud.
Tomatite kasvatamise võivad nurjata asjaolud, mida saaks teadlikult tegutsedes üsna lihtsalt vältida.
KODU & AED JUULI 2022
Mida teha vana suvilaaiaga, kus on ainult muru ja viljapuud? Pärast Jaapanis käiku sündis originaalne lahendus.
Välimuselt sellerit meenutav leeskputk on põnev maitseandja ja turgutab ka tervist.
Helina ja Toomas Saarniit muutsid paekivivaremed Keila üheks kaunimaks hooneks ja lõid sinna hubase kodu endilegi.
KODU & AED JUUNI 2022
Koduaeda loodud võluv maastik püüab pilku lopsakate lilleniitude, suliseva vetemängu, kiviste „mägede” ja vormi pügatud mändidega.
Anna-Mariale ja Tarmole kuuluvas Hara lahe äärses maakodus paistavad meri ja silmapiir kenasti kätte igas ruumis viibides.
Suve alguse üks imelisemaid aegu on siis, kui aias õitsevad magusalt lõhnavad pojengid.
KODU & AED MAI 2022
Läbimõeldud taimekoosluste ja suure mugava terrassiga aed on mõnus koht, kus teha väikest viisi aiatööd ja mugavalt puhata.
Ronitaimedest õhuline piire terrassil või rõdul varjab soovimatute pilkude eest, muudab puhkekoha hubasemaks ja pakub silmailu.
Rahulikku zen-meeleolu loov liivakarva toonides sisekujundus, suured klaaspinnad ja avatud vaade merele, mis pakub kordumatuid nüansirikkaid hetki. See kodu on kooskõlas omaniku taotlustega.
KODU & AED APRILL 2022
See imepisike linnaaed on oivaline siseruumide laiendus, kus lõõgastuda pärast tööpäeva, teha veidi aiatööd ja tunda rõõmu taimedest. 
Uut kodu Alliku külas nimetavad Marit ja Marek Kroon oma koroonaprojektiks. Maja on pilkupüüdev ja efektne väljastpooltki, kuid seest lihtsalt lummav.
Algaja rohenäpp küsib: milliseid köögivilju, salati- ja maitsetaimi võiksin kasvatada? 
KODU & AED MÄRTS 2022
Viive ja Reinu rõdul kasvas eelmisel suvel 27 potis üheksa sorti tomateid, kokku 59 taime – rohkem kui mõnel inimesel kasvuhoones!
Mahlast ja aromaatset granaatõuna nautides pista mõni seeme potti mulla sisse ja vaata, mis juhtub.
Luksuslik kristall ja kullasära, eripärane ja iseloomuga (disain)sisustus. „Mu sõbrad on öelnud, et see kodu on hästi minu moodi,” ütleb turundusalal tegutsev Joanna Veeremaa (28), kes konkursil võitis vannitoapreemia.
KODU & AED VEEBRUAR 2022
Tartus Karlovas asuv vana puumaja ei reeda väljast millegagi, et selle terve pööning on perekond Bachmani kodu. Rahvuslik kodu 2021. 
Peenramaal olgu kindlasti ruumi ka põldubadele, sest need on pungil täisväärtuslikke valke ja ülivajalikke mineraalaineid.
Pallid ja tünnid, jalgadel silindrid, tuttidega toikad, „taburet” kuhja otsas ja palju muid vahvaid vormi pügatud okaspuid on vaatepilt, mis võtab tükiks ajaks imestusest ahhetama.
KODU & AED JAANUAR 2022
Maja, milles asuva korteri Tiiu Järv stiilselt mustvalgeks kujundas ja samades toonides sisustas, on 110 aastat vana. „25 neist oleme veetnud koos,” nendib Tiiu.
Tsitrusviljade letil ei ole pomelile mõõtmete poolest vastast – ta ongi selle taimeperekonna viljadest suurim. 
Taimehuvilisele on Soidlate aed tõeline maiuspala, kus tahaks veeta tunde ja tunde, et tutvuda lugematu hulga põnevate taimedega ja nautida võimsaid vaateid taimemaastikele.
KODU & AED DETSEMBER 2021
Kolm põlvkonda naudib elu oma suure aiaga hubases aedlinnakodus, hinnates ühtaegu nii mineviku pärandit kui ka moodsa aja võimalusi. 
Katsetanud erinevaid, ent leidnud endale meelepärase, tõhusalt toimiva ja mitmeotstarbelise loodusliku puhastusvahendi, muutub kodu suurpuhastus hõlpsamaks, säästes aega ja vaeva.
Älis ja Valter Heinleht andsid aastate jooksul uue ilme ja hingamise Rämmi talule, elades seal nüüd neljanda põlvkonnana. Aimamata, et nende kodu võidab konkursi „Kodu kauniks 2021”.
KODU & AED NOVEMBER 2021
Saariku-Sireliaia talu perenaine Aire on oma avaras maa-aias nautinud võimalust viia ellu lennukaid kujundusideid ning on rajanud üle saja sordiga sireliaia. 
Kõik, kes on kasvatanud hokkaido kõrvitsat ’Red Kuri’, kiidavad selle erakordselt head maitset taevani. Suurepärane on seegi, et imeõhukest kesta ei pea koorima.
„Paljud külalised ütlevad meile külla tulles, et meil on nagu Stockholmi kodu!” Triin Sauksi ja Gleb Drõgini kahetoaline korter  Viljandis tsaariaegses majas tegi aastate jooksul läbi suure muudatuse.
KODU & AED OKTOOBER 2021
„Vanade paneelmajade kortereid tasub renoveerida,” julgustab kivi- ja bituumenkatuseid tootvas ettevõttes töötav Piret Tamsalu, kelle arvates saab lihtsate vahenditega muuta nende väljanägemist ning kujundada nüüdisaegne ja mõnus elamine.
Aroonia kingib koduaia aastaringis kaks iluelamust: kevadel rõõmustavad silma suured valged õisikud ja sügisel leekivpunane lehevärv, lisaks saab põõsalt ka kopsaka saagi tervistavaid vilju.
Perfektselt ümaraks pöetud tiheda kuuseheki taga Lüllemäe küla serval on peidus uskumatult liigi- ja sordirikas ning põnevate eksootidega kaunilt kujundatud koduaed.
KODU & AED SEPTEMBER 2021
Merili ja Alo on muutnud mehe vanemate rajatud kodu oma käe järgi mõnusaks paigaks, kus silma rõõmustab kaunite kooslustega iluaed ning kogu perel on tore tegutseda.
Hapulembeseid püsikuid kasutades saab rodopeenra laiendada päikesepaistelisele kohale ja/või siduda märkamatult tavapeenardega.
Puumaja Tartu kesklinna ja Karlova piiril, mil vanust üle 140 aasta, ei reeda eemalt vaadates, kui stiilse kodu Margit Partei ja Tiit Oinus on endale siia rajanud.
KODU&AED AUGUST 2021
Tauri Tiik jälgis mööda sõites üht omapärase arhitektuuriga maja Viimsis juba ammu, kuni märkas müügikuulutust ja elab nüüd seal – disainirohkes hubases kodus.
Selleks et pojengid järgmisel aastal uhkelt õitseksid, tuleb neid praegu korralikult kasta ja väetada.
Marje ja Margus Pettai asutasid aastaid tagasi Võru linnas aiaäri Paradiisi Aed. Nüüd on neil endil paradiisiaed.
KODU & AED JUULI 2021
Välja talu on ideaalselt korras maakodu kenasti kujundatud iluaia, omapärase kastpeenardega tarbeaia ja hooldatud ümbrusega.
Elu jäljed on seintel ja aegade hõng esemetes, mida Kristin Metsmaa on enda kujundatud ning sisustatud Kadrioru korterisse hankinud, sobitades kõike nüüdisaegsete, aktsenti ja hubasust lisavate detailidega.
Jahukastelised seened on oma liigilise mitmekesisusega ühed tüütumad seenhaiguste tekitajad koduaias.
KODU&AED JUUNI 2021
Enam paremini kui Helen Leemets oma pere elamist kirjeldab, ei saagi: „Iga päev, kui vaatan meie maja ja aeda, läheb meel rõõmsaks.”
Igasuvine võitlus lehetäidega on täies hoos.
Liina ja Timo Tamme kodu Kuressaare lähistel võlub õhtupäikesele avatud terrassi ja sisehooviga, kõrge aatriumiga ja hubaste tubadega.
KODU&AED MAI 2021
Kesklinna vaikses sopis kuuenda korruse terrassil keset rohelust on tunne nagu maal vanaema juures.
Kuidas toimida, kui köögiviljaaed peab mahtuma potti või lillekasti aknalaual või paremal juhul suuremasse anumasse rõdul või terrassil?
Enelin Paas soetas korteri uude majja, et jaguks ruumi, õhku ja avarust. Terrass on seal sama suur nagu korter!
KODU&AED APRILL 2021
Vesi muudab aia täiuslikuks, eriti veel nii kauni kaldakujunduse ja sillakesega tiik nagu Olga ja Omar Kooviti aias. Loomuliku osana kuuluvad vee äärde ka torusaun ja kuppelkasvuhoone.
„Vanades majades on ruum ise niivõrd ilus ja nauditav, et justkui ei peakski enam midagi tegema,” sõnab Piret Tamsalu, kes kujundas poeg Eriku esimese oma kodu.
Koheva lehestiku ja pitsilisi vihmavarje meenutavate õisikutega ammid on vahvad pilgupüüdjad suvelillepeenras ning sobivad hästi ka püsilillede, rooside ning madalate lehtpõõsaste vahele.
KODU&AED MÄRTS 2021
Noore pere imeväiksesse aeda on ära mahtunud kõik, mis kuulub mõnusa aiaelu juurde: suur nupukalt sisustatud terrass, aiamaja, väligrilliga puhkenurk, ilupeenrad ning isegi pisike tarbeaed.
Perekond Valjala kahe akna ja saunaga romantiline vannituba vastab pika remondi järel valminud eluruumidest pererahva ootustele kõige enam. 
Kui oled seenegurmaan, siis raja aeda austerservikute kasvatamiseks seenepeenar.
KODU&AED VEEBRUAR 2021
Vee teekond algab kõrgelt künkalt: üle kiviserva alla, kärestikuna loogeldes järgmise koseni, sealt väiksesse veesilma, vulisedes üle järgmise astangu ja lõpuks suurde tiiki. Kokku paarkümmend meetrit sulinat, vulinat ja kauneid peegeldusi.
Kitsas tee lookleb pikalt Võrumaa metsade vahel, kuni jõuab ootamatult suurele lagendikule, kus lisaks elumajale asuvad saun, väliköök, grilliplats, seiklusrada, noor viljapuuaed …
Niipea kui päev muutub pikemaks, tahab iga aiafänn näpud mulda suruda ja toimetama hakata. Kuna aiataimi on veel liiga vara ette kasvatada, on esimesed „ohvrid” toalilled.
KODU&AED JAANUAR 2021
Tallinnas Nõmmel asuvas Ave Aderi romantikahõngulises kodus loovad valged, kuldsed ja helerohelised toonid kevadeaimuslikult helge meeleolu.
Jelene Šakeli rajatud aed on imeline paik. Täiesti ebatraditsiooniline, reeglitest väljas, vaba käega tundlikult maalitud aiakunstiteos. Elurohke aed sai preemiaks 1000 eurot Kekkilält.
Plusskraadidega talvepäeval võib juba puid ja põõsaid lõigata, et varakevadel oleks tööd vähem. Paras aeg on värskendada teadmisi, miks ja kuidas kärpida.
KODU&AED DETSEMBER 2020
Vähene valgus, soe tuba ja kuiv õhk teevad toataimede elu talvel raskeks. Kuidas oma rohelisi kaaslasi aidata?
Kairet Pintman ja Benno Keskpalu leidsid järvekaldalt unistuste krundi ning rajasid sinna perele imelise aia. 
Umbse planeeringuga Stalini-aegse maja korteri muutis disainer Kaire Lusti (30) helgelt avaraks ja mugavaks, panustades pigem kallimatele ja kestvamatele materjalidele ja sisustusesemetele. Aimamata, et tema kodust saab konkursi „Kodu kauniks 2020” võitja.
KODU&AED NOVEMBER 2020
Kardinad ja vaibad loovad hubasust, kuid neid ei pea kodus olema põhimõttel mida rohkem, seda uhkem. Väärtustada võiks naturaalsust, unikaalsust ja kestvust.
Kui teed sügisel kasvuhoone ja lavad põhjalikult puhtaks, on järgmisel aastal hulga vähem muret taimehaiguste ja kahjuritega.
Mustamäel asuvasse Lisete Lige koju siseneja märkab kohe, et tegemist on käsitööhuvilise perenaisega. Oma käega tehtu lisab elamisse isikupära ja hubasust.
KODU&AED OKTOOBER 2020
Vastupidav, looduslik, poorne, kuumakindel … Kööki sobilikku töötasapinda valides peab lähtuma mööblidisainist, kuid tundma ka materjale ja kaalutlema, mis on esmatähtis: praktilisus, visuaalsus, trendikus või hoopis hind?
Samm-sammult oma maitse ja vajaduste järgi kujundatud aiast on saanud mõnus paik pere kolmele põlvkonnale. Siin naudib elu ka koduvalvur, Itaalia mastif Deimon, kellega on saadud kokkuleppele aiakujunduse osas. „Kodu kauniks 2019” finalist.
Juhuslikult veebis nähtud kinnisvarareklaam ajendas uudistama ja justkui muuseas tegutsema. „Jalad ise tõid mu siia,” leiab Juta Kallas (48), pidades enda kujundatud elamist ühtlasi mõnusaks värviteraapiaks. Konkursi "Kodu kauniks 2019" finalist. 
KODU&AED SEPTEMBER 2020
On üks väga lihtne põhjus, miks kasvatada ise viinamarju: koduaia marjade maitse on võrratult parem kui poeviinamarjal.
Rohkem tüli, aega ja vaeva, ent isiku- ja meelepärasem tulemus – Kristiina Šesterikov (28) ja Tauri Arnus (28) jõudsid arendajaga kokkuleppele, et kujundada valmimisel olev korter Kalamajas just oma soovidele vastavaks koduks. Konkursi „Kodu kauniks 2019” finalist.
Aeda rajades tasub kõik hästi läbi mõelda, et seda oleks lihtsam hooldada. Siis jääb aega ka terrassil aiatoolides istuda ja oma kätetööd nautida. Heete ja Marek Talalaeva aias just nii ongi. „Kodu kauniks 2019” finalist.
KODU&AED AUGUST 2020
„Tahame ise kodus olla ja soovivad teisedki siia tulla,” tõdevad elukaaslased Mari-Liis Altmann (27) ja Timo Kaus (30), kes ostsid mõne aja eest Mustamäele oma esimese korteri. Kuigi väike, on selle uksed lähedastele ja sõpradele avatud.
Tikripõõsas võib vahel küll valusalt torgata, aga see ei kahjusta põrmugi selle magusate ja hamba all krõmpsuvate viljadega aiamarja mainet.
Hiigelkorvid värvikate suvelilledega, vitspunutised taimeseadetega, vormi pügatud okaspuud ja lehtpõõsad, lõbusad kujukesed – igal sammul on tunda lusti ja kirge, millega floristina töötav Jana Mankin on oma aeda kujundanud.
KODU&AED JUULI 2020
Pole võimalik, ent siiski on! Annika ja Veiko Valge ehitasid nõukogudeaegse kehva planeeringuga Mustamäe tüüpkorteri visuaalselt hästi avaraks, helgeks ja õdusaks koduks, kus iga ruutsentimeeter on osavalt ja läbimõeldult kasutatud.
Lõunasse avaneva kõrge nõlva ja veerohke allikaga krunt oli kui loodud Tiidu insenerimõtte rakendamiseks, et rajada sinna kahe tiigi, ojakese, koskede ja purskkaevudega vahva vetemäng. ­
Vaigulilled (Silphium) on püsilillede hulgas tõelised vägilased: näiteks kaelus-vaigulill võib kasvada soodsal aastal kuni 3,5 meetri kõrguseks. Ilma väikese redelita tema õisi vaatama ei ulatu!
KODU&AED JUUNI 2020
Sadevälja aiandustalu rodoaed Harjumaal Karla külas Kuivajõe kaldal on toredalt kujundatud ning liigi- ja sordirikas.
Saunamaja ehitada lastes peab end olulisega kurssi viima ja ise ninapidi juures olema, soovitavad asjatundjad. Ise ehitades tuleb aga järgida vajalikke toote- ja paigaldusjuhiseid, et kõik ootuspäraselt õnnestuks.
Gerly Grünbaum ja Jüri Liivo ostsid nelja aasta eest Kiisale suvila, et ehitada see majaks. Tulemus sai nii hea, et jõudis 2019. aastal konkursi „Kodu kauniks” finaali.
KODU&AED MAI 2020
„Meie lemmikkoht kodus on suur päikeseküllane terrass!” ütleb Laagris kasesalu kõrval asuvas paarismajas elav Veronika Arumets.
Perekond Taltsi aias näeb vahvaid näiteid taaskasutusest ja uuenduslikke lahendusi aiaruumi mõnusaks muutmisest.
Murule puistatud väetisegraanuleid proovides võib pere lemmiklooma tabada raske terviserike. Õnneks on olemas ka loomasõbralikke väetisi.
KODU&AED APRILL 2020
„Kodu on oaas, kus saan töölt tulles kohe puhkama hakata. Ka nädalavahetuseks võin koju jääda, sest siin on nii mõnus, mõnus, mõnus …,” kajab rahulolu graafilise disaineri Helene Vetiku (34) hääles. Helene kodu oli konkursi "Kodu kauniks 2019" finalist.
Meile kõigile tuntud kevadekuulutajate lumikellukeste, krookuste ja siniliiliate kõrval on koerahambad väga erilised sibullilled oma roosade, valgete või kollaste õite ja kirjude lehtedega.
Moodsad ahjud ja pliidiplaadid ei vali ise üksnes küpsetusprogrammi ja sobilikku temperatuuri, vaid on ka hõlpsasti hooldatavad ning mugavalt isepuhastuvad.
KODU&AED MÄRTS 2020
Kuigi banaane müüakse puuviljaletis, pole banaan puu, vaid kuulub maailma suurimate rohttaimede hulka.
Linnaaiandus kogub hoogsalt tuure: eelmisel suvel tärkas rohelise oaasina Põhja-Tallinnas Koplis kunagise kummitoodete tehase Põhjala väsinud hoonete vahel linna suurim kogukonnakasvuhoone.
Evelyn Hintsi ja Gunnar Lepasaare talus valmis juurdeehitusena ligi 30-ruutmeetrine vannituba.
KODU&AED VEEBRUAR 2020
„See oli täpselt nagu üks Vargamäe lugu: tuled, võtad maha võsa, korjad ära kivid ja hakkad eelkõige lastele mõeldes kodu rajama,” kirjeldab Livian Laaneots kauni aia sünnilugu. Aed võitis konkursil "Kodu kauniks 2019" eripreemia hästi hooldatud aed ja sai Husqvarnalt preemiaks 1500 eurot.
Eksootilisi orhideesid on Tartu ülikooli botaanikaaias kasvatatud juba üle kahe sajandi.
Kathleen, Kaido ja Merilee Pajumaa kodu – modernne palkmaja Vääna-Jõesuus – on oma klaasist otsaseinaga pilkupüüdev ja pakub elanikele tihedat sidet loodusega. Elu seal on nauditud juba aastajagu. Kodu võitis konkursil "Kodu kauniks" eripreemia rahvuslikule kodule ja sai Eesti Omanike Keskliidult 500 eurot.
KODU&AED JAANUAR 2020
Taivo Toomsoo ja tema elukaaslane Helen hindavad stiilset elujälgedega mööblit ja arvavad, et vähem on rohkem.
Uue 2020. aasta trendivärvid peegeldavad meie muutunud vajadusi ja elustiili, võimaldades meeleoludest lähtudes kujundada kodus erineva stiili ja õhkkonna.
Lugeja küsib: „Orhideed vandad on müügil suurtes klaasvaasides. Väga kaunis, aga tekkis küsimus: kas klaasvaas on lihtsalt pakend, millega eksootilist taime poes eksponeeritakse, ja kodus tuleb ta potti orhideemulla sisse istutada? Või peabki vandat klaasvaasis edasi kasvatama? Kuidas seda teha?”
KODU&AED DETSEMBER 2019
Traditsioonilise jõulutähe kõrval saab luua pidulikku aastalõpu meeleolu ka teiste toalilledega, kui neid kaunistada valgusketiga või sättida kokku lihtne taimeseade.
„Kodust sai unistuste kodu, kuigi esialgu see unistus ei olnud. Meil on väga vedanud, sest meil on abikaasa Marekiga ühine maitse ja sama soov,” sõnab Merlyn Hermaküla (43), konkursi „Kodu kauniks” võitja.
Härmahommikutel avaneb Birgit Suitsule aknast välja vaadates muinasjutuline vaade. Maalilise kruusapeenra kõrval on külm joonistanud mujalgi aias välja kaunid võrad, pügatud vormid, okkamustrid, kõrreliste graatsilised puhmikud ja kivipinnad.
KODU&AED NOVEMBER 2019
Teinud avaras korteris tiiru, sõnas pererahvas: „Siin on hea ja kodune olla!” Sisekujundaja Anneli Luht oli „mustast karbist” katusealuse kujundanud ja sisustanud, ilma et omanikud seda enne valmimist oleksid vaatamas käinud. Konkursi "Kodu kauniks" finalist. 
Kaminatuli ja ahjusoojus on nagu mõnusad kamraadid, keda üksjagu koduomanikke oma elamisse igatseb, sest need pakuvad vaheldust ja täiendavaid võimalusi.
Külmaõrnade taimede katmine on tüütu töö, aga mõne helliku elu nimel tuleb end ikka kokku võtta. Õnneks leidub ka lihtsaid lahendusi.
KODU&AED OKTOOBER 2019
„Rudolfi maja, nagu seda kutsutakse, on eriline ― oma ajaloo ja hingega. Samamoodi korter,“ sõnab PR-spetsialist Anu Lill (35), kes armastab disaini ja investeerib  meeleldi kodusse. Konkursi "Kodu kauniks 2018" eripreemiaga "Põhjamaine kodu" pärjatud kodu. 
Istuta aeda kurdlehise roosi kauneid sorte, naudi suvi läbi õieilu ning nopi sügisel põõsastelt vitamiinidest pungil vilju moosi ja tee jaoks.
Tänu õnnelikule vedamisele leidsid Kersti ja Olaf-Jüri Mäses kuus aastat tagasi oma uue kodu vaid lühikese jalutuskäigu kaugusel mehe lapsepõlvekodust, kus elavad siiani tema vanemad.
KODU&AED SEPTEMBER 2019
Kerrode kodu asub Rakvere lähistel Veltsi külas avarate väljade keskel. Siin, keset hingekosutavat vaikust ja kauneid loodusvaateid on kena elada.
Ilusa püramiidja kasvukuju ja läikivate lehtedega ning magusaid vilju kasvatav pirnipuu on aias ühtlasi ka ilupuu eest.
Imre Koort hindab kodus mugavust, lihtsust ja korda ning on leidnud ainuõige asukoha kõigile iseloomu ja ajalooga esemetele.
KODU&AED AUGUST 2019
„Kodus on hea elada, kui sul on ainult need asjad, mida kasutad,” leiab joogatreenerist Kadi (40).
Magusalt mahlakas aprikoosikook sobib igaks puhuks. 
Muuga aedlinna, mis rajati ammustel aegadel Tallinna servale eelkõige potipõllundusega tegelemiseks, on tekkinud ilusaid ja nutikate lahendustega aedu. Üks selline on ka Helve Stepanova ja tema pere suvine paradiis. "Kodu kauniks"  finalist 2018. aastal.
KODU&AED JUULI 2019
Anneli ja Kalev Saluste on kinkinud vanale metsade keskel asuvale  talukohale uue elu ning oma kodu ümbruse kenasti haljastanud. Konkursi "Kodu kauniks 2018" finalist.
1960. aastatel alguse saanud suvilakooperatiivide rajamine tekitas suure huvi omada suvekodu looduskaunis paigas. See trend püsib siiani.
Summer pudding on Inglismaal armastatud suvedessert, kus saiaviilud on immutatud rohkete marjadega. Meenutab veidi meie šarlotti, ent täidis koosneb ainult marjadest. 
KODU&AED JUUNI 2019
Rootsipärane klassikaline maasikatort (jordgubbstårta), mille lihtsam versioon on vaid vahukoorega, aga populaarsem versioon vanillikreemi ja vahukoorega. Kui vähegi võimalik, siis küpseta ka tordipõhi ikka ise!
„Kogu aeg on vaja midagi kõpitseda, see on vana maakoha paratamatus,” sõnab muusik Tõnu Timm (54) ehk Tõun, kes meeleldi keskenduks Matsalus üksnes loomingule, kui nii vaid võimalik oleks.
Kimalased on aedniku tublid abilised, kes õisi tolmeldades aitavad paremat saaki saada. Nad alustavad juba varahommikul, kui teisi tolmeldajaid veel pole, ja töötavad kuni hilisõhtuni.
KODU&AED MAI 2019
On väga tore kellelegi esimest korda külla minna. Ja on kodusid, kuhu on väga tore sattuda uuesti ja koguni ootamatult. 
Must sõstar on sedavõrd kasulik mari, et mõni põõsas võiks koduaias ikka kasvada. Uued sordid on mahedama maitsega ja magusad ning neid tuleb aina juurde.
„Suvel äratab meid paekalda põlispuudelt kostev linnulaul, talvel jooksevad nõlvalt alla kitsed. See on imeline. Meie aed on tagasihoidlik, et mitte rikkuda seda meeleolu, mille loodus on ise loonud,” kõneleb aia looja Alla Tenter.
KODU&AED APRILL 2019
Sigrid Absaloni rõõmsameelsuse ja positiivsuse saladus on lihtne: värvid! Värvidest saab ta energiat ja sellepärast rõkkab ka tema aed värvidest.
Maitsetaimede ettekasvatamiseks kulub 4–7 nädalat, seega on praegu paras aeg alustada. Ka loomulikku valgust on väljas juba piisavalt.
Kuidas üldse on võimalik majast korterisse kolida, imestasid sõbrad ja tuttavad, kui perekond Pärtelson oma äärelinnamaja kesklinnakorteri vastu vahetas.
KODU&AED MÄRTS 2019
Natuke ajalooline, natuke maalähedane, kunstihõnguline ja elegantselt hubane on see kindla visiooniga kujundatud kodu.
Pärast pikka talve vajavad toataimed põhjalikku korrastust: kõigile kulub ära pesupäev, mõned vajavad kärpimist ja osa tuleb ümber istutada.
Eelmisel kevadel puhkes Lasnamäe kortermajade vahel õide MTÜ Lasnaidee eestvedamisel rajatud kogukonnaaed.
KODU&AED VEEBRUAR 2019
Vaasa talu suure pargiosaga aed on ainulaadne oaas ümbruskonna lagedate põldude keskel – dendropargi maalilisi vaateid ning põnevat taimekollektsiooni on käidud vaatamas isegi Jaapanist ja Ameerikast, lähematest maadest rääkimata.
Kas ühe ja sama floksi õied võivad tõesti olla kord roosad ja siis hoopis sinised?
Teed looklevad üha enam, ühe künka tagant paistab teine, kuni keerame taluõuele. Vana aidahoone kõrval seisab uhkelt helekollane taluhäärber, lipumasti ümbritseb äsja rajatud roosiaed.
KODU&AED JAANUAR 2019
Noppisime uue aasta trendituultest parimaid palu, mida on mõtet kodu kujundamisel arvesse võtta.
Kui aeda on võimalik istutada vaid üks rododendron, siis vali selleks dauuria rodo.
Kuidas sünnib ilus aed? Ehita suur terrass, kus on mõnus istuda, ümbrust vaadelda ja mõtiskleda, millised taimed istutada järgmisse vaatesse. Siret Viirok täpselt nii tegigi.
KODU&AED DETSEMBER 2018
Kopsakat tomatit meenutava küpse hurmaa läikiva kesta all on peidus magus siidine viljaliha.
Vanalinnad on täis isikupärast arhitektuuri, mis koduotsijaid võlub ja meelitab. Samas kaasneb selle võluga tubli annus vastutust ja kompromissivalmidust.
Vahvalt vormi lõigatud puud ja põõsad, aiabonsaid, justkui lekaaliga tõmmatud looklevad peenraservad – tundub, et siin aias tegutseb keegi, kes rätsepatööd hästi tunneb. Täpselt nii ongi.
KODU&AED NOVEMBER 2018
Mirjam Väljaots on inimene, kellel on õnne. No ega me seda ju tegelikult päris täpselt tea, aga nii see näib olevat – vähemalt seni, kuni õnne ja ilu kaksikuteks peetakse.
Vanad asjad on ilusad nagu vanad inimesed. Neis on kulumise võlu, nad kannavad endas möödunud aegade rahu ja väärikust, pakuvad kindlustunnet ja tuge. Kõige mõnusam kodune interjöör on selline, kus uus ja vana eksisteerivad sõbralikult kõrvuti.
Valli ja Kalle Teor tegid õige otsuse, kui võtsid mõned aastad tagasi tänavaäärse kõrge sarapuuheki maha – nüüd saavad ka kõik möödujad nende värviküllasest kaunilt kujundatud aiast rõõmu tunda.
KODU&AED OKTOOBER 2018
Kus alustame oma päeva? Kuhu koondume pärast kooli ja tööd? Mis on see koht, kust alatasa korraks läbi hiilime, ja kuhu kogunevad külalised, et rääkida peo parimad jutud? See on muidugi köök, millelt on täielik õigus oodata nii praktilisust kui ka ilu.
Vaid mõne aastaga on Kaidi Kerdt koos lähedastega andnud uue hingamise ja loonud ka uue kuue Setomaa tipus Meremäel asuvale Kirsi talule.
Kui me kokkulepitud ajal Evelin Ilvese kodukööki jõuame, ei ole telekaamerad sealt veel lahkunud. Perenaine viipab rõõmsalt sisse astuma.
KODU&AED SEPTEMBER 2018
Tänavune suvi ei tohiks kedagi kabatšokisaagist ilma jätta.
Esimene koht, kui koju jõuad, ja viimane, kui kodust lahkud – seega on väga tähtis, et siit saaks edasi liikuda kiiresti ning heatujuliselt.
Selleks et järgmisel aastal oleks aias ilulaukude vahvaid õisikupalle, tuleb septembris-oktoobris nende sibulad mulda panna. Oma täit ilu näitavad laugud aga vaid siis, kui järgid täpselt nende liigiomaseid kasvunõudeid.
KODU&AED AUGUST 2018
Perekond Tederi avaras aias täidab suvepäevi rahustav veemuusika, väliköögis valmib suitsukala ning kõrgete mändide lagedad tüved on kui loodud selleks, et peretütar saaks tegeleda oma hobi kangaakrobaatikaga.
Aeg on mõelda lastetoale. 1. september on seitsmeaastasele senise elu tähtsamaid päevi: uus koolivorm, tutikas koolikott, pinal maailma kõige värvilisemate pliiatsitega. Ning uus tuba!
Kui hea on unistada kodust, kus lastel oleks ruumi lapsepõlve nautida! Eriti siis, kui siht on silme ees, tunned pere toetust ja saad rõõmustada iga kordamineku üle. See kodu oli konkursi „Kodu kauniks 2017” finalist.
KODU&AED JUULI 2018
Madissonid elasid varemgi maal, siinsamas Piira külas, metsatuka taga. Nad olid oma koduga kenasti rahul, ent kui perre oli sündimas kolmas laps ja avanes võimalus soetada suurem krunt, siis otsustati rajada natuke suurem ja moodsam maja koos pisut avarama ja moodsama aiaga.
Kui oled tüdinenud roosiõite kirevusest, istuta aeda roheliste õitega hiina kibuvits ’Viridiflora’.
Efektse välimuse ja jõulise kasvuga artišokk on mitmekülgne aiaasukas: ta sobib pilgupüüdjaks ilupeenrale, hellitab gurmaanide maitsemeeli ning pakub inspiratsiooni floristidele.
KODU&AED JUUNI 2018
Aias olev veesilm püüab alati pilku, seetõttu tasub selle ümbrus taimedega kaunilt kujundada.
Ilulaukude all mõeldakse tavaliselt neid suurte lillade õiepallidega sibullilli, mis kaunistavad aeda suve esimesel poolel juunis-juulis. Laukude perekond on tegelikult aga nii rikkalik, et eri kõrgusega õisi ja värve jätkub maist hilissügiseni nii päikeselisele kasvukohale kui ka varju.
Eestis on kohti, kus lehvib sügav sisekaemuslik rahu. Ja seda mitte ainult mere ääres, metsas või soode ja rabade keskel, vaid ka seal, kus maastikku kujundavad peamiselt põllud.
KODU&AED MAI 2018
Marju ja Robert Luhti lastel on olnud imeline lapsepõlv: oma koduaias on neil ligi sajameetrine ringrada rattasõiduks, suur muruplats pallimängudeks, kahekordne mängumaja, maitsvaid köögi- ja puuvilju pakkuv tarbeaed.
Armastatud peiulilled on aedniku tänuväärsed abilised taimekaitserindel ning kuluvad ära köögiski.
Triinu lugu on mõneti ebatavaline. Kui enamasti soovivad vanemad, et nende järeltulijast saaks arst või advokaat, siis Triinu vanemad suunasid teda nii jõuliselt kunstiõpingute poole, et tüdruk valis puhtast trotsist erialaks meditsiini. Praegu töötab ta Põhja-Eesti Regionaalhaiglas erakorralise kirurgia osakonnas operatsiooniõena – kuid tunnistab samas, et kodu kujundamine on selline põnev väljakutse, millega ta tegeleks meelsasti rohkemgi, kui seni vajadust ja võimalust jagunud on.
KODU&AED APRILL
Suvelilled kasvavad kiiresti ning täidavad enda ümber oleva ruumi ruttu, sest neil on aega vähe – vaid üks hooaeg ehk meie lühike suvi, mille jooksul peab kasvatama võimalikult palju varsi ja õisi ning küpsetama valmis ka seemned.
Maailm muutub kiiresti ja eriti kiiresti on hakanud arenema kõikvõimalik tehnoloogia. Tänapäevaste köökide tootmisel kasutatakse tipptehnoloogiat usinasti ja tänu sellele on võimalik saada märksa kvaliteetsem ja vastupidavam köök endise hinnaga.
Eelmisel kevadel otsustas uhke roosikogu omanik Albert Beržins, et ei istuta oma suvekodu aeda Lääne-Virumaal Varangu külas enam ühtegi roosi, sest lihtsalt enam ei mahu. Ja istutas 25 uut sorti.
Kodu&Aed märts 2018
Maal elada ei ole lihtne, aga vahel tundub see olevat parim valik. Väikelinnast pärit Sille ja ehtsa maalapse taustaga Reino otsustasid maale tulla, et lastel oleks päris oma Bullerby, kus kasvada koos koduloomade ja loodusega. 
Hea WC-pott on ilus, mugav ja säästlik. Ehituspoodides pakutakse neid laias valikus, seda nii hinna, disaini kui paigaldusvõimaluste poolest. Kuidas õiget potti valida?
Aknalaual tomatitaimi kasvatades on paras aeg seeme mulda pista märtsi lõpul või aprilli algul. Aprillipäikesega arenevad taimed hoogsalt.
Kodu&Aed VEEBRUAR 2018
Juba ammu avaramast kodust unistanud suur pere hakkas maja ehitama armsasse kodukanti. Kaks täiskasvanut, kaks väikelast ning kolm teismelist on kirju seltskond, kel on väga erinevad soovid ja vajadused. Usaldava koostöö tulemusel sisekujundajaga valmis harmooniline kodu, mille loomisele on kaasa aidanud iga pereliige. 
Kõige värskema, puhtama ja väärtuslikuma tervisetoidu saab kasvatada koduköögis seemneid idandades. Eriti kiirelt ja hõlpsalt valmivad toortatra- ja nisuidandid.
Umbes 1200 sordiga aedfloksikollektsioon Lääne-Virumaal Mädapea mõisas on üks suuremaid Euroopas.
Kodu&Aed jaanuar 2018
Troopikast pärit bataati ehk maguskartulit (Ipomoea batatas) saab meil kasvatada vaid kasvuhoones. Mugulad jäävad küll kõhnakesteks, kuid maitse on see-eest „säravam” kui poebataadil.
Sisekujunduses teeb praegu ilma troopika: monstera ja mitmesugused muud palmid, sõnajalg, aaloe ja kaktused, kerges möödunud sajandi retrovõtmes lopsakas rohelus. Aiatoimetaja annab nõu, kuidas neidsamu taimi ka elavana kasvatada.
Liisi kodu on nagu väike valge ime. Stiilne ja kompaktne, detailideni läbi tunnetatud. See on hea näide noore inimese oskusest odavalt, samas maitsekalt oma kodu kujundada.
Kodu & Aed detsember 2017
Kodu & Aed detsember 2017
Algajal lillesõbral on mõistlik valida oma esimeseks orhideeks mõni vähem nõudlik liik, et mitte pettuda – näiteks leplik ja tänuväärselt pikalt õitsev kuuking.
Võistluse „Kodu kauniks 2017” aasta aia preemia – 2500 eurot Bauhofilt – pälvis perekond Saare koduaed. Ulvi ja Lembit Saare võluvalt sopilises aias võiks lõputult ringi uidata, sest ikka ja jälle suudab mõni vahva detail, nutikas lahendus või kaunis vaade üllatada.
Konkursi "Kodu kauniks 2017" võitjad on selgunud: tiitliga Aasta kodu 2017 pärjati Lee ja Mehis Paju kodu tsaariaegses kivimajas Rakveres. Kodu pälvis ka 2500 eurose peapreemia Swedbankilt.
Kodu & Aed november 2017
Kodu & Aed november 2017
Hapulembestele taimedele mõeldud istutusala põhi on kaval juba hilissügisel ära teha: pika talve jooksul saab siis turvas endasse imeda kogu vihma- ja lumevee, mis taevast tuleb. Kevadel alustades pead nägema ränka vaeva, et peenratäis kuiva turvast ühtlaselt niiskeks saada.
„Kõige tähtsam on see, et inimene – ükskõik, kus ta elab või on – oleks õnnelik,” ütleb Tiina Mälberg, kes sai laiemalt tuntuks nimiosalisena Kadri Kõusaare filmis „Ema”. 
Aimar ja Maarika Lauri kaunis kodus „kindralite majas” moodustavad hoone arhitektuurilistele elementidele viitavad sümpaatsed kujundusdetailid, stiilne sisustus ja põlvest põlve pärandatud armsad esemed kokku toreda terviku. Kodu pälvis konkursi ”Kodu kauniks 2016” finalistipreemia. 
Kodu & Aed oktoober  2017
Kodu & Aed oktoober 2017
Mati Aiaotsa ja Helo Tamra aed pälvis võistlusel „Kodu kauniks 2016” finalistitiitli. Avatud maastiku vabadust nautiv paar kujundas niitudele ulatuva õue, kus saab jälgida nii taimede tärkamist kui taevakaare pakutavaid vaatemänge.  
Paar aastat tagasi uut korterit otsides leidsid Maali ja Kaspar Kalamaja südames äsja valminud betoonmaja. Üle tulevase kodu läve astudes lummas neid kõrgete lagedega hoone arvukatest akendest tulvav valgus. Nende kodu pälviks konkursi „Kodu kauniks 2016” finalistipreemia. 
Tartus valitsevat oma vaim ja teistmoodi ajataju. Kodu & Aed käis külas Kairi ja Alari kodus, mis jõudis võistlusel „Kodu kauniks 2016” finaali.
Kodu & Aed september 2017
Vanasti kõneles sahver pere jõukusest ja peegeldas perenaise hoolsust. Täna aitab sahver moodsas, elutuppa avatud köögis ruumi võita ja on nüüdisaegseid standardeid arvestades ka märkimisväärne energia säästmise võimalus. 
Pireti ja Jaagu katusekorter Tallinna kesklinnas pälvis konkursil „Kodu kauniks 2016” finalistipreemia. Kodu valikul sai otsustavaks õhtune päike - õhtuvalgus voolab selles kodus sama vabalt nagu koduomanike lemmikmuusika. 
Ajakiri Kodu & Aed käis külas Signe ja Kalju Kivi värvikas maakodus - Kivikalju talus.
Kodu & Aed august 2017
Perekond Lige kodu on väike. Ja nagu väiksed asjad vahel kipuvad olema, on see hästi armas. Nii arvavad ka teised: nende kodu hääletati publiku lemmikkoduks konkursil „Kodu kauniks 2016” ning pälvis preemiaks 1500 eurot  Endoverilt.
Aastakümneid südamega haritud aianduskrunt õitseb ja kannab saaki. Perekond Heina aed Suurupis kiidab tegijaid: Reet ja Enn Heina aed pälvis „Kodu kauniks 2016” võistlusel finalistitiitli. 
Ükski lastetuba ei ole liiga väike. See on täpselt nii lai ja nii kõrge või madal ja kitsas, kui üks pisikene inimene seda parasjagu ette kujutab. Kahtlemata on lapse loovusele toeks toa sisustus ja mööbel, mis tema mängudes ja tegemistes saavad miljon uut väljundit – üks suur inimene ei oska lastetuba planeerides selliseid asju alati ette näha. Nii otsustasime oma kahele pojale luua vaid lastetoa eriti läbimõeldud, multifunktsionaalse ning fantaasiale avatud põhja. Nagu asulale luuakse detailplaneeringut. Üks-kaks-kolm ja läks!  
Kodu & Aed juuli 2017
Helle ja Mati Vaheri aed pälvis võistlusel "Kodu kauniks 2016" finalistitiitli. Lopsakust, värvi ja vaheldusrikkust, kivimüüre, mängu- ja istumisnurki – perekond Vaheri aed Lohusuu liivapinnasel ühendab loodusarmastuse ning praktilise meele sügavale ulatuvate kohalike juurtega. 
Eestis on maagilisi maastikke, mis isegi halli taeva ja halli maa aasta-aegadel meelitavad end avastama. Südasuvel saab igaüks vältimatult ära nõiutud.
Mai ja Martin on kadestamisväärselt harmooniline tandem, kellele kodusisustamine pakub põnevust ja loomingulisi mäetippe. Nende kodu võitis põhjamaise kodu preemia, 1000 eurot Hemtexilt konkursil „Kodu kauniks 2016”.
Kodu & Aed juuni 2017
Kes ei igatseks astuda päikeselisele verandale, et nautida päevatõusu või loojangut! Soe suvetuul hellitab nahka, liblikad lendlevad, taimed lõhnavad ja kõike seda saadab lindude ja tsikaadide ühendkoor. Oma veranda loo toob ajakirjas Kodu & Aed lugejateni Virge Siirak.
Maarika ja Aimar Lauri suvekodu pälvis võistlusel „Kodu kauniks 2016” finalistitiitli. Mereäärne suvekodu Eismal pakub nii lõõgastushetki kui ka toimekat tegevust. Mõtteliselt jagatud suvituskoht toimib kokkulepetes ja koostöös.
Küsime tuntud loomeinimestelt, mis neile kodus kõige olulisem on. Seekord on küsimus suunatud Liisi Koiksonile, kelle mõtlik hõbehääl suudab südameid liigutada.
Kodu & Aed mai 2017
"Meie pere sattus elama Šveitsi kaks ja pool aastat tagasi. Tegelikult ei olnud meil mõttes Eestist ära kolida," jutustab Marju Kirss ajakirja Kodu & Aed mainumbris oma kodu loo.
Sea rõdule sisse väike maitsetaimeaed – nii saad rohelist silmarõõmu ja rohkem värskeid maitseid.
Väärista ümbrus lisaks suvelilledele tubaste lemmiktaimedega. 
Kodu & Aed aprill 2017
Sul on lihtne soov sulgeda köögiuks ja sukelduda oma mõnusasse kokakunsti kuningriiki. Paljudel meist on see võimalus täiesti olemas. Samad tuuled puhuvad ka uusehitistes: köök kujundatakse aina sagedamini muust elamisest eraldiseisvaks avaraks eluruumiks ja sa võid, aga ei pruugi lubada kööki ka külalisi. Fakt on see, et olgu eraldi ruumis või avatuna elutuppa, kodus olles veedame köögis suurema osa ärkvelolekuajast. Köök võiks siis ju ka hästi mõnus kodune koht olla. Kuidas oma köögi head ja vead ära tunda?
ERR "Plektrummi" saatejuht, äsja parima meessaatejuhi preemiaga pärjatud Joonas Hellerma on kümme aastat televisioonis saatejuhina ametis olnud.  Ent mis on see ­magnet, mis teda koju tõmbab ja paneb end seal hästi tundma? Ajakirja Kodu & Aed peatoimetaja Ele Praks küsis, Joonas Hellerma vastas.
Aednike üheks meelistegevuseks on kindlasti pidev katsetamine. Aprillis ja mais on paras aeg kasvatada katmikalal ette neid suvelilli, kelle õitsemist soovitakse näha veidi varem või kes muidu meie lühikese suve tõttu õitsema ei pruugigi hakata. Samuti saab külvata püsililli, kes õitsevad üldiselt teisel kasvuaastal.
Kodu & Aed märts 2017
End poeletis hiina kapsa nime taha varjavast pekingi kapsast saab vähese vaevaga ja kiiresti maitsva roa.
Uuendused põrandakatete vallas hõlbustavad märgatavalt vannitoapõranda puhastamist ning annavad ka senisest märksa rohkem võimalusi just sulle sobivat kattematerjali leida. Kuidas valida ja mida silmas pidada?
Produtsent Andres Arro aasta väldanud uue elamise otsingud kandsid viimaks vilja: ta leidis Tondi kunagisest sõjaväelinnakust korteriboksi ja ehitas sellest mõne kuuga ahvatlevalt omanäolise elamise. Kodu pälvis konkursil "Kodu kauniks 2016” stiilse kodu preemia – 1000 eurot Iittalalt.
Kodu & Aed veebruar 2017
Küüslaugu, eriti Peipsi küüslaugu väärtust osatakse meie köögis vägagi hinnata ja küüslauk on kasutusel nii maitseköögivilja kui ka tervistava toidulisandina. Küüslauk andis rammu ka Egiptuse püramiide ehitanud orjadele, nii et talvehooajal tasub küüslaugust turgutust otsida küll! 
Võsast ja prahist puhastatud kauni Aavoja kallastel sündis uuena nii vana taluhäärber kui kogu ümbrus.  Uue hingamise pälvinud talukoht pälvis võistlusel „Kodu kauniks 2016” parima maastikuaaia preemia – 1500 eurot Husqvarnalt. 
Tallinna lähiümbruse olustik meenutab sageli Eesti väikelinnu: palju rohelust, vähe liiklust ja vaid harvad jalakäijad. Kaugemalt tulijale on Eesti igas mõttes rahusaar keset närvilist ja ülerahvastatud maailma.
Kodu & Aed jaanuar 2017
Baklažaani ehk pommut tuleb kindlasti kuumtöödelda. Sobib hästi küpsetamiseks, röstimiseks, praadimiseks, aga ka grillimiseks, vokkimiseks ja hautamiseks. Väga populaarsed on täidetud baklažaanid. Pommul endal väga tugevat maitset ei ole, nii et maitsestamisel tasub olla julge.
Meriti minimalistlik elamine Tartu kesklinna piiril on helge ja rõõmus – samasugune nagu korteri nooruke perenaine.
Rahvusvaheline kunstiprojekt sidus Korea iidsed aiatraditsioonid ja kunstnik Flo Kasearu majamuuseumi aia Pelgulinnas.
Kodu & Aed detsember 2016
Milvi ja Neeme Murka koduaed Luual paistab silma mitmekesise taimestiku ning eriilmeliste, kuid tervikuks seotud aiaosadega.
Waldorfi salat.See ilmakuulus ja populaarne salat loodi 1890. aastatel New Yorgi hotellis Waldorf Astoria. Sobib nii iseseisvalt nautimiseks kui ka liharoogade lisandiks.
Aasta kodu 2016: väike korter vanas majas, mis on kadestamisväärse hoole ja mängleva kergusega suureks kujundatud. 
kodu-aed
Kodu & Aed november 2016
Aed-mustjuur on vähe levinud, aga väga kasulik aedvili.
Tuppa astudes tunned seda kohe. Portselanvalgete vahajate õite kerge aroom kujundab valgusküllase ja romantilise õhustiku.
Mustjuur on aedviljade seas teenimatult vähe tähelepanu pälvinud, kuid sellest võib saada toidulaua tõeline üllataja.  
home-garden
Kodu & Aed oktoober 2016
Ei ole just väga harv juhus, kui perenaine tunneb, et köögis on vähe ruumi. Selleks et kogu tarvilik kraam ära mahutada, sisekujunduses allahindlusi tegemata, tasub nähtaval asuvad hoiupaigad kavalalt ja efektselt lahendada! Nii näiteks mõjub lauajupist tehtud magnetitega noahoidja põnevalt ning toetab sisekujundust, kuid samas on ka praktiline ja mugav.
Armastus aia vastu annab ühele naisele mitme mehe jõu, millega maailma ümber kujundada. Võistlusel „Kodu kauniks 2016” finalistidiplomi pälvinud Ilse Hanseni väike aiake toob taluhoovile mõisaparkide hõngu.
Keset Kalamaja on ühe vana armsa saja-aastase puumaja katusekorrusele ehitatud korteris peidus üks värvirõõmus köök. Et päeval paistab läbi suure akna katusekorrusel asuvasse korterisse ka päike, mis paneb erksad värvid särama, siis mõjub ruum kui tõeline värvivitamiin.
home-decor
Kodu & Aed SEPTEMBER 2016
Põldubade puhul minnakse tihti lihtsama vastupanu teed: oad soolvette, ja mõnus suutäis ongi olemas. Koos lihtsate lisandite ja hõrgu mündiga sünnib aga täiesti uus maitseelamus.
Suure ja rikkaliku aia loomine eeldab lisaks heale pealehakkamisele ka silma ning mis peamine – vaimu ja füüsise vastupidavust. Konkursil „Kodu Kauniks 2015” finalistitiitli pälvnud perekond Inno on oma koduaias Sõmerul ühendanud sportliku vormi aianduskirega ja loonud nauditava taimemaastiku.
Pööningul seisvat kulunud tumbat ei tasuks veel sugugi maha kanda – tee sellest mitmekülgne panipaik! Lihtsate vahendite ning vähese vaevaga saab vana tumba taas ellu äratada. Taskute lisamine teeb sellest mõnusalt käepärase öökapi, kuhu pooleliolev ristsõna ja pliiatsid-prillid mahutada. Tumbat saab kasutada ka panipaigana riiete hoiustamiseks või pesukorvina.
home-garden
Kodu & Aed AUGUST 2016
Pole midagi maitsvamat lõhnavast, päikesesoojast ja punapõsksest tomatist, eriti kui seda oma käega noppida saab!
Liigirohke lillevalik ja Saaremaa suurim hostakollektsioon kaunistavad üle põlvkondade kestvat Kurisoo taluõue. Aed pälvis võistluse „Kodu Kauniks 2015” eripreemia – 600 eurot Fiskarsilt.
Päikeselise ja avara peremaja teevad koduseks hoolega kaalutud ruutmeetrid, targalt valitud värvid, parajalt puitu ja rõõmsad lastehääled.
home-garden
Kodu & Aed JUULI 2016
Mõnus briis soojal suveõhtul on kahtlemata tervitatav, kuid suuremad tuuleiilid võivad meelehärmi tekitada nii mõnelgi kauaoodatud ja pikalt planeeritud aiapeol. Selleks, et ka allatuult istujate pluusid puhtaks jääksid ning alatasa taldrikuid ja topse mööda õue taga ajama ei peaks, tuleb need sõna otseses mõttes ankrusse panna ehk laua külge kinni siduda!
Keset loodusmaastikku põimuvad traditsioonid maapere praktiliste vajaduste ja loomingulise värvimänguga. 
„Nii kui maale jõuame, tunneme, kui hea on meil siin olla!“ kiidavad kolme väikese lapse vanemad Liina ja Einar, kes äratasid hääbuva talukoha ja rajasid kolme aastaga perele võluva maakodu.
home-garden
Kodu & Aed JUUNI 2016
Sõnad „suvi” ja „puhkus” toovad kindlasti paljudele silme ette pildi aianurgas rippuvast võrkkiigest-ripptoolist ja värskest ajakirjast, rääkimata mõnusalt värskendavast joogist ning soojast tuulepuhangust. Kahjuks selliseid ideaalseid suvehetki ühte suvesse just väga palju ei mahu, kuid ehk ongi kõige olulisem unistamine ja üürike, kuid ideaalne kogemus sellisest viivust. Nii tundub, et ühe mõnusa aianurga kujundamine või ripptooli meisterdamine ning sellega kaasnev unistamine ongi ühe toimeka eestlase jaoks parim suvepuhkus.
Annika ja Urmase aed võitis konkursil „Kodu kauniks 2015” parima veesilma preemia Horticomilt. Kes palju teeb, see palju jõuab – selle vanasõnaga võib iseloomustada hakkaja rohenäpu Annika tegemisi kunagisel suvilakooperatiivi krundil Võrumõisas.
Kui ikka süda ütleb, et on õige, siis tuleb uskuda. Nii juhtus ka Anuga, kes oma südame häält kuulates sai pärast pikki otsinguid vana mahajäetud aednikumaja omanikuks, millest sündis heade sõprade abiga võrratu maakodu. Anu maakodu võitis Kodu kauniks 2015 konkursil eripreemia.
home
Kodu & Aed MAI 2016
Armastus lillede ja ilusate detailide vastu muudab kodu armsaks ja pere rõõmsaks.
Ehita oma rõdule funktsionaalne pink, mis ühtaegu täidab ka panipaiga ülesandeid. Kasti sees saad hoiustada kõike rõdul vajalikku, nii et tarvilik oleks kohe käeulatuses, samas püsib ruum visuaalselt puhas ja korras.
Kodusest Eestist kaugemalgi tuntud sisustusblogijal Anul ja tema elukaaslasel Tormil on õnnestunud ühendada harmooniline ja moodne sisustus enda ja kahe poisipõnni toimeka argieluga. Kodu võitis konkursil „Kodu kauniks 2015” põhjamaise kodu preemia, 1000 e Hemtexilt.
Kodu & Aed APRILL 2016
Apteegitilli ehk fenkoli ebamugul meenutab välimuselt suurt sibulat, ent maitselt toob meelde hoopis aniisi. 
Ehkki köögis on süüa teha lihtsam kui kunagi varem, sest nii mõnegi argise kohustuse on enda kanda võtnud masinad, on siiski igas koduköögis endiselt omal asendamatul kohal köögirätik. Ehkki rätikute mustrid ja pildid on sageli juba ise väga pilkupüüdvad, võib üldmuljet siiski täiendada ka mõne põneva ja omanäolise nagiga.
Vana maja väikekortereist on tasakaaluka uuendusega sündinud avar kodu noorele perele. Soojad ajalooga materjalid ja uued lahendused moodustavad kooskõlas võluva mõnusa terviku.
home-garden
Kodu & Aed MÄRTS 2016
Mis oleks, kui prooviks tänavu ise taimed ette kasvatada? Saagu mõtted teoks!
Tervisliku toidulaua teeb põnevaks magusa maitsega pastinaak ehk aed-moorputk.
See noore pere esimene ühine kodu on pakkunud rikkalikult koostegemise võimalusi ja on saanud pisiasjadeni tegijate enda nägu. Värvid, vineer ja omatehtud valgustid on kujunduselemendid, mis tervikliku mulje loovad. Kodu võitis konkursi „Kodu kauniks 2015” parim värvilahenduse preemia, 1500 eurot Vivacolorilt.
home-garden
Kodu & Aed VEEBRUAR 2016
Üha sagedamini magamistubades nähtav avatud riidestange nõuab kasutajalt suurt distsipliini, organiseeritust ja pidevat korda. Paratamatult kujuneb ka kõige püüdlikuma korraarmastaja magamistoas välja see tool või voodinurk, kuhu kipuvad vahetevahel kogunema kiirelt seljast võetud tööriided või pidžaama. Selleks et vältida ka ajutist visuaalset korralagedust, võib magamistuppa meisterdada suure pesukorvi, kuhu ajanappuse korral riided visata saab. Sellise korvi kasutamise juures on vaja aga meeles pidada, et kui see üle ääre hakkab ajama, tuleb riided siiski kappi või stangele korrektselt tagasi panna.
Kohupiima ja mustikate näol väikese rahvusliku täienduse saanud populaarne sefiiritort sobib hästi iseseisvuspäeva tähistama.
Sisekujundaja lihtsate võtete ja soodsate leidudega kujundatud kodu oma perele on kui tõeliselt elegantne rätsepatöö. Õdus peremaja Pärnumaal rõõmustab silma põhjamaise, heleda kerguse ning soojade puidutoonide timmitud tasakaaluga.
Kodu & Aed JAANUAR 2016
Looduse imed on piiritud – eriti kui inimene aretustööga natuke kaasa on aidanud. Selgub, et spagette saab ka otse köögiviljapeenralt!
Pilgupüüdjaks ei pea tingimata olema kallis maal või skulptuur. Seda rolli võib hästi täita ka vineerist ja rehavarrest valmistatud funktsionaalne nagi. Liigutatavad pulgad ning rohked augud nende paigutamiseks võimaldavad hõlpsalt erinevate esemete hoiustamiseks nagi muuta ja sättida. Nii võib nagi täita illustratiivset ülesannet, kui üleriideid on vähem kasutuses, kuid samas mahutab see sõprade saabudes ka terve hulga mantleid, salle ja mütse.
Noore õpetaja uus kodu vanas Lasnamäe asumis näeb välja avar ja valgusküllane. Kadrioru kohal kõrguvas sisseelatud linnaosas on õdusust ning korteris värvikaid ideid.
Kodu & Aed detsember 2015
Taaskohtumise rõõm ja meenutused ühistest hetkedest on pühadeaegsete kokkusaamiste magusaim osa. Ajakirja endised toimetajad käisid külas Kodu & Aia esimesel peatoimetajal Evel, igaüks võttis kaasa mõne hõrgutise oma kodusest peomenüüst.
Iris ja Väino Rajasaare koduaed Järvakandis võlub maitsekalt kujundatud ja hästi hooldatud aiaruumiga, kus leidub kauneid taimi ning humoorikat lähenemistki. Aed võitis konkursil Kodu Kauniks "Aasta aed 2015" tiitli.
Õpetaja ja ettevõtja Anna, erisõidukite ehitaja Algo ja nende poja Pääreni kodu pisikeses Kurtna külas pärjati tiitliga „Aasta kodu 2015". Oma kätega remonditud ja sisustatud kolmetoaline korter on tulvil üllatavatest ideedest ja leidlikest lahendustest.
Kodu & Aed november 2015
Kui pead lugu pisut lopsakamast sisustusest, siis võid muuta seinte välimust liistudest laotud tahveldisega. Vali pigem lihtsamad ja õhemad liistud, et tahveldis liiga jõuline ei saaks. Seinad võiksid jääda mööblile võluvaks taustaks, mitte muutuda ruumi kõige silmatorkavamaks detailiks.
Maitsvat porrut saab hilissügisel aiast kööki tuua isegi veel siis, kui kogu ülejäänud saak on ammu salves.
Kuidas ja milliste nippidega saab tühjast ja võõrana mõjuvast korterist tõeline kodu? Sisekujundaja Elina Freimuth aitas muuta vastvalminud korteri neljaliikmelisele perele meelepäraseks.
Kodu & Aed oktoober 2015
Lisa sügispäevadesse värvirõõmu!
Peet sinu taldrikul annab hea jume ja raudse tervise.
Oma kodu renoveerimine ja kujundamine andis hinnalisi teadmisi ehitusest, materjalidest, kaubandusest ja koostööst, tunnistab IT-spetsialist Ülle Kukk. Rösterist lähtunud köögikujundus on aga nagu suur rätsepatöö!
Kodu & Aed september 2015
Aedoad on oma ilu ja headuse poolest kõikjal kuulsad. Aeduba on vägev ravimtaim, aidates näiteks suhkruhaiguse, südame- ja maovaevuste korral, eriti vanemas eas. 
Legendaarse aia oma hoolde võtnud Monika Kannelmäe on selle kasvamist kõrvalt näinud ja soovib tuua siia taas rohkem õite värvimängu. 
Selles värviküllases kodus on pea kõik mööblitükid perenaise Liise käe läbi uue hingamise saanud. Detailirohke kahetoaline kodu pakub kuhjaga avastamisrõõmu. 
Kodu & Aed august 2015
Pannkoogid vaarikatoormoosiga on ajatu klassika, aga vahelduseks võib lihtsatest koostisosadest ehitada hoopis uhke ja rikkaliku tordi.
Põhjarannikule avatud vaade, ehitustraditsioone hindavad hooned ja mitme põlvkonna kätetöö on vanal taluõuel koondatud igal aastaajal hingetõmbehetki pakkuvaks kodukohaks. 
Noor pere lõi väikekorterisse kõike vajalikku mahutava mugava kodu, mida heleda, skandinaavialiku sisustuse kõrval ilmestavad värvikad mänguasjad ning mälestused pere ajaloost ja reisidelt.
Kodu & Aed juuli 2015
Suvi on õige aeg aiamööbli värskendamiseks. Isikupärase istumisnurga võib kujundada aga ka vanast metalljalgadel mööblist!
Kuigi maasikaid sööme põhiliselt magustoiduks, sobivad nad ka soolase käigu juurde – näiteks salatisse või ka supi sisse.
Maakodus suvetoana kasutatav ruum sai säravate värvidega värske sisustuse. Kirkas meeleolus on tore nädalalõppe veeta, aga ka talvised õhtud ei tundu keset suvevärve enam sünged.
Kodu & Aed juuni 2015
Kadakatüvedest ja pajuokstest tara saab teha meelepärase kõrgusega – nii nagu kadakased tugipostid võimaldavad. Tara sobib mitmeks otstarbeks: madalaks ruumijagajaks iluaeda või tarbeaeda ja ideaalseks toeks kas tokkroosidele või lillhernestele.
Kiirekasvuline redis on üks varasuve parimaid maiuspalu oma aiast või rõdukastist. 
Kiire elu nõuab rahulikku ja lõõgastavat kodukohta, kus end ka tormakal töönädalal välja puhata. Jumestuskunstnik Nele Raudik kujundas oma väikesest üürikorterist südalinnas just sellise rahusaare. 
Kodu & Aed mai 2015
Kui haukad tüki aasta esimest rabarberikooki, ei jää see päris kindlasti viimaseks!
Too sibullillede abil õuepottidesse kevadet tervitavat värvirõõmu.
Võistlusel Kodu Kauniks 2014 võitsid publiku lemmiku preemia, 1500 eurot If Kindlustuselt Rebeka Plees ja Arti Kütt, kes renoveerisid korteri paneelmajas Tallinnas Mustamäel.
Kodu & Aed aprill 2015
Tänavune erakordselt soe talv ja varane kevad seavad aednikule oma rõhuasetused, millele rohkem tähelepanu pöörata.
Ajakirja Kodu & Aed toiduspets Pille Petersoo jagab põnevaid retsepte maapirnist.
Kui veerand sajandit tagasi ei osanud Vilve ja Mart unistada oma majast, siis nüüd ei kujuta nad oma elu ette mujal kui Nõmme mändide all. Konkursil Kodu Kauniks 2014 pälvisid Vilve ja Mart parima köögi preemia, 500 eurot Fiskarsilt. 
Kodu & Aed märts 2015
Kas orhidee on liiga suureks kasvanud? Potist paistavad vaid juured? Koorepuru on muutunud samblaseguseks mullaks? Kui nii, siis on aeg kallis taim ümber istutada.
Koduaed Mulgimaa taluõuel hoiab tegusa pere ankruna Eestimaa küljes kinni ning pakub loomingulisi hetki ja kaunist keskkonda kõigile. 
USA-st õpingutelt kodumaale naasnud Elis Haan tundis, et üürikorteritest talle aitab. Unistuse päris kodust aitas tal oma kätega teoks teha isa. Kodu võitis konkursil "Kodu kauniks 2015" Gustavsbergi vannitoapreemia.
Kodu & Aed veebruar 2015
Taimede lõhnamaailm mõjub meie meeltele salapäraselt ja märkamatult. Lõhnade mõju ja toimet on uuritud juba aastatuhandeid ning seda on võimalik teadlikult suunata.
Taustataimed ja värvikad solistid, kujundusdetailid ja rahulik loodusfoon – kõigest sellest mõjusa terviku loomine on olnud Raplamaa pere eesmärk aia kujundamisel. Perekond Vahtre aed pälvis võistluse Kodu Kauniks 2015 eripreemia, 500 eurot Fiskarsilt.
Vanalinna üürikorteri hämaruses elatud viis aastat tegid Miramii Maarja Vaherile ja Rene Tambergile kristallselgeks, et nende tulevane päris oma kodu peab olema hele ja valgusküllane. Võistlusel Kodu kauniks pälvisid Miramii Maarja Vaher ja Rene Tamberg põhjamaise kodu auhinna, 1500 eurot Hemtexilt.  
Kodu & Aed jaanuar 2015
Muuda kodu isikupäraseks enda loodud seinakaunistusega, õpetab ajakirja lugeja Minni Arujõe. 
Perekond Laasi aed tõusis „Kodu kauniks” konkursil esile nüüdisaegselt selge ja julge käekirjaga. Võistlusel Kodu Kauniks pälvis see aed noore aia preemia, 1500 eurot Scheteligilt. 
Looduslike materjalidega kooskõlas elamise võib sisustada ka talustiili harrastamata. Noorte kodu Mustamäel pakub mõnusat linnaromantikat ja sooje materjale, mis väga hästi sobivad ka paneelmajja.  Võistlusel Kodu kauniks pälvisid Triinu Laurits ja Paul Raid loodussõbraliku kodu eest auhinna, 1500 eurot Safranilt.
Kodu & Aed detsember 2014
Liigirikkast linnaaiast on aastatega lihvitud tõeline vääriskivi, mille iga tahk pakub silmarõõmu ja naudinguid. Aasta aia tiitli ja 2500 eurot Bauhofilt pälvis Vaike-Aino Smirnovi ja Kristi Smirnoffi kaunilt ning otstarbekalt kujundatud liigirikas koduaed Tallinnas Pirita-Kosel.
„Raske uskuda, et kuskil maamunal on veel sama mõnus!” ütleb pereema Mareliis. Oma kodu üle on ta siiralt õnnelik. Konkursil Kodu Kauniks 2014 pälvis aasta kodu tiitli ja 2500 eurot Swedbankilt Mareliis Raidi ja Raoul Burmanni eramu Pärnus.
Kodu & Aed november 2014
Selle isadepäevatordi sees on peidus nii õlut kui ka juustu. Mehisust lisab kaunistus, mis on meisterdatud isa garaažist pärit traadijupist ja naeltest.
Vana postkasti uuendamiseks on mitmeid võimalusi. Postkasti kaunistamisel võib abivahendina kasutada šabloone, maalriteipe või hoopis põnevaid templeid.
Kuidas tulla elutoas toime värvide ja mustrite virvarriga – mida valida, millest loobuda? Kogenud sisekujundaja Madle Mühlbach juhib samm-sammult üle kodukujunduse salakaride.
Kodu & Aed oktoober 2014
Mõnest valgest kahhelplaadist ja sentimeetripaksustest vineeritükkidest sündisid võluvad, tuppa idamaist lihtsust ja meeleolu lisavad serveerimisalused.
Huvitav tegevus ja õpetamine hoiavad koera aiapahandustest eemal, sest igavlev koer teeb aias ulakusi.
Nõmmele 1950. aastatel ehitatud majja ei kujutaks sobivamat kööki ettegi! Disainer Marti Kivimägi ideedest perenaise Ere heakskiidul sündinud köök vahetas välja igava standardlahenduse ning ilmetu ruum sai silmatorkavalt võluvaks ajastule iseloomulike detailidega köögiks-söögitoaks.
Kodu & Aed september 2014
Maitsva lehtpeedi värviliste rootsudega lehed toovad nagu tükikese suvelõpu vikerkaarevärvi taevast meie toidulauale.
Sibullillede valik on kirev, ent sibulate mahapanek käib üsna ühtemoodi.
Sirli Heinmets ja Bruno Maripuu pälvisid ajakirja Kodu & Aed võistlusel „Kodu kauniks 2014” värvipreemia, 1500 eurot Vivacolorilt. Noor pere elustas värske pilguga värve lisades paneelmaja väikekorteri ning sisustas õdusa ja lastesõbraliku mugava kodu. 
Kodu & Aed august 2014
Juba kümme aastat kiviaedu ehitanud Hiiumaa mees Voldemar Jõeleht peab oma tööd põnevaks ja loominguliseks. Kümneid ja isegi sadu aastaid kestva kiviaia saladuseks on kvaliteetne töö. Õpime meistrilt!
Suvise küpsuse kõrgajal on pilkude keskmes lopsakad aedkannad.
Sportlik pere võtab elult maamajas kõik, mis looduslähedusel on pakkuda. Päikeseterrassile rajatud täiuslik väliköök lubab õueelu nautida aasta ringi.
Kodu & Aed juuli 2014
Kaltsuvaibast saab hõlpsasti teha suviste hetkede nautimiseks mõnusa kiige!
Suvikõrvitsast mitmekülgsemat vilja on raske leida: toore või küpsena, eelroast kohvikõrvaseni – kõikjal maitseb ta hea. Ja teda on palju!
Kui töönädal hakkab lõppema, jätab Stintide pere oma linnaelu seljataha ning avab maakodu ukse Noarootsi rannikumetsade vahel. Maaelu pakub mängulusti ja südamerahu.
Kodu & Aed juuni 2014
Sa ei soovi ju, et linnud küpsed maasikmarjad aias nahka pistavad? Siin on üks tõhus lahendus, kuidas linde koolitada.
Kanad muutuvad üha enam linliku elustiili osaks: toredad lemmikud ja teadlikult kasvatatud munejad on võimalikud ka väikeses aias. Kas ja kuidas aias kanu pidada, on mõnelegi perele pähe kerkinud küsimus. Oma munad, kasulikud lemmikloomad ja tõhus kana kaka kompost on plussid, mis panevad praktilise meelega inimest kanapidamise võimalust tõsiselt kaaluma. Ja sealt tulevadki kohe kõige praktilisemad küsimused. Kuhu kanad panna ning mida nad vajavad? Päris vabalt neil aias ringi joosta lasta ei saa, sest linnud siblivad ja nokivad valimatult, võivad aiast omavoliliselt lahkuda ning neid võivad ohustada loomad või röövlinnud.
Angelika ja Rein Mikk, kelle igapäevaelu on tihedalt seotud Estonia teatriga, põgenevad linnamelu eest Hiiumaale – paika, mida nad on kalliks pidanud juba lapsepõlvest peale. Perekond Miku maakodu asub Kassari mändide all. Viie aastaga loodud pelgupaik mõjub puude vahele sulandununa harmooniliselt ja tekitab tunde, et väärikad rookatusega palkmajad on siin meretuulte käes seisnud juba aastakümneid.
Kodu & Aed mai 2014
Sauna ürgse puhastumisrituaali juurde kuuluvad ka lõhnavad vihad. Sadevälja aiandustalu perenaine Jana Proos on avastanud võrratud ürdivihaprotseduurid, mis muudavad sõpruskonna saunaõhtud unustamatuks elamuseks.
Vana puumaja ruumikast verandast on saanud tartlase Riho ja ta kassi lemmikpaik, kus elu nautida. Riho pälvis võistlusel Kodu Kauniks 2014 Substrali eripreemia „Aed pottides“ taimesõbraliku ja elegantse verandaaia eest.   
Kui Maikeni kodu oleks laul…Siis soleeriks teile klassikaline põhjamaine kujundusstiil, saatjaks kõrvalmajast pärit lapsepõlvemälestused, refrään aga räägiks rannaküla rajajate pärandist. Mugavast, häid ideid tulvil majast õhkub hubast kodusust ja õnnestavat turvatunnet. 
Kodu & Aed aprill 2014
Ise külvates ja veidi tegutsedes saad soodsalt ja palju maasikataimi!
Võistluse Kodu Kauniks 2013 noore kodu preemia, 1500 € Hemtexilt pälvisid Karin Karma ja Rivo Aedma, kelle oskuslikult planeeritud ja mänguliselt kujundatud ühetoalist korterit täiendasid disainiideed. Et end kodus hästi tunda, ei ole tingimata vaja rohkelt ruutmeetreid, tõestab Karini ja Rivo väike, aga otstarbekas korter Kakumäe roheluses.
Kodu & Aed märts 2014
Kui tahad kasvuhoonesse või terrassile seda õiget tomatisorti, siis on kindlam taimed ise seemnest kasvatada. Märtsi keskel on parim aeg tomatiseemned mulda pista.
Õnneliku orhidee tunned ära õitsemisest. Tutvu eri liikide kasvunõuetega ja kasvata aknalaual õnne!
Maiken Noore ja Sten Inno kodu pälvis võistlusel „Kodu kauniks 2013“ parima vannitoa preemia, 1000 eurot Gustavsbergilt. Kopli on uus Kalamaja, arvavad Maiken ja Sten, kes kujundasid oma esimese Tallinna-korteri sellel salapärasel poolsaarel suurejooneliselt ja perspektiivitundega.
Kodu & aed veebruar 2014
Sobita kokku uinuvad kaunitarid, klaas ja kivid.
Võistlusel Kodu Kauniks 2013 pälvis maastikukujunduse auhinna, 1500 e Husqvarnalt perekond Kalm Noarootsist. Pürksi kandis Noarootsis on perekond Kalm oma õuel mägesid liigutanud: varasem märg maa vormiti avaraks tiigiks ja ümbruskonna kõrgeimaks künkaks.
Võistluse Kodu Kauniks 2013 finalistipreemia pälvis isikupärase sisustuse ja leidlike ideede eest Kadri Vahe loominguliselt uuendatud korter Kadrioru külje all. Kuidas saada ühetoalisest korterist koos tuvipööninguga isikupärane ja ökošikk moodne avar elamine? Vaata ja tee järele! 
Kodu & Aed jaanuar 2014
Meisterda vanast aknaraamist pilkupüüdev ehtehoidja!
Pärast külluslikku detsembrit ihkavad hing ja ihu midagi kargemat ja kergemat. Või siis vähemalt kasinamat! 
Väikesest kahetoalisest hruštšovkast, mille algne planeering oli ebamugav ja ebapraktiline, sai avar ja moodne kodu. Küsitlesime sisearhitekt Elina Freimuthi, kelle ideedest kõik sündis. 
Kodu & Aed detsember 2013
Paku traditsioonilist pühademaitset põneval moel – verivorstisuupisted kaovad laualt nagu nõiaväel! 
Võistluse Kodu Kauniks peapreemia, tiitli "Aasta aed 2013" ja 2500 eurot Bauhofilt pälvis perekond Ilumäe maakoduaed Märjamaal Paekülas. Aasta aed 2013 ühendab saja-aastased pärandtaimed, moodsad aiakiusatused ja praktilise tarbeaia üheks koduseks ja peresõbralikuks tervikuks. 
Perekond Alberti kodu võitis Kodu Kauniks 2013 peapreemia: aasta kodu tiitli ning 2500 eurot Swedbankilt. Esimene aastaring suuresti oma kätega rajatud kodus on täis. Tavapärasest erinev maja on tõestanud, et kui asjad hoolega ja targalt läbi mõelda, siis on endale meelepärased otsused ka need õiged otsused.
Kodu & Aed november 2013
Rootsi köögist pärit lihtne ja mõnus kartuli-sibula-veiselihahautis. Algversioonis käib roa sisse õlu, aga see tuleb maitsev ka puljongi või isegi veega. 
Võistluse Kodu Kauniks 2012 stiilse kodu auhinna pälvis Ilona Litvinova ja Andrei Gapejevi paarismaja Meriväljal. Noor pere lahendas uude paarismajja kolides ilmekalt kõik põhiküsimused, mis koduks kujunemata hoonet omaseks tehes tekkisid.
Kodu & Aed oktoober 2013
Kas teadsid, et mahedamaitseline kõrvits on tõeliselt mitmekülgne köögivili, mis sobib imehästi nii eel-, põhi- kui ka magustoitude valmistamiseks? Siin on mõned soovitused, kuidas võluda kõrvitsast sügisesele söögilauale erinevaid toite.
Kujunda lindude söögimaja katusest samblaaed!
21 aastat Eestit teeninud ameeriklane Robert Oetjen leidis Eesti võtme Arbi järve kõrgelt kaldalt. Nüüd on siin looduskaitsele ja -haridusele pühendunud pere päriskodu. Perekond Oetjen pälvis võistlusel Kodu Kauniks 2012 finalistidiplomi looduslike materjalide eeskujuliku kasutamise eest.
Kodu & Aed september 2013
Kerge hilissuvine-varasügisene magustoit küpsetest koduaia ploomidest. Kompott on üsna paks, seda sobib süüa nii piima kui ka vahukoorega või siis hoopis hapukooresilmaga.
Mujal maailmas on üsna levinud šampinjonide lisamine böfstrooganovile, aga roog jääb veelgi maitsvam kodumaiste kukeseentega. Kasuta võimaluse korral kindlasti lihaveisefileed või strooganoviribasid – siis on tulemuseks eriti mõnus ja maitsev roog. Lisandiks sobib hästi näiteks kartulipuder. 
Taavi Laar ja Jane Kukk pälvisid võistlusel Kodu Kauniks 2012 finalistidiplomi ja ideepreemia Lutheri Stuudiolt. Kodusoojuse loomist ja kujundamisega lustimist peavad stilist ja mööblirestauraator oma senise elu kõige suuremaks ja südamelähedasemaks ettevõtmiseks.
Kodu & Aed august 2013
Küünlalaterna saab ise teha näiteks lihtsatest klaaspurkidest. Nende kujundamiseks on lugematu arv võimalusi!
Narva-Jõesuu südames jalutajaid rõõmustab põhjamaise kuurordi uuestisünd. Rannalinna ehteks on ka kohaliku karge loodusega kooskõlas kujundatud kaunis aed kõrgete mändide all. Svetlana Karpina ja Nikolai Jemeljanov pälvisid võistlusel Kodu Kauniks 2012 finalistidiplomi kaunilt ja terviklikult kujundatud koduaia eest. 
Sisearhitekt Irene Roos aitas paneelmajas asuva korteri 10 m² suuruse lastetoa kujundada toimivaks ja rõõmsaks. Nüüd leidub kõigele vajalikule oma koht!
Kodu & Aed juuli 2013
Varsti pärast õitsemise kõrghetke hakkavad taimedel valmima seemned, et kindlustada järelkasv ka järgnevateks aastateks. Mitmed suvelilled nagu saialill ja kummel külvavad end ise ja nende levimisindu tuleks närbunud õite ärakorjamisega pigem tagasi hoida. Osad (nagu sametlill ja lillhernes) on aga külmaõrnemad ja vajavad igal kevadel uuesti külvamist.
Roosiõite võlujõud paneb unustama raskemagi hooldusvaeva.
Ühes Muhumaa väärikas külas on vanavanemate pärand saanud värske ja tänapäevase näo, minetamata talule aastasadu omaseid tunnusjooni ja eripärast ilu. 
Kodu & Aed juuni 2013
Tee ise limonaadi – siit leiad viis erinevat retsepti joogikontsentraadi valmistamiseks. Kosutava joogi saad ka veele lihtsalt sidrunimahla lisades, ent siis tuleb see kohe ka ära juua. Limonaadikontsentraati on mugav hoida külmikus, lahjenda seda vastavalt vajadusele tavalise või mineraalveega.
Kes pole lapsest saati aiandusega kokku puutunud, õpib kõigepealt oma vigadest. Ave Lindla läks seepeale Räpinasse kooli ja lõputööks kujunenud koduaed on juba inspireerivaks eeskujuks paljudele. Perekond Lindla pälvis võistluse Kodu Kauniks 2013 finalistidiplomi uuele elule kujundatud, kauni, huvitavate taimeleidudega aia eest.
Eneli Rebase korter Tallinnas pälvis võistluse Kodu Kauniks finalistidiplomi rahvuslikus võtmes lahendatud sisekujunduse eest. Omaaegsest tavalisest pruuni sisustusega korterist sai mõne kuuga hele ja moodne, rahvusmustritega vürtsitatud isikupärane elamine emale ja kahele lapsele.
Kodu & Aed mai 2013
Pista klassiekskursioonile minevale lapsele või näiteks linnuvaatlusele sõites toidukotti vahelduseks mõned soolased muffinid. Nagu muffinid ikka, on need kõige maitsvamad küpsetamise päeval – ent õnneks käib taigna kokkusegamine kiiresti ning ahjuski läheb neil vähe aega. Jõuab hommikul küll!
Amplite istutamist õpetab Rõõmu väikeaiandi perenaine Kai Parmas.
Perekond Sasi kodu Tallinnas Nõmmel pälvis võistlusel Kodu Kauniks 2012 finalistidiplomi Nõmmele iseloomuliku juugendvilla respektiga korrastamise ja uuendamise eest. Perekonna lugu elab läbi aegade kõigi ühises kätetöös: vanemate kujundatud kodus ja nende istutatud puudes, laste mängudes ja tulevikku kujundavates unistustes.
Kodu & Aed aprill 2013
Karamellise sibulakattega kuumad võileivad sobivad hästi eelroaks või mõne supi kõrvale. Kui serveerid neid eelroana, võid asetada saiad salatipadjale.
Toesta marjapõõsad lihtsate tugedega – nii on kergem aeda hooldada!
"Paneelika” korterist võib saada mugava ja toimiva kodu ka suurele perele, kui appi tuleb kogemustega spetsialist. Sisearhitekt Elina Freimuth kavandas 60ndatel ehitatud Mustamäe kolmetoalise tüüpkorteri sobivaks viieliikmelisele perele. 
Kodu & Aed märts 2013
Suur ahjuplaaditäis pirukat püsib maitsvana kohe mitu päeva! Täidise võid eelmisel päeval valmis teha ja jahedas hoida. Jahtunult on seda kergem lehttaignale määrida ja see ei ürita taigna pealt plehku pista.
Peaaegu alati leidub riidekapis mõni rõivaese, mida pole ammu kantud – vahel ehk ühest virnast teise tõstetud, ent kehakatet pole sellegipoolest enam saanud. Vanu riideid võib hästi ribadeks lõikuda ning vaibaks vormida!
Perekond Laur pälvis võistlusel Kodu Kauniks 2012 parimate pesuruumide auhinna, 1000 eurot Gustavsbergilt. Julgus segada stiile ja materjale on aidanud luua moodsasse majja isikupärast ja värvikate detailidega vürtsitatud kodu. 
Kodu & Aed veebruar 2013
Neli soolast suupistet, mis on inspireeritud Eesti Vabariigi sünnipäevast, kuid sobivad kenasti igale pidulauale!
Proovi valmistada magustoiduks maitsvat kohupiima-brüleekreemi!
Lilian ja Margus Nõlvaku kodu Harjumaal Anija vallas pälvis võistluse Kodu Kauniks värvipreemia, 1500 eurot Vivacolorilt. Noor linnapere rajas värvika päriskodu peremehe lapsepõlve mängumaale, vanaisa põlistalu kõrvale. 
Kodu & Aed jaanuar 2013
Saad kevade lähemale tuua, virgutades puude-põõsaste oksi vaasis õitsele puhkema.
Šoti köögist inspireeritud magustoit. Sitkete šotlaste armastatud vahukooredesserdis Cranachanis on ühendatud mägilaste kaks suurt lemmikut – kaer ja viski. Eriti mõnus jääb see magustoit mõne suitsusema linnaseviskiga.
Kui igahommikune helbepuder on muutunud igavaks, pakun sulle neli erinäolist ideed selle tuunimiseks.