Kasvuhoone | Kuhu paigutada? Kui suur? Mis materjalist?

kodus.ee
Meie kliimas on kasvuhoonest aiapidajale palju abi. | Shutterstock

Korralik kasvuhoone püstitatakse aastakümneteks, seega pole spontaansusel selles otsusest kohta. Uus hoone peab rahuldama aiapidaja vajadused, sobituma aiaga ning pakkuma piisavalt mugavust, et töö ei kujuneks tüütuks suviseks kohustuseks.
 

Nõuandeid nii kasvuhoone kui selle asukoha valimiseks annab Hansaposti veebikaubamaja tootejuht Kristjan Kull.

Kasvuhoone asukoht

* Paiguta kasvuhoone võimalusel põhja-lõunasuunaliselt ja jälgi, et elu- ja muud hooned jääksid põhja poole ega hakkaks päikest varjutama.

* Vali tuulevaikne koht. Kui seda võimalust pole, raja kasvuhoonele korralik vundament ning eelista rasket karkassimaterjali, näiteks terast.

* Väldi kasvuhoone ehitamist puude ja põõsaste alla või vahetult kõrvale, sellega hoiad ära sammaldumise ja sügislehtede kogunemise kasvuhoone katusel.

* Mõtle asukohta valides ka enda mugavusele, näiteks sellele, kas kastmisvesi on lähedal.
 

Kasvuhoone suurus

* Kaardista kõik taimed, mida kasvatada soovid, arvesta selleks vajalik ruum.

* Väikesele perele suveperioodiks tomati ja kurgi kasvatamiseks piisab 10-ruutmeetrisest hoonest, kui on soovi kasvatada vilju ka talvevarude sissetegemiseks, on ruumi tarvis rohkem.

* Liida eelnevale teadmine, et soovid tikuvad aja jooksul kasvama, mitte kahanema, seega on väike varu asjakohane.


Materjalid

* Vundament annab igale kasvuhoonele stabiilsuse ja hoiab eemal mutid ja vesirotid. Kui kasvuhoone on suur ja kerge (puit- või alumiiniumkarkassil) tuleb kindlasti planeerida statsionaarne betoonist vundament, et ennetada külmast, niiskusest ja tuulest põhjustatud kahjustusi.

* Karkassimaterjalidena on levinud tsingitud teras, tsingitud raud ja alumiinium. Viimane on kerge, seega ka lihtsalt transporditav ja kergesti kokkupandav. Kergus on ka selle materjali miinus ehk alumiinium nõuab tugevamat kinnitamist ja ei sobi tuulepealsele väljale. Teras ja raud on seevastu rasked, püsivad tormis ja tuules, kuid transport ja kokkupanek on keerulisemad. Tsink ja raud võiks olla tsingitud, et vältida materjali roostetamist.

* Kile on kasvuhoonematerjalina soodne, aga lühikese elueaga lahendus, lisaks on tüütu igal sügisel kasvuhoonekilet kokku ja kevadel uuesti lahti lapata.

* Kasvuhoone kattematerjalina kasutatakse tänapäeval peamiselt soojust isoleerivat polükarbonaati. Võrreldes kile või klaasiga on polükarbonaat tugevam ja vastupidavam ega karda tuult ja rahet. Tasub siiski teada, et ükski kasvuhoonematerjal ei kannata suurt kogust sulalund, seega tuleb talvel katus labida või lumega sula ennetavalt puhtaks lükata.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid