Põnev ja ohtlik metsviinapuu

Alari Suurmets
See kaunis liaan lihtsalt ei ole raamidesse surutav. Sellega tuleb kasvatamisel arvestada. | Shutterstock

Nagu nimigi ütleb, on tegemist päris metsiku tegelasega. Kindlasti olete imetlenud sügisel erksatooniliste väätidega kaetud paneelmajade seinu ja mõelnud, et millise taimega on küll tegu.

See vertikaal, aga ka horisontaalpindade vallutaja on Parthenocissus Quinquefolia – harilik metsviinapuu. Kasvuhooajal paistab see taimeke silma kiire kasvuga. Lehestik on tumeroheline ja suhteliselt tagasihoidlik. Kui suvi hakkab lõppema ja sügis koputab uksele, lööb metsviinapuu oma leherüü sügisvärvidesse. Nii särav ja kirju toon paneb tahes-tahtmata meid pead pöörama ja seda taimekest endalegi tahtma.


Kes ja kust?
 

Viinamarjast on asi kaugel. Kui arvad, et tegemist on Eesti kohaliku "metslasega", siis eksid. See vägev ronitaim pärineb hoopis kaugelt Ameerikast, täpsemalt Põhja-Ameerika idaosast. Tegemist on väga tugeva ja võimsa liaaniga, kes kasvab vabalt 15–25 meetri pikkuseks, vallutades kõik, millele vähegi kinnituda suudab, ja ta suudab kinnituda kõigele.

Liaani värsked võrsed on nõtked ning rohekaspunase värvusega. Vanemad oksad on puitunud ning kooretoon on hallikas.

Õied on tagasihoidlikud ja kobaratesse koondunud. Õitseb enamasti juunis-juulis. Viljad valmivad septembris ja on vaevumärgatavad, väikesed marjakesed. Seemnelised marjad on värvuselt lillakasmustad.


Kasvukoht ja kasvutingimused
 

Kasvukoha osas on taim väga vähenõudlik ja paindlik. Ta eelistab päikesepaistelist kuni poolvarjulist kasvukohta ja rammusat pinnast. Lepib aga ka palju vähemaga. Taim on väga vastupidav saastunud õhule, seepärast on ta laialt levinud linnahaljastuses.

Tegemist on väga külmakindla ja visa tegelasega. Tõeliselt pikaealine liaan. Kevadel lehtib hilja.


Kasutamine haljastuses
 

Kuna tegemist on väga vapra ja kiire pinnakatjaga, on ta populaarne taim vertikaalhaljastuses: fassaadidele, lehtlatele, aedadele.
Põhimõtteliselt ei ole taime kasutamisel kattetaimena piiranguid. Kui soovid varjulist lehtlat või vaadet piiravat aeda, on just õige valida metsviinapuu. Kui soovid aga taime kasvatada hoonete fassaadidel, soovitan olla sellega ettevaatlik, kuna tegelane ei hoia end tagasi, ronides ja ajades oma võrseid kõikjale ning haarates kinni ka õlekõrrest.

Kui taim on juurdunud ja hakkab mühinal kasvama, avastate peagi, et ta on vallutanud kogu hoone, kuigi teie planeerisite ta näiteks fassaadil kindlale alale. See kaunis liaan lihtsalt ei ole raamidesse surutav. Kui soovid seda taime kasvatada kindlal alal, pead nägema palju vaeva kärpimise ja suunamisega.

NB! Kui soovid kasutada taime hoonete fassaadil, soovitan paigaldada talle ronimisvahendid seinast vähemalt 20 cm kaugusele, et sein saaks hingata. Nimelt: kõik taimed hingavad ja tekitavad niiskust, mis varem või hiljem hakkab rikkuma fassaadi. Jälgi hoolega, kuhu see ninatark oma nina pistab ja võrsed ajab!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid