Sillutisepaigaldaja annab nõu | Looduskivid koduaias

kodus.ee
Kõvenevad vuugisegud on küll hinna poolest kallimad, kuid see-eest püsivad kivipinnad umbrohuvabad. | Rakennusmaailma

Tänapäeval väärtustavad inimesed kivipindu üha rohkem, sest aiatöödele ei soovita liiga palju aega kulutada.

Enne kui vana aeda uuendama hakata, tuleb uurida, millise pinnasega on tegu. Ka uusehitisi ümbritsevas pinnases võib leiduda nii mõndagi üllatavat.  Et kivisillutist kandev kiht saaks tehtud piisavalt sügavale, tuleb peaaegu alati kasutada masinaid. Eriti oluline on rajada tugev aluskiht nende teede ja platside alla, kus sõidetakse autoga. Üldiselt reedab kivisillutise pind juba ehitustöödele järgneva aasta või paari jooksul, kas kandva aluse kvaliteet sai hea või mitte.

Eriti hoolikalt tuleb ehitada müüride alus, nagu ka müürid ise. Teinekord tuleb müürile isegi betoonist vundament valada. Esimese rea ladumine on väga oluline. Seejärel tuleb arvestada müüri lõpliku kõrgusega, tugimüüri taga oleva materjali survega, toetamise vajaduse ja muuga. Tugimüüri tagune ala täidetakse killustiku vm materjaliga, mis ei külmu. 

Ka kivipindade eest tuleb hoolitseda. Kivisillutiselt tuleb pühkida puulehed ja muu kõdunev praht, umbrohul ei tohiks lasta kivide vahel juurduda. Mis puutub sammaldesse ja samblikesse, siis kividel kasvavad need meeleldi. See kas meeldib või mitte – mõned inimesed lausa tellivad kiirelt sammalduva müüriserva!

Looduskivide vahed täidetakse sageli kivituhaga, kuid selles kipuvad seemned väga hoogsalt idanema. Kõvenevad vuugisegud on küll hinna poolest kallimad, kuid see-eest püsivad kivipinnad umbrohuvabad. Samblikud ja vetikad ilmuvad küll ajapikku ka nendesse vuugivahedesse.

Üllatused on võimalikud ka kividest rajatud aedades, sest looduse teed on ettearvamatud. Torme ja paduvihmu esineb üha sagedamini ja veemass võib minema kanda isegi kivituhale paigaldatud kivid. Selliseid olukordi on võimalik ennetada betooni kasutamisega kivide paigaldamisel ja muude jõulisemate võtetega. Inimene ehitab, aga loodus toimib ikka omasoodu.    

 

Miks valida looduskivi?

■  Looduskivi on sama hästi kui  igavene ja kulumine ei alanda  selle väärtust.

■  Looduskive on tumedaid,  heledaid, ühevärvilisi ja kirjusid; nende värvid ei kulu. 

■  Looduskivid on isikupärased, kahte ühesugust kivi ei ole olemas.

■  Looduskivi kasutamine on keskkonnasõbralik lahendus, eriti kui  kivid on pärit oma krundilt või lähipiirkondadest.

■  Looduskivide pinda on kerge puhastada; mida vanem kivi, seda väärtuslikum.

■  Looduskivipinnad ja -rajatised sobivad meie aedadesse, mis enamasti asuvad loodusele lähedal.

■  Looduskivipinnad ja -rajatised on küll kallid, aga nende olemasolu suurendab kinnistu väärtust.

Allikas: TM Kodu&Ehitus

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid