Pire paprika

Tiina Kolk
Paprika on põõsasja kasvuga puitunud varrega rohttaim, kelle nahkja kestaga viljad on botaaniliselt marjad. | Shutterstock

Meil pani selle vitamiinirikka ja kasuliku, ent ka kapriisse köögivilja aina laialdasemale kasvatamisele aluse Eesti Taimekasvatuse Instituudi vanemteadur Malle Järvan. Juba 1982. aastal tõi ta Moldaaviast peotäie punapipra ’Podarok Moldavii’ seemneid.

Harilik paprika ehk punapipar ehk kaunpipar (Capsicum annuum) on maavitsaliste sugukonna paprika perekonda kuuluv Kesk- ja Lõuna-Ameerikast pärit rohttaim, kelle tõi Euroopasse Kolumbus. Esialgu viljeldi teda Türgis – küllap seepärast nimetati kunagi teda ka türgi pipraks.

Paprika on põõsasja kasvuga puitunud varrega rohttaim, kelle nahkja kestaga viljad on botaaniliselt marjad, aga rahvasuu kutsub neid kaunteks. Olenevalt liigist ja sordist on need väga erineva kuju, suuruse ning värviga. Leidub imepisikesi ja terava tipuga, tõesti kaunaga sarnanevaid vürtspipravilju, ent ka väga suuri, mitmesagaralisi ja peaaegu ümmargusi salatipipraid.

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid