Tarvilikud toimetused tomatimajas

Kaja Kurg
Paksu lehemassi sees ei jätku õite ja viljade arenguks valgust ning taime jõud kulub lehtede kasvatamiseks. | Shutterstock

Tomatite kõrgaeg on kätte jõudnud. Et head saaki saada, vajavad taimed hoolt. Mida sa peaksid praegu tomatimajas tegema?

* Eemalda kõrgetelt ehk piiramatu kasvuga sortidelt lehekaenaldesse kasvavad kõrvalvõrsed järjekindlalt. Kõrgeid sorte kasvatatakse üheharulisena. Kui lasta kõigil külgvõrsetel vabalt vohada, tekib paras tihnik. Paksu lehemassi sees ei jätku õite ja viljade arenguks valgust ning taime jõud kulub lehtede kasvatamiseks. Näpista külgvõrsed ära väiksena, ära lase neil kasvada pikemaks kui 5–8 cm.

* Tomat kannab hästi vilja siis, kui tuul ja putukad teda korralikult tolmeldavad. Avamaal pole sellega muret, aga kasvuhoones tasub asjale kaasa aidata, et saada suuremat saaki. Piisab, kui taimi vaid kergelt liigutada, et õietolm tõuseks üles ja langeks emakasuudmele. Kõige mugavam on seda teha puupulgaga vastu tuginööre togides. Tee seda mõned korrad nädalas.

* Kasta nädalas üks kord, aga siis põhjalikult. Väga palavate ilmadega kasta 2–3 korda nädalas. Kuumaga tahab tomatitaim saada korraga 3–4 liitrit vett.

* Kasta hommikul, sest päeval tarbivad taimed vett rohkem. Siis jõuab ka liigne niiskus kasvuhoonest välja tuulduda ja märjaks saanud lehed ära kuivada.

* Kui vähegi võimalik, ära kasta õhtul, sest siis jääb kasvuhoonesse ööseks niiskus, mis soodustab seenhaiguste arengut.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid