Vana maakelder uues kuues

Margit Aedla
TM Kodu & Ehitus
Maakelder | TM Kodu & Ehitus arhiiv

Ühe toreda maakodu juurde käib ka asjalik maakelder, kus oma kasvatatud saaki hoida. Alati võib keldri ise rajada, aga kui aega ja ettevõtmist ei jagu, on tänapäeval võimalik endale juba valmis maakelder tellida.

Maakeldri võib ehitada tavalistest telliskividest või ehitusplokkidest, aga see on hõivatud inimesele liiga aeganõudev ja kulukas. Turule on tulnud mitmeid firmasid, mis pakuvad betoonmoodulitest valmistooteid. Keldri saab valmis uskumatult kiiresti ‒ kõigest ühe nädalaga on kelder püsti ja näeb välja nagu 100 aastat tagasi rajatud meistriteos.

Uurime spetsialistilt lähemalt, kuidas üks vana maakelder tehases valmib: Mikk Maidla firmast Maakelder ütleb, et nad on koos asjatundjatega välja töötanud spetsiaalsed valuvormid moodulite valmistamiseks. Elementide valamisel kasutatava betooni tugevusklass on C30/37, keskkonna klass XC3 ja tulepüsivus R60. Võlviosa kannatab koormust/pinnast maksimaalselt 2 t/m² kohta. See tähendab, et keldri võib paigaldada kuni 5 meetri sügavusele. Armeerimisena on vastavalt joonistele kasutusel armatuur läbimõõduga 8, 10 ja 12 mm.

Üldiselt saab maakeldri tellida vastavalt oma soovile. Muidugi on olemas ka standardjoonised, et asjast mingit aimu saada. Keldri laius on näiteks siseseintest 2,5 meetrit, kõrgus 2,75 meetrit ja pikkus vastavalt inimese soovile. Mikk Maidla sõnul on kõige lühem tehtud kelder olnud 2,2 meetrit pikk.

Lahendusi on väga erinevaid. Näiteks on võimalik teha T-kujuline kelder või asetada mitu toodet omavahel külgelementidega kõrvuti. Mikk Maidla sõnul on neil lähitulevikus plaanis hakata ka laiemaid keldreid pakkuma. "Eelmise aasta sügisest otsustasime hakata pakkuma moodullahendustena valmistooteid. Dmt Insenerid OÜ on tootearendusse ja projektide koostamisse andnud suure panuse. Sellise toote puhul toimub suurem osa tööst katuse all, umbes 80% ulatuses valmib toode tehases. Seega ei takista ilmastikuolud keldri valmimist. Keldri võib kohale tuua kasvõi jaanuaris," seletab spetsialist.

Asukoht pole takistuseks

Keldri rajamise käiku on kaasatud ka sisekujundajad ja vajadusel saab oma sõna sekka öelda tellija. Suuremate projektidega võib minna natuke kauem, aga üldiselt saab huviline toote kätte juba kahe päevaga. Millised ettevalmistustööd on siiski vajalikud? Mikk Maidla sõnul on tellijal tarvis keldri jaoks koht vastavalt projektile ette valmistada. Selle jaoks tuleks valmis kaevata sobivas suuruses auk, mis oleks täidetud killustikuga või kinni trambitud liivaga. Vajadusel saab selle teha ka tootja ja enne keldri paigaldamist vaadatakse koht kindlasti üle, et hiljem mingeid ebameeldivaid üllatusi ei oleks.

Pinnase osas mingeid ettekirjutisi pole, kuigi sohu ja rappa seda toodet muidugi paigaldada ei saa. Tänu toote koormustaluvusele ja vastupidavusele on seda võimalik paigaldada ka keerulisematesse kohtadesse, nagu orud ja mäed. Näiteks Lõuna-Eestis mõne voore või oosi sisse paigaldamine ei ole mingi väljakutse.

"Probleemiks ei ole ka kohad, kus on palju pinnasevett. Lahendus on sellisele murele lihtne ‒ tuleb tekitada killustiku abil dreen. Tooted on hüdroisoleeritud, lisaks paigaldatakse drenaaž," seletab spetsialist. Keldri asukoha suhtes mingeid takistusi pole. Kui tarvis, saab selle ka Tallinna kesklinna krundile paigutada. Keldri suurus sõltub kliendi soovist, ja seda saab ka linnapilti sobitada. Tegelikult on taolisel tootel üsna lai kasutusvaldkond. Mikk Maidla sõnul saab seda väga edukalt kujundada ka venikeldriks, grillmajaks, saunaks jpm.

Lihtsalt paika tõstetav

Kuidas toimub elementlahenduse puhul paigaldusprotsess? Elemendid tõstetakse paika kraanaga, tavaliselt sama autoga, mis elemendid objektile toimetab. Kõigepealt paigaldatakse taldmiku elemendid, seejärel seina elemendid ja pärast seda algavad juba hüdroisolatsiooni, isolatsiooni ja muud tööd.

 

Maakelder | TM Kodu & Ehitus arhiiv

Värske õhk juhitakse keldrisse maa sisse paigaldatud torude kaudu, kus temperatuur ühtlustub, ja juhitakse laes olevate ventilatsiooni torude kaudu uuesti välja. Nii tagatakse õige temperatuuriga õhu liikumine, mis omakorda tagab hoidiste ja muude saaduste värskuse ja säilivuse. Moodulkeldri (veinikeldri) puhul tõstetakse valmistoode kraanaga oma kohale ja klient saab seda kohe kasutama hakata. Kui toote pikkus on üle 13 meetri, liidetakse moodulid omavahel spetsiaalse ühendusega paigalduse käigus.

Mis on valmiskeldri hind? Mikk Maidla sõnul algavad hinnad 4000 eurost pluss käibemaks. Kõik sõltub suurusest ja lahendusest. Keldri saab ka inimese rahalistesse võimalustesse ära mahutada.

Sarnased artiklid