Sügis aias: kus võiks lehed riisumata jätta?

kodus.ee
Langenud lehed aias | Shutterstock

Sügis toob taas ühe tüütuna tunduva aiatöö - lehtede riisumise ja äraviimise. Ent mitte igalt poolt ei tohiks aeda puhtaks kraapida - puulehed on tegelikult väärtuslik looduslik multš. Samuti reostavad lõputud kilekotid lehepuruga reostavad keskkonda.

Aianurka lehehunnik

Kui su aias on piisavalt ruumi, jäta aianurka lehehunnik, kus saaks muretult talvituda siilid, konnad ja putukad. Võibolla järgmisel aastal saad siis ise poseerida meedias siiliperega nagu Indrek Tarand. Loe ka, kuidas siili oma aeda meelitada!

Peenrakaitse

Tarbeaias ning suvelillede peenral pakub lehekiht taimedele talveks kaitset - see ei tohiks olla aga kõrgem kui 5 cm. Samuti võib puulehed jätta puude alla - lehekiht ei tohiks aga kõrgem kui 15 cm. Lehed võiks veel väikse mullakihiga katta.

Komposti

Aiaomanikel tasuks kindlasti puulehed äraviimise asemel kompostikasti panna - nii hoolitsed tulevikus taimede orgaanilise väetamise eest. Ent ettevaatust haigete lehtedega - haigustest tabatud lehtede koht on prügikastis, muidu levib tõbi hiljem ka teistele taimedele.

Kuskohas langenud lehti vältida?

Langenud lehed tuleks kokku riisuda aiateedelt ja terrassilt, kuna vihmaga muutuvad need libedaks ning võid õnnetult kukkkuda. Murule jäetavad puulehed tuleks eelnevalt aga niidukiga kindlasti purustada.

poll: 

Sarnased artiklid