Kuidas rajada aeda kaunis ja omapärane kivitee?
Rasmus Dsilna
Kaunis paekivi aias. | Aiarajatised

Hoovi teevad kauniks selgesti eristuvad käigurajad, mis on laotud maitsekalt valitud kividest. Kivid, mis on aeda valitud, võiksid olla ümbritsevaga harmoonias ning eelkõige täitma oma rolli, olgu tegemist siis auto parkimiseks mõeldud platsiga või kõnniteega. Samuti võib kive kasutada lillepeenarde rajamisel või mäenõlva toestamiseks.

Sobiva lahenduse leidmise teeb keeruliseks erinevate kiviliikide ja toonide vahel valimine.Kuidas kive kasutada ja koduhoovi tavapärasest midagi teistsugust rajada?


Hallile betoonkivile lisa värve


Enim leiavad kasutust betoonist sillutuskivist, mis on kõige kättesaadavamad ning märksa taskukohasemad kui näiteks looduskivid. Betoonkive toodavad Eestis mitmed tehased ning neid on võimalik osta ka ehituspoodidest.
Võrreldes aastatetaguse perioodiga on betoonkivide valik muutunud hulga kirjumaks, seda nii kivi kujude kui toonide näol. Enim leiavad kasutust sakilised unikivid ning klassikalised kandilised kivid, kuid leiab ka pisut erilisemaid rombi või päikese kujuga kive ning erinevaid mosaiike.

Üldjuhul pakutakse kivitüüpe erinevates toonides. Neid kokku segades on tulemus unikaalne. Siiski tuleb silmas pidada kivi paksust. Sama paksusega kive on lihtsam paigaldada, sest aluspinna ettevalmistamine on lihtsam. Kive ladudes on võimalik teha erinevaid kujundeid ning kasutades erinevaid kivitoone, on tulemus silmapaistvam.
Paljud saavad ise kivide paigaldamisega hakkama, kuid kaunima ning vastupidavama tulemuse saamiseks soovitan pöörduda spetsialistide poole. Meie ettevõttes on tavaks kliendile tutvustada kivide tüüpe ja toone ning anda nende osas soovitusi. Vajadusel teeme 3D-joonise, et kliendil oleks parem ettekujutus, kuidas hoov välja hakkab nägema.

Enamlevinud on halli kivi kasutamine, kuhu lisatakse muid toone, kuid erinevaid variante on lõpmatult. Plats võib olla kirju, teist tooni selgelt eristuvate äärtega või auto parkimisplatsil kasutada hoopis murukivi, mis teeb platsi looduslikumaks.

 

Lase ideedel lennata


Miks mitte sobitada betoonkiviga kokku looduskive. Eestis enamlevinud looduskivid on graniit ja paekivi, mis on meie kliimasse sobilikud ning loovad aeda loodusliku või isegi maalähedase õhkkonna.
Graniitkivi sobib eelkõige kasutamiseks ajaloohõngulisemate majade pargiteede või platside sillutamiseks, kuid neid on võimalik maitsekalt sobitada ka betoonkividega. Küll aga tuleb arvestada suurema töömahuga, sest looduslikule kivile omaselt on iga kivi pisut erineva suuruse ja paksusega. Aegavõtva töö tulemus on loomulikult seda väärt. Korralikult laotud graniitkivist plats kestab väga kaua.

Paekiviplaadid on üldjuhul suured ning rasked, mispärast on neid lihtsam paigaldada mitmekesi. On ette tulnud ka juhuseid, kus suuremaid kiviplaate tõstavad korraga neli meest.

Kasutada saab neid nii sissesõiduteedel kui ka teeradade ja peenarde rajamisel. Eelkõige soovitan paekiviplaate paigaldada kõnniteedele või peenardesse, mis ei saa väga suurt koormust. Kuna paekiviplaadid on enamjaolt ebaühtlase paksusega, siis võivad need kehva paigalduse tagajärjel murduda.

Paekivi paigaldamine on lihtne. Selleks on vaja mullapind koorida, tühimik täita liivakihiga ning seejärel kivi sinna kinni vajutada. Nagu ka teiste kivide paigaldamisel, on mõistlik kasutada mulla ja liiva vahel geotekstiili.
Peenarde rajamisel võib paekivi lihtsalt mulla peale paigaldada. Aja jooksul hakkab kivide ümber kasvama muru, mis jätab väga ilusa mulje. Kividel on võimalik kõndida, mispärast on taimede hooldamine mugav.

 

Telliskivi lööb hoovi särama


Eestis on vähelevinud niinimetatud telliskivid, mis on valmistatud savist ning seejärel kuumutatud. Eelkõige on selle kivi kasutamist näha Euroopa linnade vanemates osades.
Tihti arvatakse, et need kivid on sadu aastaid vanad, kuid tegelikult on võimalik osta vägagi antiikse välimusega kive. Eestis on need tundmatud eelkõige kõrgema hinnaklassi ning teadmatuse tõttu. Ehituspoodides neid üldjuhul ei müüda, kuid neid saab tellida erinevatelt kivimüüjatelt. Telliseid on erineva paksuse ning toonidega ja neid on võimalik laduda kõiksugu mustritesse. Huvi tekkimisel soovitame külastada Aiakeskuse e-poodi.

Antiikse välimuse saamiseks kasutatakse kivide tootmisel trummeldamist ja liivatamist. Trummeldamine annab neile kulunud välimuse ning liiv muudab tuhmimaks. Lõpptulemus on ainulaadne.
Üks variant on kasutada kive platside rajamisel või paigaldada neid peenardesse. Looduslikult künklikes kohtades annab hoovile erakordselt ilusa mulje, kui mäenõlva toestamiseks rajada mitmetasandiline kivimüür või katta nõlv kivisillutisega. See takistab erosiooni ning teeb hooldamise lihtsamaks, sest järsult nõlvalt muru niitmine võib osutuda tülikaks või lausa võimatuks.

Harmoonilisuse saavutamiseks võiksid kivid sobida maja fassaadi ning piirdeaiaga. Kive valima hakatakse peaks jälgima üldist ilmet. Kivid võiksid haakuda üldpildiga nii kuju kui ka tooniga. Modernse maja juurde sobivad eelkõige tumedad betoonkivid, et plats oleks pisut tagasihoidlikum, kuid sellegipoolest effektne. Stiili saab lisada valgustite ning taimede abil.
Vanemate hoonete juurde sobivad hästi antiiksema välimusega kivid ning mosaiik. Miljööväärtuslikes piirkondades on soovituslik kasutada pigem looduslikke kive ning savitelliseid, et tulemus oleks pisut looduslähedasem. Silmas tasub pidada ka seda, et käiguradadel, mida kasutatakse vähem, võib üldmulje olla „õhulisem“.

Allikas: TM Kodu&Ehitus

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid