Nõuandeid tiigerlehiku kasvatamiseks

Alari Suurmets
TM Kodu & Ehitus
Kollane tiigerlehik 'Calathea crocata' | Shutterstock

Tiigerlehik on põnev taim, mis näeb väga lummav välja ka siis, kui ta magab. See lill vajab oma ilu säilitamiseks kindlasti und. Vee ja kastmise suhtes on nad tundlikud.

Tiigerlehikuid võib meie lillekauplustest üha sagedamini leida. Nende ilu seisneb enamasti just nende väga kaunites ja sageli erksavärvilistes lehtedes. Tõsi, osad neist omavad ka väga kauneid ja eksootilise välimusega õisi.  Tiigerlehikuid on enam kui 300 erinevat liiki ja sorti, aga ainult üksikud neist õitsevad. Kollane tiigerlehik Calathea crocata, Calathea burle-marxii 'White Ice' ja Calathea loesenerii 'Brazilian' kuuluvad nende väheste õitsevate tiigerlehikute hulka. Kui soovid oma koju väga dekoratiivset taime, on tiigerlehikud just õige valik. Pärit on need kaunitarid kaugelt Lõuna- ja Kesk-Ameerikast ning Aafrikast.

Mõõdukas päike ja soojus

Tiigerlehikud armastavad valgust, kuid neile ei meeldi otsene päike. Vali taimele võimalikult valge kasvukoht, aga kaitse teda ereda päikse eest. Eriti oluline on see kevadel ja suvel, kui päike on väga intensiivne. Läbi kardina tulev päike on taimedele üldiselt vastuvõetav.Liigne päike põletab taimede lehed ja rikub nende intensiivse värvi. Liiga kuumast temperatuurist annavad taimed märku kokku rullunud lehtedega.
Ideaalne temperatuur on 17‒22 kraadi, kuni 26-kraadine temperatuur on veel talutav. Temperatuur alla 15 ºC ei ole aga tiigerlehikutele enam meeltmööda.

Tiigerlehikud on vee suhtes väga tundlikud. Ebakvaliteetne, lubjarikas või liiga pehme vesi põhjustab lehtede pruuniks minemist. Kõige parem on kasta tiigerlehikuid destilleeritud või vihmaveega. Kui vesi on kare või halva kvaliteediga, on soovitatav lasta veel ööpäev seista, enne kui taimi kastma asute.
Tiigerlehikud armastavad ühtlaselt niisket mulda, aga mitte ülekastmist ja liigniiskust. Lase mullal enne kastmist 2‒3 cm ulatuses poti ülaosas läbi kuivada. Ära jäta kunagi tiigerlehikuid vette ligunema! Kastmiseks kasuta kindlast sooja vett ‒ 25 ºC on hea.Peale õige kastmise on väga oluline õige õhuniiskus. Liiga kuivast õhust annavad tiigerlehikud märku pruunide leheservadega.

Õhuniiskust saab tõsta, kui asetate taime lähedale kausikese veega või aluse, mis on täidetud vettsäilitavate graanulitega. Ärge pange vett säilitavaid graanuleid tiigerlehikute alustaldrikutele või potti! Õhuniiskust aitab kõrgemal hoida ka regulaarne piserdamine ja udutamine. Kui teil on rohkem kui üks tiigerlehik, on hea moodustada neist grupp ‒ see aitab taimedel niiskust hoida. Minimaalne õhuniiskus on 60%, kuid ideaalis peaks see kõrgem olema.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid