Kuusest küpressini

Alari Suurmets
TM Kodu & Ehitus
Kaunid küpressid on nõudlikumad ja vajavad kindlasti rohkem hoolt. | Shutterstock

Okaspuud on väga tänuväärsed taimed, sest pakuvad silmarõõmu aasta läbi. Hariliku kuuse kõrval on aedadesse hakatud rohkem istutama ka hõbekuuske, mägimändi, sabiina kadakat, nulgu ja Serbia kuuske. Mõned okaspuud sobivad meie kliimasse väga hästi, aga mitte kõik.

Igal aastal enne jõule seisavad paljud inimesed erinevate kuuske puudutavate küsimuste ees. Kas tuua tuppa jõulupuu? Kas osta või tuua ise? Kas see peaks olema kuusk või mõni põnevam okaspuu? Selle probleemi võiks juba aegsasti lahendada. Kellel võimalik, võiks istutada aeda aukohale päris oma puukese, mille siis pühade ajal ehteisse saab sättida. Muidugi on üks korralik aias kasvav okaspuu aasta läbi dekoratiivne. Selline puu rõõmustab aiaomanikku pikki aastaid ja vajab suhteliselt vähe hoolt.

Nõuandeid okaspuude kasvatamiseks:

* Vali puule valgusküllane kasvukoht. Võimalusel võiks puu olla ka toast hästi vaadeldav.

* Et puu püsiks sobivates mõõtudes, tasub seda pügada. Seda võib teha jahedamal ajal, näiteks talvel või varakevadel, siis ei kaota puu niiskust ja taastub paremini. Kui puu mõõdud pole olulised, võib tal kasvada lasta, ja kuusk muutub aasta-aastalt üha uhkemaks.

* Põuasel ajal kasta puud harva, kuid korralikult. Minimaalselt on soovitatav anda 10 l vett ühe kõrgusmeetri kohta.

* Kevadel võib puud väetada okaspuudele mõeldud väetisega.

* Õrnemaid liike ja sorte varjuta ereda talvise päikese eest. Kasuta spetsiaalset varjutuskangast. Soovitatav on puu juba jaanuaris kangaga katta.

* Juhul kui on sadanud palju lund ja tuleb sula, eemalda okstelt lumi. Sulailmadega muutub lumi raskeks ja võib oksad murda.

Talvekindlad okaspuud meie kliimasse

Puu valikul tasub tähele panna ka seda, millised sordid meie kliimasse paremini sobivad. Sellised sordid on näiteks harilik kuusk (Picea abies), Serbia kuusk (Picea omorika), torkav kuusk (Picea pungens) ja Kanada kuusk (Picea glauca). Väga uhke ja kaunis on hall nulg (Abies concolor), kadakatest on kena ja kompaktne Hiina kadakas (Juniperus chinensis). Paljud loetletutest on enne jõule suuremates aianduskeskustes saadaval ka potitaimedena. Juhul kui on soov puu esialgu potitaimena soetada, on valikuid mitu. Võib osta sellise puu, mis talub meie kliimat ja mille saab kevadel aeda istutada. Samas on ka hellikuid, kes meie talve aias üle ei ela ja neid tuleb talvel hoida toas.

Õnneliku potipuu saladused

Kui soovid potis kasvanud puu aeda istutada, veendu, et puu ongi eelnevalt potis kasvanud. Sageli teevad kaupmehed kurja nalja ja topivad varem mullas kasvanud puukesed jõulude ajaks potti. Selliste puude juured on enamasti julmalt läbi raiutud ja on väga väike võimalus, et nad hiljem aias kasvama jäävad. Korraliku juurekavaga puu tuleb potist lupsti välja ja on tugeva juurepalliga. Heast juurestikust annavad märku ka potipõhjast väljakasvavad juured.

Veendu, et juurepall oleks korralikult niiske. Ära lase mullal läbi kuivada! Ükskõik millise puu koju tuua otsustad, igal juhul tuleb puul lasta toatemperatuuriga järk-järgult harjuda. Jahedast tulnud puu saab suure ehmatuse, kui see väga sooja ruumi tuua. Harjuta puud tasapisi, alustades näiteks garaažist. Seejärel liikuge esikusse ja nii kuni soovitud kasvupaigani välja. Toataimedena kasvatatavaid liike hoidke mõned tunnid paberis, et temperatuurid aegamööda ühtlustuksid.

Vali toas puule võimalikult valge ja jahe kasvukoht. Seda eriti siis, kui tegu on liigiga, mis talvitub meil kenasti. Juhul kui puu ärkab ja otsustab uued võrsed kasvatada, hoolitse tema eest nagu toataime eest. Sellist puukest ei tohi enne külmade möödumist õue viia. Kui puu on kevadeni toas elanud, harjuta teda õues olemisega järk-järgult, et ei tekiks päikesepõletust.

Kaunid küpressid vajavad hoolt

Kui oled hoopis mõne eksootilisema tegelase kasuks otsustanud, näiteks ebaküpress, küpress või kõrge araukaaria, on oluline, et kasvukoht oleks maksimaalselt valgusküllane. Kõrge araukaaria (Araucaria heterophylla) on külmakartlik ja talvitub vaid toas. Talvel eelistab taim jahedat, õhurikast ja väga valget kasvupaika, ideaalne on hoida teda temperatuuril 5−10 ºC ja vähendada kastmist, hoides muld kergelt niiske.

Kõrge araukaaria sobib suurepäraselt talveaedadesse. Suvisel ajal naudib taim olemist poolvarjulisel terrassil, rõdul või aias. Piserda taime ja kasta pehme veega, väeta mõned korrad kas okaspuuväetisega või tavalise (poole lahjema) lilleväetisega. Taim on üsna ajalooline ja looduslikult kasvab Norfolki saarel, kus võib saavutada kõrguseks 65 m. Kahjuritest kimbutavad kõrget araukaariat villtäid, nende vastu aitab Neemazaliga pritsimine. Midagi keerulist taime hooldamises pole. Vältida tuleb juurepalli läbikuivamist, muld tuleb hoida ühtlaselt niiske.

Kaunid küpressid on nõudlikumad ja vajavad kindlasti rohkem hoolt. Meie lillepoodidest leiab enamasti suureviljalise küpressi (Cupressus macrocarpa) sorte ja vorme. Pärast kauplusest küpressi ostmist aseta taim koos potiga leigesse, pehmesse vette ja hoia seni, kuni mullapallist enam õhumulle ei tule. Siis on kindel, et taime juurekava on ühtlaselt niiske.

Küpress eelistab talvel jahedamat, väga valget kasvukohta, oluline on kõrge õhuniiskus, sest taim ei talu kuiva õhuga ruume. Seega kui soovitakse sellist kaunitari keskküttega korteris kasvatada, tuleks puukest regulaarselt pehme veega piserdada. Küpressi jaoks on talvisel ajal ideaalne temperatuur on 8−16 ºC. Kevadel tuleks taimele pakkuda päikese eest osalist varju ja kui öökülmad on möödas, võib puu ka õue suvitama kolida.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid