Sõnajalg toas

TM Kodu & Ehitus
Sõnajalg aknalaual | Shutterstock

Sõnajalad on suured ja kohevad toataimed, mis on olnud populaarsed juba vanaemade-aegadest saadik. Suurepärase ilu, värvi ja kujuga sõnajalg on ka hea õhupuhastaja ning dekoratsioonielement.

Kütmise kõrgperioodil tuleks sõnajalgade eest hoolitsemisel eriti tähelepanelik olla. Tegu on vihmametsas kasvavate taimedega, mis armastavad niiskust ja mitte otsest päikest. Suure õhukuivuse ja soojema toatemperatuuri tõttu on praegusel ajal väga oluline taime pritsida ja ka kastmisel jälgida, et kuivus taimejuuri ei kahjustaks.

Toasõnajala liigi ja sordivalikus on mitmeid põnevaid ja erilisi taimi. Üldiselt saame sõnajalgu ära tunda lehestiku ja värvitoonide järgi, loomulikult on olulised ka kasvusuurused ja -suunad. Lõhistunud lehtedega nefroleep pole oma populaarsust kaotanud ja nad on praegu sama populaarne kui Victoria ajastul, mil toad olid hämarad ja sõnajalg sobis seetõttu ideaalselt ruumi rohelusega täitma.

Nefroleep on armastatud just oma kohevuse ja maheda pehme rohelise värvi tõttu. Pikalt kaardu kasvavad tihedad lehed tekitavad kohevust ja täidavad ruumi kõrgusest allapoole, seepärast sobivad sõnajalad postamentidele või rippkorvidesse.Väga suure lehepinnaga, kuid küllaltki õrnade lehtedega on pesa-raunjalg. Selle sõnajala lehed on läikivad, peenelt jaotumata püstised ja kevadise salatirohelise tooniga. Taime lehestik meenutab linnupesa. 

Pesa-raunjalg on eriti huvitav lehtede alt, vanemate lehtede alla tekivad pruunikad imepeenikesed triibud. Pesa-raunjala väljendusrikka vormi ja värvi saab välja tuua, suunates taimele valgust.
Üheks huvitavama välimusega sõnajalaks on sarvsõnajalg, mille lehti katab sametine kiht, mis annab neile sinakasrohelise värvivarjundi. Põdrasarvi meenutavad lehed võivad kasvada kuni meetripikkuseks. 
See dekoratiivne sõnajalasort rikastab ruumi uute nüanssidega. Erinevalt teistest sõnajalgadest ei tohi sarvsõnajalga mingil juhul pritsida, sest tema sametine kiht selle tagajärjel kaob.

Pilkupüüdva longus ja koheva lehestikuga toasõnajalg on elegantne juusadiantum. Tema helerohelised lehed on pitsilised, graatsilised ja õrnad. See taim on ka õrna iseloomuga ega talu suuri temperatuurimuutusi. Juusadiantum kasvab kuni 30 cm kõrguseks. Taimele sobivad hästi vett läbilaskvad mullad. Niiskemad ruumid, nagu vannituba, on juusadiantumile ideaalseks kasvukohaks. Kastmise suhtes on taim keskmisest nõudlikum.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid