Niidukuu olulisi aiatoimetusi
Kaja Kurg
Toesta daaliaid. | Shutterstock

Ära unusta neid töid juulis.

ILUAED
 

* Püga lehtpuuhekki, noortest kasvudest jäta alles umbes 5 cm.

* Käi ringi aiakääridega: väikest ilulõikust võib teha leht- ja okaspuudele kogu suvi.

* Toesta daaliaid, gladioole ja muid kõrgekasvulisi lilli.

* Kuival ajal kasta eriti hoolsalt hiljuti istutatud puid ja põõsaid.

* Jälgi, et lillekastid ja amplid läbi ei kuivaks. Kuumal ajal kasta lopsakaid suvelilli kas või iga päev, tuulisel kohal olev ampel võib vajada vett koguni kaks korda päevas.

* Lõika pidevalt ära rooside närbunud õied – see ergutab kasvama uued võrsed, mis hakkavad taas õitsema.

* Kuni juuli keskpaigani anna roosidele lämmastikurikast vedelväetist, et nad saaksid jõudu uute võrsete ja õite kasvatamiseks.

* Võta üles tulbi- ja idahüatsindisibulad. Lase neil paar nädalat kuivada, siis sorteeri ning hoia sügisese mahapanekuni kuivas kohas.

* Ära unusta kasta ja väetada väljas suvitavaid toataimi. Jälgi, et nad ei jääks kõrvetava keskpäevase päikese kätte.

 

TARBEAED
 

* Kohe pärast maasikasaagi koristamist korrasta peenar ja väeta taimi.

* Ohjelda lopsakalt kasvavat viinapuud: näpista pidevalt ära rohtseid võrseid, muidu läheb lehemass liiga tihedaks ja viljakobarad ei saa piisavalt päikest.

* Kui ööd on soojad (üle 10º), hoia kasvuhoone uksed kogu ööpäev lahti – siis on see korralikult õhutatud, õhuniiskust on vähe ja seenhaigused ei tülita taimi.

* Ära lase kõrvitsataimel liiga vohada: lõika peavarre latv maha ja kärbi ka külgvõrseid, jättes taimele 4–5 viljahakatist.

* Küüslaugu õisikuvarred murra ära kohe pärast nende ilmumist, siis kasvavad suuremad liitsibulad. Juuli lõpus tuleb küüslauk võib-olla juba välja kaevata – koristusaeg on käes, kui lehed on osaliselt kuivanud ja ka vars hakkab kuivama.

* Murra ära ka tarbesibula õisikuvarred, et kasvujõud kuluks sibulatele. Saagikoristuse algusest annab märku lehtede lamandumine ja kuivamine.

* Põuaperioodil kasta kompostihunnikut, et lagunemisprotsessid ei katkeks.

Sarnased artiklid