Kevadest hilissügiseni õitsev kaunis inkaliilia

Sisuturundus
Inkaliilia tunneb end kõige paremini poolvarjus või päikese käes, kuid talle ei meeldi leitsak. | Kekkilä

Alstromeerial ehk inkaliilial on liblikalaadsed, liiliat meenutavad õied. Kaunite inkaliiliate ilu tuleb kõige paremini esile potitaimena kasvatades.

Inkaliilia ehk alstromeeria on kaunis, mitmeaastane mugultaim. Inkaliilia õied on ühevärvilised või tähnilised. Inkaliiliaid viljeletakse valgena, valge-helepunasekirjuna, punase eri toonides ning kollasena. Inkaliilia rohelised lehed on laia labaga ja veidi keerdunud, nii et laba alumine külg on pealpool. Pottidesse istutamiseks sobivad liigid on aretatud 25-40 cm kõrgeks.

Ettevaatust, inkaliilia on veidi mürgine. Selle rakumahl võib põhjustada nahaärritust.
Inkaliilia tunneb end kõige paremini poolvarjus või päikese käes, kuid talle ei meeldi leitsak. Taim talub kerget vihma, kuid üldiselt peaks kasvukoht olema kaitstud. Kui taimel on võimalik vähehaaval karastuda, talub ta ka mõnda külmakraadi.

Sobiv õhuline ja toitainerikas kasvusubstraat on inkaliiliale Erimuld Suvelilledele. Inkaliilia joob palju vett ja seda väetatakse korrapäraselt lahja Kastmisväetisega. Närbunud õied ja seemnekambrid on parem eemaldada tõmmates, mitte lõigates, siis jaksab taim õitseda. Inkaliilia õitseb pausideta kevadest alates kuni sügiseste öökülmadeni, kui närbunud õisi eemaldatakse korrapäraselt.

Mitmeaastase inkaliilia juurikad tuleks meil hoida ületalve jahedas siseruumis. Inkaliilia juurikaid hoitakse ületalve jahedas kohas, nt keldris nagu ka daaliaid. Enne keldrisse viimist tuleb väetamine varakult lõpetada, et juured jõuaksid puhkeperioodiks valmistuda.
Soovitav temperatuur on umbes +2 kraadi. Inkaliilia juurikaid võib ületalve hoida näiteks liiva sees või istutuspotis. Kevadel tuuakse inkaliiliad tuppa ettekasvatamiseks ja viiakse õue siis, kui ilmad on juba soojad.
Madalat inkaliiliat kutsutakse ka printsessliiliaks (prinsessalilja).

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid