Pojengi tähtis istutusnipp
Kaja Kurg
Kui oled istutusaugu korralikult ette valmistanud ja õigesti istutanud, siis edaspidi pojengid enam eriti hooldamist ei vajagi. | Shutterstock

Parim aeg pojenge istutada, jagada ja ümber istutada on sügisel, septembris-oktoobris.

Sügisel leiab laatadelt ja aiaäridest ka paljasjuurseid pojengiistikuid. Istuta nad kohe ära, sest kevadel istutades jäävad taimed mitmeks aastaks põdema ega pruugi niipea üldse õisi näidata. Konteinertaimi, mis on potistatud sügisel, võib aga rahumeeli ka kevadel istutada.

Rohtsel pojengil võtab päris palju aega, enne kui ta uuel kohal kasvuhoo sisse saab. Ei maksa ehmatada, kui esimestel aastatel õisi pole või pole need täpselt sellised nagu kataloogipildil või taimeetiketil: sordiomaseid õisi ja täisõitsengut näeb tavaliselt alles 5–6 aasta pärast. Itoh-hübriid võib õisi näidata aga märksa varem.

 

Kasvukohta vali hoolikalt
 

Pojengid on aias kasvavatest püsikutest ühed pikaealisemad: kui kasvukoha muld ja valgustingimused taimele sobivad, võib ta ühel kohal kasvada ja õitseda sada aastat järjest ja kauemgi. Pojengi tugevad juured tungivad sügavale. Mida kauem taim ühel kohal kasvab, seda võimsamaks puhmik muutub.

Leia pojengile aias võimalikult päikeseline koht, puispojeng lepib ka poolvarjulise paigaga. Avatud kasvukohas, kus on tuult ja õhk liigub, kimbutavad haigused vähem.

Kõige paremini kasvavad ja õitsevad pojengid viljakas, savikas mullas, seevastu liivasel, toitainevaesel maal jäävad puhmikud ja õied väiksemaks.

Ära istuta pojengi liigniiskele ja kõrge põhjaveega kohta, sest ta ei talu pidevalt märga mulda.

Eriti hoolega vali puispojengi kasvukohta, sest teda ei soovitata hiljem üldse ümber istutada.

 

Kuidas istutada
 

Pojeng vajab enda ümber palju ruumi, sest täiskasvanud taimedel on puhmiku läbimõõt vähemalt meeter. Rohtsete ja Itoh-hübriidide vahele jäta 1–1,2 m, puispojengidele 2 m.

Kuna pojeng jääb valitud kasvukohale aastakümneteks, siis tuleb talle teha suur istutusauk, kuhu mahub korralik „kaasavara”. Kaeva 40–60 cm sügav ja sama lai auk. Täida see ⅔ ulatuses komposti või kõdusõnnikuga ning sega olemasoleva mullaga hästi läbi. Komposti võiks olla paar-kolm ämbritäit. Võid lisada ka veidi puutuhka. Lahjemale mullale lisa komposti rohkem.

Kui komposti või kõdusõnnikut pole, sega mulla sisse paar peotäit pikatoimelist täisväetist.

 

Tähtis istutusnipp: õige sügavus
 

Sageli kurdavad inimesed, et kalli raha eest ostetud pojeng üldse ei õitse. Enamasti on põhjus selles, et ta istutati liiga sügavale. Näiteks kui rohtsel pojengil on jäänud kasvupungad 10–20 cm sügavusele, siis ei maksa lootagi, et taim kunagi õitsema hakkab.

* Rohtse pojengi istutamisel jälgi, et risoomil olevad kasvupungad ei jääks mullas sügavamale kui 5 cm, aga ka mitte kõrgemale. Pinna lähedale ja maa peale jäänud pungad võivad kuivada.

* Puispojenge poogitakse paljundamiseks rohtsetele pojengidele. Selline istik pane istutusauku viltu, nii et pookekohast ülespoole jäävad puispojengi võrsed jääksid 15–20 cm sügavuselt mulla alla. Paari aastaga moodustuvad neile juured ja taim muutub omajuurseks.

* Itoh-pojeng istuta nii, et puitunud okstel olevad alumised pungad jäävad mulla alla, ülemised pungad aga mullast välja.

 

Jaga ja istuta ümber
 

Sügisel on parim aeg ka pojenge aias teise kohta tõsta. Tee seda võimalikult suure mullapalliga.

Ümberistutamise käigus on hea võimalus vanu suuri puhmikuid jagada, et saada uusi taimi. Vaata, et välja kaevatud risoomi tükeldades jääks igale osale vähemalt üks juuremugul ning 3–5 kasvupunga. Kui jätad vähem kasvupungi, pead kauem õisi ootama.

Enne uude kohta istutamist lase lõikekohtadel üks ööpäev kuivada, et need jõuaksid armistuda. Mädanike vältimiseks tupsuta need üle lehtpuutuhaga.

Pärast ümberistutamist põeb taim paar aastat, enne kui taastub varasem elujõud ja õitsemine. Eriti kauaks jäävad põdema kevadel jagatud pojengid ning uut õitsengut tuleb kauem oodata.

Sarnased artiklid