Kuidas toimida pelargoonidega sügisel ja talvel?

kodus.ee
Shutterstock

Pelargoonidel pole looduslikku puhkeperioodi ning sobivates tingimustes kasvavad ja õitsevad nad järjepanu. Kuna talvel on kodustes oludes sobivaid tingimusi (valgust 12–16 tundi päevas) keeruline pakkuda, tuleb pelargoonid sundida puhkama.

Eduka talvitumise valem on järgmine: kuiv ja võimalikult valge koht, jahedus (5–15º). Kui hoiukohas on vaid 5–8º sooja, tulevad pelargoonid toime ka minimaalse valgusega. Kasta minimaalselt, et taim ei hakkaks liiga vara uusi võrseid ajama.

Parim koht on jahe ja kuiv ruum, kus on võimalikult palju loomulikku valgust: näiteks veranda, akendega esik, trepikoda, kelder või garaaž. Ideaalne on talveaed ja köetav kasvuhoone. Sobib ka klaasitud rõdu, mida saab soojendada soojapuhuriga (temperatuur ei tohi langeda alla 5º). Eriti lopsakad taimed lõika tagasi, sest muidu võtavad nad liiga palju ruumi.

Hoia muld potis peaaegu kuivana, niisuta seda vaid nii palju, et mullapall täielikult läbi ei kuivaks. Taim vajab vett vaid elus püsimiseks, sest jahedas ja vähese valgusega oludes pole tingimusi kasvamiseks. Ülekastmine mõjub jahedas ruumis hukutavalt. Mida jahedam ruum, seda vähem vajavad taimed vett. Talvepuhkusel olevaid pelargoone ära väeta.

Kuna valgust on vähe (pimedaim aeg on Eestis novembrist veebruarini), siis uusi õisi juurde ei tule, küll aga säilib taimel eelpool kirjeldatud tingimustes talvitudes ilus roheline lehestik.

Sageli kodudes jahedat ruumi aga pole ning siis tuleb potid tõsta tuppa aknalauale. Enamasti elavad nad sealgi talve üle, kuid eluruumis on tavaliselt liiga soe ja pelargoonitaim kasvatab nõrgad, väljaveninud kahvaturohelised võrsed. Kasvu piiramiseks kasta hästi vähe, muld ei tohi seejuures aga täielikult läbi kuivada. Kevadel tuleb sellist taime tugevalt kärpida.

 

Õisi talvelgi
 

Kui on võimalik anda lisavalgust (lambid ja valgustorud), saab pelargoone õitsetada talvelgi.

NB! Valgustatud aega peab olema 12–16 tundi päevas! Tasub teada, et detsembris, kõige pimedamal ajal, on meie laiuskraadil päevad vaid 6 tunni pikkused ning pilvise ilmaga on ka valge ajal akna taga hämarus. Siis peab lamp põlema küll kogu päeva.

Tõeliselt hästi tunnevad pelargoonid end siis, kui ruumis on 15–20º  sooja.

Kuna valgust on piisavalt, siis taimed kasvavad ning tahavad süüa ja juua. Kasta neid umbes kord nädalas, kord kuus lisa kastmisvette ka õitsevatele taimedele mõeldud lilleväetist.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid