Kuidas ja millega toestada taimi?

Piret Veigel
Esmane põhjus varajaseks toestamiseks on mõistagi lamandumise, murdumise ja ümberkukkumise ennetamine. | Shutterstock

Olgu tegu püsiku või suvikuga, kõrgekasvuline taim vajab sageli toestust, eriti kui ta kasvab tuulisemas paigas.

Kõrgekasvulised taimed on aias asendamatud. Nad toovad üldpilti vaheldust, aitavad eraldada aiaruume ja muuta kujunduse visuaalselt huvitavamaks. Kõrgekasvulised taimed meelitavad meid oma atraktiivsete õite või dekoratiivse kasvukujuga ning alati on põnev avastada seda, mis peitub nende taga.

Mõnikord määrab kõrgekasvulise taime murdumisele ja hukule ka toitumishäire: haprad varred ei pea liiga lopsakaks kasvanud õite raskusele vastu.

Õiget tüüpi ja õigel ajal paigaldatud tugedega annab selliseid probleeme ennetada-vältida. Tõsi, mõnikord vajab see mõningast investeeringut, väheke lisatööd ja natuke aega, aga enamasti on saadav tasu seda kõike väärt.

 

Millal toestada?
 

Olgu tegu ükskõik millist tüüpi või materjalist toega, see tuleb alati paigaldada võimalikult varakult. Esmane põhjus varajaseks toestamiseks on mõistagi lamandumise, murdumise ja ümberkukkumise ennetamine. Aga ka taim vajab aega, et oma abivahendiga harjuda, selle ümber ja sellest läbi kasvada. Tulemus mõjub siis kõige loomulikuma ja terviklikumana.

Taimetoe kõrguse puhul tuleb eelnevalt arvestada taime enese oodatava kasvukõrgusega. Täisikka jõudnud taime kõrval peab tugi jääma võimalikult diskreetseks.

Kui tegu on suurte ja raskete õitega, siis on toe ideaalne kõrgus ⅔ varre pikkuseni; kui tegu on aga puhmikulise või põõsasja kujuga taimega, kelle võlu avaldub ka terviklikus kujus, peab tugi jääma võimaluse korral madalamaks.

Mõistagi vajavad tugesid kõikvõimalikud ronitaimed, kui sa just ei eelista katsetada, kuidas elavdab okaspuude gruppi pinnakatjana maad mööda roomav elulõng.

 

Millega toestada?

Jätab ilusa üldmulje, kui kogu aias on kasutatud ühesuguseid, üht tüüpi ja samast materjalist taimetugesid. Nii mõjuvad need aia ehitusliku osana ega hakka üksteise ega taimedega võistlema.

Kasutada võib looduslikku materjali (kuivi kaseoksi, erinevaid sarapuu- või bambuskeppe vmt), metall- või puukeppe, tugivõresid, sõrestikku või võrku.

Sageli tuleb taimed abivahendi külge kinni siduda. Kui otsustad olla „öko” ja lahendad probleemi kaltsukotist leitud särgi ribadega, siis vali hoolega selle tooni – see peab olema diskreetne. Kui värvilised paelad aga hakkavad võistlema õite värvusega, peaks kogu aia kujundus olema samasuguses taaskasutuslikus meeleolus. Ka sidumisnöör võiks olla looduslikust materjalist või tagasihoidliku värvitooniga, mitte valge, sinine või punane.

 

Kuidas siduda?
 

Taim peab olema toele kinnitatud võimalikult kindlalt, samas tuleb järgida tema loomulikku kasvukuju. Sidumine on töö, milleks on vaja varuda aega. Tee seda hoolikalt ja vaata, et nöör või traadid omakorda taimede varsi ei lõhuks. Kasuta abiks kas või tagasihoidlikke papitükke.

Lahendus, kus keset puhmikut on löödud tokk ja taim selle ümber nööriga puntrasse kokku seotud, ei ole praktiline ega esteetiline.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid