Kui palju on põrandaküte säästlikum radiaatorküttest?
kodus.ee
Inimene tunneb ennast tavaruumis kõige mugavamalt, kui jalgade juures on temperatuur 21–22 kraadi. | Shutterstock

Põrandakütte paigaldamine uute põrandate korral on lihtne ja ei tõsta üldist põranda maksumust märkimisväärselt. Niikuinii on vaja põrand korralikult soojustada.

Põrandakütte põhieelis võrreldes muude kütteliikidega on selle optimaalne paiknemine: radiaator soojendab õhku, soe õhk on kergem kui külm õhk ja see tõuseb lae alla. Inimene tunneb ennast tavaruumis kõige mugavamalt, kui jalgade juures on temperatuur 21–22 kraadi. Et seda radiaatoriga saavutada, tuleks lae alla kütta 24–25 kraadi.
Põrandakütte korral ongi see 21 kraadi aga põrandapinnal ja tänu sellele saame keskmist ruumitemperatuuri alandada 2–3 kraadi sama mugavustunde juures.
1 kraad keskmise temperatuuri alandamist annab 5% energiasäästu – seega on põrandaküte võrreldes vastava radiaatorküttega 10–15% säästlikum ja samas mugavam.
Põrandakütte paigaldamise investeering pole võrreldes radiaatorküttega enam palju kallim – vahe on orienteeruvalt kuni 5%. Kui kütteallikaks on soojuspump, on põrandakütte tasuvus väga hea.

Vesipõrandaküte on populaarsem uute põrandate korral. Siiski kasutatakse tihti vannitubades nii vesi- kui elektrilist põrandakütet, viimast kevadel-suvel-sügisel, kui põhiküte on välja lülitatud, aga vannitoas tahaks ikka mugavust.

Elektriline põrandaküte muutub üha populaarsemaks seoses uute normidega maja soojustuses: liginullenergiamajades on küttekulu väike ja elektrilise põrandakütte paigaldamine lihtne (ei vaja eraldi katelt või soojapumpa).
Lisades katusele päikesepaneelid, saame lausa plussenergiamaja: toodame energiat aastas rohkem kui seda tarbime.

Sarnased artiklid