Ohud küttesüsteemi halva paigalduse puhul

Kati Plaamus
Küttesüsteemi ebakvaliteetne paigaldus võib lõppeda ka päris suurte kahjudega nagu veeuputus või tulekahju. | Shutterstock

Mis saad teha tagamaks kvaliteetse küttesüsteemi paigaldamise? Kui süsteem on välja valitud ja projektki olemas, siis kuidas edasi toimetada? Keda palgata ehitama ning kuidas seda protsessi ise kontrollida?

Maaküte OÜ esindaja Hillart Beljäev ütleb, et ideaalne oleks siiski valida kohe alguses endale partner, keda usaldad. Kvaliteetne küttepakkuja suudab anda nõu ning koos sinuga välja valida just selle kõige sobivaima lahenduse. Lisaks nõule, pakuvad nad enamasti ka projekteerimisteenust – ehk siis saab neilt ka kütteprojekti. Hiljem ka tööjoonised.

Vahel on vaja ka paigaldamise protsessis muudatusi teha ning projekti muuta. Seda on palju lihtsam teha, kui paigaldaja teab kliendi ootusi. Partneri otsimisel tee kindlasti taustauuringut – kui kaua ettevõte on juba tegutsenud, referentsobjektid (kui need on avalikult väljas), kas neil on oma paigaldajad või kasutatakse alltöövõttu.

 

Usaldusväärne või mitte?

 

Millal paigaldus tellida? Kindlasti on mõistlik kohe selle peale mõelda. Muidugi oleneb ka sellest, kui kiire ehitamisega on. Kui on aega ja soovid enne kõik projektid ja lahendused kinnitada ning ehituse algusega kiiret pole, siis võib otsuseid teha ka peale seda kui projekteerimise etapp on tehtud. Reaalsus näitab aga seda, et kui juba kodu ehitamiseks läheb, siis soovitakse see nii kiiresti kui võimalik valmis saada.

Kui küttesüsteemi nõustaja ja projekteerija on sobilik partner, siis uuri kohe, kas ja millal neil oleks võimalik paigaldada. Oleneb hooajast, aga enamasti on suurematel ettevõtetel töödel järjekorrad. Seepärast on tark võimalikul varakult enda maja ehituseks aeg broneerida.  Paigaldustiim vaatab enne ehituse algust projektid läbi ja vajadusel tehakse muudatusi. Projekteerija tihtipeale väljas objektidel ei käi ja praktilist kogemust vähe. Kui teha muudatused algfaasis, siis on need lisakuludeta. Hiljem  projekti muutmine on juba tasuline.

Kui paigaldaja valitud, siis kuidas hinnata, et tegemist on kvaliteetse töö ja tegijatega? Siin mõned näpunäited:

Dokumentatsioon. Lisaks projektile ja tööjoonistele peavad olema korrektsed aktid (surve ja kaetud tööde akt näiteks), süsteemi mõõdistused ja märgistused. Hiljem ka kasutusjuhendid.

Töötajate distsipliin ja käitumine. Ehitajate käitumine annab ka aimu töökultuurist, seega suure tõenäosusega on kvaliteetsema töö tegijad viisakad, sõbralikud ja puhtad ehk koristavad objekti peale töö tegemist alati ära.

Kui ettevõte kuulub erialaliitu, näiteks ESPL (Eesti Soojuspumbaliit), siis on see ka kvaliteedinäitaja.

Garantii. Kas sulle pakutakse vaid seadme garantiid või annab paigaldaja ka oma tööle garantii.

 

Kontrollida või mitte?
 

Kas ise peaks ka ninapidi juures olema ja kontrollima, kuidas tööd tehakse?   Kui ettevõtet usaldate, siis pigem mitte. See võib pigem segav faktor olla. Tellija kohustuseks on enne paigaldust eeldused luua. Levinumateks on seadme jaoks elektri- ja veeühenduse olemasolu. Täpsemad eeldused sõltuvad töö tüübist ja nende osas lepitakse tavaliselt enne paigaldust kokku. Kui on siiski soov järelevalvet teha, siis saad seda teha vaid projekti alusel. Ehk jälgida kas töö teostatakse vastavalt projektile. Kui projekti lugeda ei oska, siis kahtluse korral tuleks palgata omaniku järelevalve.

Mis võivad olla suurimad ohud halva paigalduse korral? Ohte on erinevaid ja nende tähtsust hindavad inimesed ka erinevalt. Kellegi jaoks võib olla juba see, et toa temperatuuri on keeruline reguleerida või seda pole võimalik teha poole kraadi täpsusega – juba suur probleem.

Aga ebakvaliteetne paigaldus võib lõppeda ka päris suurte kahjudega nagu veeuputus või tulekahju. Või siis seadme mittetöötamine ning selle vajadus see välja vahetada. Väiksemaid muresid võib ette tulla erinevaid: näiteks suuremad küttekulud paigaldusvigade tõttu, ebaühtlane temperatuur majas, maakollektori külmumine või paigaldus näeb inetu välja, kus on mõeldud pigem sellele, kuidas lihtsam ehitada, mitte, kuidas oleks lihtsam kasutada või visuaalselt kenam vaadata.

Kui küttesüsteem valmis, siis järgmise etapina peab ehitaja seda tellijale tutvustama ning tegema kasutuskoolituse. Lisaks kirjalikule juhendmaterjalile peab paigaldaja:

Omanikule täpselt ära näitama kõik võimalused, mida saab ise reguleerida. Mida teha mingi veateate korral jne.

Tutvustama hooldusgraafikut ja garantiitingimusi. 

Kuidas saavutada minimaalne küttekulu.

Sarnased artiklid