Optimaalse põrandakütte otsinguil

TM Kodu&Ehitus
Paigalduskuludelt on põrandaküte üks odavamaid kütteliike. | Tootja

Põrandaküte on suure kasutusmugavusega küttemeetod: tagab meeldivalt ühtlase temperatuuri kogu ruumi ulatuses. Seda on lihtne paigaldada nii maja ehitamise käigus kui ka remondi ajal kas saneerimis- või mugavusküttena.

Vesipõrandaküte on uusehitistes järjest menukam, elektriline põrandaküte aga oli, on ja jääb renoveerimistel ja mugavusküttena populaarseks valikuks, on Ensto Ensek turundusjuht Andres Meresmaa veendunud.
Paigalduskuludelt on põrandaküte üks odavamaid kütteliike. "Ülalpidamiskulu oleneb paljus sellest, kui hästi on põrand soojustatud, samuti seinad-laed-uksed. Halva soojustuse korral suureneb soojuskadu hoone konstruktsioonidesse ja maapinda märgatavalt ning sellega koos ka elektrikulu," teab Meresmaa. Halvasti soojustatud ruumides (soojuskaod üle 100 W/m2) põrandküte põhiküttena end ei õigusta, sest normaalse temperatuuri saavutamiseks peaks põranda liialt kuumaks kütma.


Väldi vigu!
 

Kaabli pikkus peab juba ostes olema paras, hiljem seda lühemaks lõigata ei tohi! Samuti tuleb jälgida tootja juhiseid kaabli paigaldussügavuse ja paigaldusvahe kohta. Kaabel peab terves pikkuses jääma ühesugusesse keskkonda, nt betooni sisse. Tavalised küttekaablid ei või õhu kätte jääda ning soojustusmaterjaliga kokku puutuda – muidu suureneb läbipõlemise oht.
"Põhilised vead paigaldusel tehakse pigem betoonivalamise käigus – ebakvaliteetne betoon, kus on teravate servadega tükid sees või jäävad näiteks valamisel õhumullid valu sisse," on Meresmaa kogenud. "Korraliku tootja põrandaküttekaablid töötavad õige paigalduse korral tõrgeteta aastakümneid ja hooldust ei vaja. Kasutatakse püsitakistuskaableid." Ta ei soovita isereguleeruvaid, sest nende parameetrid aja jooksul muutuvad.

Kokku ei tohiks hoida põranda soojustuse, kvaliteetse betooni ja korraliku paigaldaja arvelt. Kaablite osas soovitab Meresmaa usaldada tuntud kaubamärke, kel on aastakümnete pikkused kogemused Põhjamaades. "Põrandaküte on salakaval – vigadest paigaldamisel või ebakvaliteetsest kaablist annab see märku alles aja möödudes. Parandustöö võib osutuda üsna kulukaks. Kokku ei tohiks hoida ka korraliku juhtimissüsteemi ehk termostaadi arvelt. Termostaati paigaldades tuleks jälgida, et andur saaks põrandasse ikka ettenähtud kohta, umbes 50 cm kaugusele seinast, kaitsetoru sisse. Siis on võimalik seda hiljem vajadusel vahetada."


Küttevesi ei pea olema kuum
 

"Põrandakütte suur küttepind võimaldab köetava pinna ja näiteks vesipõrandakütte korral ka küttevee temperatuuri hoida suhteliselt madala," ütleb Uponori turundusspetsialist Ele Kuusk. "Küttevee temperatuurid võivad olla vahemikus 25–40° C, mistõttu saab edukalt kasutada madalatemperatuurilisi kütteallikaid: maaküte, õhk-vesi-soojuspumbad. Mida madalam on küttevee temperatuur, seda väiksemad on loomulikult ka küttekulud," lisab ta. Vesipõrandakütte paigaldus vajab kindlasti projekti või vähemalt jooniseid ning professionaalset paigaldajat.
Kuna põrandakütte soojusjaotuse pealevoolu temperatuurid on radiaatorisüsteemidega võrreldes soovitud ruumitemperatuurile lähemal, saab selle abil energiatarvet vähendada kuni 12%. Põrandakütte kombineerimine taastuvenergiaallikate ja soojuspumbaga aitab veelgi kokku hoida.
Tänu madalale temperatuurile ei tekita põrandküte ruumis märkimisväärseid tõusvaid õhuvoolusid, mis näiteks radiaatorkütte puhul hoiab palju tolmu pidevas liikumises. Samuti näitavad uuringud, et põrandaküte pärsib tolmulestade paljunemist ja hallitusseente teket.


Eeltingimused
 

Põrandakütte rajamise eeltingimus on tasane aluspind. Renoveerimiste puhul tihti ei teatagi puitpõrandasse paigaldamise võimalust, aga seks tarbeks on olemas ka kergkonstruktsioonilised lahendused. Renoveerimisel on põranda kõrguse muutus oluline ja sageli probleemiks. Samuti on oluline meeles pidada, et kohtades, kuhu pärast maja valmimist enam midagi muutma ei pääse (näiteks põrandaid), pole mõistlik otsida odavaimaid materjale.

Põrandaküte ei vaja erilist hooldust, eriti kui võrrelda radiaatorküttega. Kindlasti tuleks aga omanikul oma süsteemil silm peal hoida, sest pikema aja jooksul võivad näiteks mõned liitmikud väsida ja pingutamist vajada. 100% hooldevabu asju ei ole olemas.
Keerukamaid ja kallimaid mugavussüsteeme on võimalik ka distantsilt telefoni kaudu juhtida ja seda nii kütte kui ka jahutuse osas. Kasutuses tähendab põrandakütteautomaatika peale mugavuse ka energiasäästu ning see tuleks juba alguses läbi mõelda ja planeerida.
Tänapäevane kiirgusküte / jahutus võimaldab väga täpselt vajalikke parameetreid hoida ja tagada sellega tervislik sisekliima. Põrandakütte ja jahutuse juures tuleb meeles pidada seda, et niiskus tuleb majja ventilatsioonist ja inimtegevusest hoones. Mingil määral tasakaalustab seda põrandaküte, liigniiskuse saab aga hoonest päriselt eemaldada üksnes ventilatsiooni või õhukuivatiga.

 

Sarnased artiklid