Aknavahetuse võib edukalt teha ka talvel

Dakota Lavento
Aknavahetamise spetsialistid saavad köögiakna väljavahetamisega hakkama kuueteist minutiga. | Paula Osenius

Kui on plaanis vanad aknad uute vastu välja vahetada, pole asjaga mõtet venitada ning suve oodata. Külm ilm uute akende paigaldamist ei sega ja tihtipeale saab paigaldamise hinna ka soodsamalt.

Töö sujub kui õlitatult

Vana aken koos lengidega võetakse eest mõne korra sõrgkangiga kangutades. Aknaauku kinnijäänu puit saetakse maha ja sodi pannakse prügikotti. Saepuru imetakse hoolikalt tolmuimejaga eelnevalt kaetud põrandalt ja tolm aknaaugu servadelt.

Kui aknaaugu servade loodisolek on vaaderpassiga kontrollitud ja esimesed kinnituskruvid kinnitatud, kantakse aknaleng sisse ja mõne minutiga on see paigaldatud. Kruvipeade kattekorgid saavad paika, ribikardinad ja sisemine klaas samuti ning võibki aknaaugu ja lengi vahele tihendusvahtu lasta.

Spetsiaalse vahupüstoliga on võimalik vahtu doseerida selliselt, et seda pragudest liigselt välja ei paisuks ja seda ülepaisunud vahtu hiljem ära lõikama peaks. Kui vaht veidi paisubki praost välja, saab selle sõrmedega ettevaatlikult tagasi vajutada ja vuuk tuleb tihe.
Kui elutoa kõik samal kõrgusel olevad aknad on välja vahetatud, paigaldatakse akende siseliistud. Kõige lõpuks paigaldatakse akendele väljapoole aknaplekid. Aknapaigaldajate tööautos on kõik vajalikud töövahendid ja materjalid olemas, et ei peaks neid mujalt tooma minema.

 

Ka talvisel ajal akende vahetusel probleeme ei teki

 

Ühes korteris paigaldati päevaga uued aknad kolme magamistuppa ja avarasse köök-elutuppa, ühtekokku seitse akent. Aknavahetus tehti veebruaris. Remondipäeval ei olnud ei paukuvat pakast ega ka tuisku, kuigi ilmaolud olid töö tellijat veidi eelnevalt muretsema pannud.

Elutoas on 1967. aasta eramuarhitektuurile omases stiilis kolm suurt akent. Olgugi, et need on kaitstud tagaõue pool oleva terrassikatusega ei ole vanad aknad olnud piisavad, et anda küllaldast kaitset talvetormide ja suurte pakaste ajal.

Uute akende paigaldamise ajal oli udune plusskraadidega ilm täiesti sobilik selle töö tegemiseks. Tegelikult on aknaid vahetatud ka siis, kui väljas on kuni –25 °C. Kui aknapaigaldajad ise soojades tööriietes ja jõudsalt tööd tehes sellist külma ei tajugi, hakkavad akutööriistade akud suure pakasega hanguma.

Kõige kõvemate pakastega tasub aknavahetust edasi lükata, aga üldiselt saab akendevahetust teha ka talvel, nagu mistahes muulgi aastaajal. Ja kuiv külm ilm on töötegemiseks mugavam kui vihmase  ilmaga tööd teha.

Aknaid paigaldatakse toa kaupa. Muude tubade uksed võivad olla kinni, et igalt poolt soe välja ei voolaks. Olgugi et ruum pakaselise ilmaga lähebki ruttu külmaks, on aknaauk lahti vaid 15–20 minutit ja kui uus aken ees, soeneb ruum taas kiiresti. Elutubades, kus on mitu suurt akent, on olukord veidi keerulisem ja aknad tuleb välja vahetada üks korraga.

 

Talvine akendevahetus on kasulik

 

Kui pelgusest külmade talveilmade suhtes võitu saada, on talvisel akendevahetusel palju eeliseid. Hooajaväliselt on lihtne leida aega aknapaigaldusfirmade jaoks. Sooja hooaja kiiretel aegadel ei pruugi leida ka aknapaigaldusfirmade jaoks sobilikku päeva, mida ise oled soovinud.

Aknapaigaldusfirmad pürgivad sellele, et tööd oleks aasta ringi ja seega ka suveperioodi välisel ajal on hinnad tihtipeale soodsamad. Pakkumistel tasub silma peal hoida ja ka ise firmadelt hinnapakkumisi küsida.

Kolmas põhjus, miks võiks juba eeloleva talve eel aknavahetuse ette võtta, kui seda on juba  plaanitud, on see, et pole mõtet veeta veel ühte kõledat talve vilus toas diivanil tekkidesse mähitult. Probleemi saaks ju hooajavälisel ajal lihtsalt lahendatud.

 

 

Aknavahetus tasub ära

 

Parimad A++ energiaklassi aknad on tõhusamad kui 1960ndate seinakonstruktsioonid. Akende energiatõhususe vahed on väga suured – parimate näitajatega uus tänapäevane aken võib olla kümme korda rohkem energiatõhusam kui mõni vana aken.
Arvutuste kohaselt vanade kahe klaasiga akende välja vahetamine tänapäevaste vastu annab soojusenergia kulus aastas kokkuhoidu 1000–2000 kWh võrra. 1940–70ndatel ehitatud majade algupärased kahe klaasiga aknad oleks põhjust kiiremas korras välja vahetada energiatõhusate tänapäevaste akende vastu.

Uue energiatõhusa ja soojapidava akna ning vana kaheklaasilise akna soojapidavuse vahe on tohutu. Ja vahe ei tulene vaid klaasidest või aknast tervikuna – vanad aknad võivad olla omal ajal tihendatud näiteks linatakuga, millest tänapäevane uretaanvaht tihendusainena määratumalt tõhusam on.

Aknaremonti plaanitsedes on siiski olulisim elamismugavus ja alles seejärel kokkuhoid soojusearvetes, mis uute energiatõhusate akende tõttu saavutatakse. Paljud ei oska selle peale mõeldagi, kui suur mõju ruumiõhule on sellel, kui akendest ei ole enam tuuletõmbust ja klaasidelt ei õhku külma. Ka ruumide temperatuuri võib uute akende puhul muretult paari kraadi võrra vähendada, ilma, et see kuidagi olemist ruumis ebamugavamaks teeks.

 

Uue akna valimine

 

■ Milline peaks olema uus aken?

Akende omadustele on tänapäeval ranged nõudmised. Erinevad aknatüübid võivad üksteisest omadustelt suuresti erineda.

Põhjanaabrite juures toodetud aknad on aknatüüpide soojapidavuselt üsna sarnased. Tasub tähelepanu pöörata ka helisummutavusele just tiheda liiklusega aladel ja ka sellele, millise kvaliteediga aken pealt vaadates tundub ning millised on tarneajad. Ka akende kohaletoimetamise aegadest kinnipidamisel on tähtsus ja tellija peaks veenduma aknatootja usaldusväärsuses, et selle majanduslik olukord oleks kindel ja usaldusväärne.

Akent tellides peab arvestama ka sellega, milliseid lisatarvikuid aknale on tarvis. Ribikardinatega saab reguleerida ruumi jõudvat valguse hulka, ka päiksekiirguse soojust või pakase külmust. Aknatehases paigaldatav sääsevõrguga aknapilu on hea lisa õhustusluugile.

Aknaremondiks valmistudes tasub õigel ajal akendemüügiga tegelevate firmadega ühendust võtta. Ja akendelt oodatavad omadused iga ruumi suhtes eraldi endale selgeks tegema.

 

Uus ilme akendega

 

Palju valivad automaatselt uuteks akendeks samasuguse väljanägemisega aknad, kui vanadki on olnud. Tihtipeale see ongi tark otsus, aga teisalt sajandivahetuse ajal või varemgi ehitatud majades on võidud aknad ühekorraga välja vahetada, ilma, et oleks sobivat aknatüüpi üldse suvatsetud valida.

Aknaremonti planeerides on võimalik eelmainitud vigu parandada ja ennistada majale selle õige ilme, kui valida sobilikud uued aknad ja valikut teha võivad aidata ka arhitektid. Projekteerijatelt tasub nõu küsida ka siis, kui maja hilisemate juurdeehitustega on kasutatud väga erinevaid aknatüüpe ja nüüd on soov maja ilmet muuta.

 

 

Sarnased artiklid