Katuseaken – rõõmu ja valguse allikas või mure tekitaja?

TM Kodu&Ehitus
Uusi katuseaknaid paigaldatakse üldiselt siis, kui ette on võetud katuseremont, et samal ajal saab ka katuse kandekonstruktsioonid uuendatud. | Shutterstock

Katuseaken võib elanikele tuua nii rõõmu kui ka muret. Katusesse tehtud avaga, mis küll kinni pannakse, kaasneb siiski alati risk. Maja konstruktsiooni osadest on kindlasti katuseaken see, mis enim jutuainet tekitab.

Katuseaken sobib põhimõtteliselt igasugusele katusele ja peaaegu igasuguse katusekattematerjali puhul. Katuseaknaid saab paigaldada 15–90kraadise kaldega katustesse. 0–15kraadise kaldega katuste jaoks on olemas teistsugused katuseaknad. Kui majal on pööning, siis sellise maja  ülakorruse katuseakna jaoks on olemas valgusšahtid. Selliseid katuseid, kuhu oleks võimatu katuseakent paigaldada, pole, aga osas kohtades vajab katuseakna paigaldamine lihtsalt rohkem tööd. Kui näiteks tellitakse suuremõõtmeline katuseaken sellisele katusele, kus sarikate vahe on tihe, tuleb kasutada juba ehitusinseneri abi, kes vastavad arvutused ja paigaldusjoonise teeb.
Vanade majade puhul tuleb katuseakende paigaldamisel majaga hoopis põhjalikumalt tutvuda, kuna ehitamisaegseid jooniseid ei pruugi enam alles olla.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid