7 parimat kodust õitsejat kevadel
Lea Mäss
Tsineraaria on varakevadine õitseja. | Shutterstock

Kevade algust kuulutavad lumes õitsemist alustavad lumikellukesed, krookused, lumekupud ja lumeroosid. Aga kevade esimesed õied võivad avaneda ka toas!

Hooajalilledest torkavad rõõmsate värvilaikudena silma priimulad. Neist on levinumad suurte ja erksate õitega kuhikpriimula Primula obconica ning varretu priimula Primula acaulis paljud sordid.

Aed- ja sarvkannikesed Viola on ilusates nõudes kasvades samuti armsad kevadised potililled, mida võib samuti tuua varakult koju kevadmeeleolu looma. Toas peaks nad asuma võimalikult valges ja jahedas.


Lopsakate õiekobaratega valged, roosad või sinised suurelehised hortensiad Hydrangea macrophylla eelistavad toas hajusvalgusega kasvukohta, kuid taluvad ka päikest. Suvel võib taimel lasta kasvada õues, rõdul või terrassil suuremas potis. Äraõitsenud õisikute eemaldamine soodustab uute õiepungade teket. Sügisel too taim enne külmade saabumist tuppa.

Tsineraaria Cineraria on varakevadine õitseja. Ta eelistab kasvada valges, kuid otsese päikese eest varjatud kohas. Kastmisel jälgi, et muld oleks pidevalt ühtlaselt niiske.

Kinglille Calceolaria x hybrida täpilised kollased, oranžid või punased õied meenutavad täispuhutud kingi. Õitseaega saad pikendada, kui eemaldad taimelt äraõitsenud õisikud. Kasta korrapäraselt.

Suureõieline pelargoon Pelargonium grandiflorum (kutsutud ka kui inglise pelargoon) õitseb õige hooldusega mitu kuud. Eelistab kasvada õhurikkas ja valges kasvukohas, talub ka otsest päikesepaistet. Uute õiepungade tekkimiseks on hea teda talvel kasvatada temperatuuril 10-15°C. Kevadel istuta taim suuremasse potti, kuid ära kärbi, kuna sellega eemaldad õiepungi kandvad oksad. Võra kujunda alles suve teisel poolel.

Potis võib alles puhkevate pungadena endale koju tuua tulbid, krookused, hüatsindid, nartsissid, võrkiirised, kobarhüatsindid, lumikellukesed, linnupiimad, püvililled jt. Jahedamas ja valges ruumis õitsevad sibullilled kauem. Kastes tuleb jälgida, et muld oleks pidevalt ühtlaselt niiske.

Kui soovid sibulad aeda kasvama jätta, võta peale õitsemist ja lehtede kolletumist sibulad mullast välja, kuivata ja puhasta. Säilita neid jahedamas ruumis. Suve teisel poolel võib sibulad aiamulda istutada.

 

 

Sarnased artiklid