Mida teha, kui punahuul kehvalt õitseb? Meelita kavalusega!
Kaja Kurg
Kuna punahuul tahab kasvada pidevalt ühes kindlas kohas ja ühtlastes tingimustes, siis häirivad teda järsud muutused. | Shutterstock

Punahuuled (Aeschynanthus) rõõmustavad silma erksavärviliste õite ja kauni lehestikuga. 

Mida punahuul armastab?
 

Võiks arvata, et troopilised punahuuled on toataimena kasvades üsna pirtsakad, nõudes palju soojust ja niisket õhku, kuid paljud kasvatajad kiidavad seda taime hoopis tema vähenõudlikkuse eest. Küllap on asi selles, et kasvutingimused on sobivad ja taime eest hoolitsetakse õigesti.

Kuna punahuulel on nõrk juurestik, kasvata teda väikeses potis või madalas kausis.

Epifüüdist taimele meeldib kohev, õhurikas ja nõrgalt happeline muld, mis pole liiga toitaineterikas. Müügil olevatest mullasegudest sobib kõige paremini sõnajalamuld. Et substraat oleks veelgi õhulisem, võib sinna lisada perliiti, puusöetükikesi, männikorpa, jämedat liiva, peenestatud sammalt.

Leia punahuulele koht, kus on võimalikult palju valgust, aga kuhu ei lange keskpäevane tugev päike. Varjulist paika talub vaid marmor-punahuul.

Troopikataimena vajab punahuul läbi aasta püsivat soojust: ideaalis võiks kasvuperioodil olla 20–24 °C, talvel 18 °C.

Kuiva õhuga ruumis mõjub hästi sage piserdamine, et taim saaks nautida niisket õhku nagu vihmametsas.

Kasta nii, et muld püsiks ühtlaselt niiske. Pigem olgu see kuivem kui märg, sest punahuule õrnad juured võivad liigniiskuses mädanema minna. Alati kasta ja piserda vaid toasooja veega. Hea on lasta kraaniveel veidi seista, et lubiaine saaks settida. Sobivaim on pehme vihma- või lumesulamisvesi.

Väeta õitsvatele toalilledele mõeldud kvaliteetse väetisega, milles on kõik vajalikud mikro- ja makroelemendid timmitud õitsemist soodustavasse vahekorda. Väetislahus võiks olla tiba lahjem pakendil antud normist. Sobivaim on gesneerialistele mõeldud eriväetis. Väeta ka talvel, aga siis vaid kord kuus. Täpsed juhised on antud pakendil.

 

Meelita kavalusega õitsema
 

Väikese nipiga saab sundida taime rohkem õitsema: hoia teda detsembris-jaanuaris umbes neli nädalat jahedamas kohas (u 15 °C) ja kasta harva. See soodustab õiepungade moodustumist. Samas näitavad kogemused, et üldjuhul õitseb punahuul piisavalt hästi ka ilma jaheda perioodita. Korterielanikel polegi enamasti ühtki jahedat kohta selle nipi rakendamiseks.

Pärast õitsemist lõika võrsed tugevasti tagasi, sest siis tekivad lehekaenaldest uued noored kasvud ning taim püsib nägusalt lopsakas.

Punahuulele meeldib, kui ta igal kevadel ümber istutada.

Paljundada saab varre- ja ladvapistikutega. Lõika kevadel kolme pungaga pistikud.  Torka need niiskesse pestud liiva või liiva ja freesturba segusse (2:1) juurduma. Pane anum sooja kohta (25–30 °C), näiteks radiaatori peale või põrandaküttega vannituppa. Kata pott kilega, kuhu tee enne õhutusaugud. Pistikud ajavad juured alla ka veeklaasis.

Lopsaka punahuule saamiseks istuta juurdunud pistikud potti 3–5 kaupa.

Pistikutega on soovitatav punahuuli noorendada iga 2–3 aasta tagant.

 

Miks taim kehvalt õitseb?
 

* Kuna punahuul tahab kasvada pidevalt ühes kindlas kohas ja ühtlastes tingimustes, siis häirivad teda järsud muutused: näiteks kui ruumis läheb äkki soojemaks või jahedamaks või kui taim tõstetakse teise kohta. Siis võivad õiepungad maha pudeneda.

* Kasvukoht on pidevalt liiga pime.

* Talvel pole piisavalt valgust.

* Taim ei saa talvel olla jahedamas.

* Lubjarikas muld.

* Külm ja lubarikas kastmisvesi.

* Liiga kuiv õhk.

 

Sarnased artiklid