Valides oma uksele uut lukku, peate arvestama mitme asjaoluga

Abloy
Sisuturundus

Kui pealtnäha on ukselukk justkui üks kindel toode, siis tegelikult koosneb lukukomplekt mitmest osast.

Ukseluku valik
Kui tegemist on välisuksega, peaks lukukomplekt vastama kõrgematele turvanõuetele ja olema ilmastikukindel. Lisaks on välisuksel soovitatav kasutada lisalukku, mida kutsutakse tihti turvalukuks. Siseustele saab aga paigaldada kergemaid ja soodsamas hinnaklassis lukke. Kui pealtnäha on ukselukk justkui üks kindel toode, siis tegelikult koosneb lukukomplekt mitmest osast. Tutvustame järgnevalt täispuit- või metallustele sobivaid ABLOY mehaanilisi lukutooteid, mille õigel valikul saate oma kodule turvalise ja töökindla luku aastakümneteks.

Lukukorpus

Üldiselt on lukukorpusi kahte tüüpi. Meil ja paljudes teistes Euroopa riikides kasutatakse lukutüüpi, mis tuleb väljastpoolt võtmega lukku keerata. Soomes kasutatakse aga peamiselt iselukustuvaid nn snepperlukke, mille puhul saab korpuses valida, kas see lukustub võtmega või automaatselt. Automaatselt tähendab, et ukse lukustamise jaoks ei ole võtit vaja, vaid see lukustub ise. Mõlemal lukutüübil on oma eelised ja puudused. Valik tuleks langetada lähtudes pereliikmete harjumustest ja ukse kasutamise viisist. Välisuksele soovitame valida lukukorpuse, millel on kõrgem turvaklass, ning paigaldada uksele teinegi, lisa- või turvalukk.

Siseustel seevastu luku turvalisus nii oluline ei ole. Küll aga on tähtis, et ust saaks lukustada väändenupuga. WC-ustel kasutatakse ka indikaatoriga kattekilpe, mis näitavad, kas uks on lukus või mitte.

Ukselink
Tavaliselt valitakse ukselinki disaini järgi, kuid planeerides uut lukukomplekti tuleb arvestada ka lingi teiste omadustega. Esmatähtis on, et link ja lukukorpus sobiksid. Kuigi esmapilgul võib tunduda, et link sobib ideaalselt, ei pruugi selle kinnitused sobida korpusele. Soovitame küll valida sama kaubamärgi lingi ja lukukorpuse, kuid seegi ei anna sobivusele alati garantiid. ABLOY tootevalikus on suur valik ukselinke erineva viimistluse ja otstarbega. Välisustel soovitame eelistada messingust linke, sest need on mõeldud tihedamaks kasutamiseks ning on ilmastikukindlamad. Siseustele on erineva pinnakattega soodsamas hinnaklassis tsingist linke. Samuti tuleb lingi valikul veenduda, et see oleks varustatud lisavedruga. See aitab lingil mitte „ära vajuda“, mis pikendab selle eluiga.
Lisaks leiab ABLOY ukselinkide valikust ainulaadse ACTIVE antibakteriaalse pinnakattega linke. Nende patenteeritud kattekiht eemaldab kuni 99% sinna sattunud bakteritest.

Luku südamik (võtmepesa)

Võtmepesa on üks tähtsamaid komponente, mis lukukomplekti turvaliseks teeb. Selle puhul mängib rolli nii südamiku muukimiskindlus kui võtmega seotud turvalisus. ABLOY luku südamikke on võimalik ka omavahel sarjastada. See tähendab, et saate erinevad südamikud avada ühe võtmega või määrata erinevatele võtmetele erinevad õigused. Näiteks kui korteriukse, turva-, postkasti- ja keldri tabaluku jaoks peaks kaasas kandma neljast võtmest koosnevat kimpu, siis sarjastades kõik need südamikud ümber, jääb vaid üks võti, millega saab kõiki nelja ust avada. Samuti tuleb tähelepanu pöörata võtme tüübile. Kui tavalist võtit saab üsna lihtsasti kopeerida, siis ABLOY PROTEC2 ja NOVEL võtmed on kaitstud patendiga – uusi võtmeid saab teha ainult ABLOY volitatud edasimüüjate juures. Koopiate tegemiseks peab olema võtmekaart, kuhu märgitakse kõik tehtud lisavõtmed. Võtmekaart annab kindlustunde ka näiteks kodu vahetamisel, et üle antud võtmete arv vastaks kaardil märgitud kogusele.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid