Vanad koledad vuugid tuleb uuesti täita. Vaata järgi, kuidas teha!

Ain Alvela
Vuukide tulemuslikuks remontimiseks tuleks need korralikult tühjaks freesida-kraapida. | Shutterstock

Glasuurplaatide vahelisi vuuke annab puhastada mitmete võtetega, kindlaim neist on regulaarne pesemine, aga tihti jääb selle juures just regulaarsusest puudu ja siis tuleb leida juba tõhusamad moodused, et vannituba taas säravaks saada.

Näotuks muudab vannituppa paigaldatud keraamiliste plaatide vuugivahed sinna pidevalt kogunev niiskus, mille tulemusena tekkib hallikas või lausa must seenhallitus. Ja kui alatasa neid puhtaks ei küüri, siis teatud hetkel ei saagi neid enam lihtsalt pesuga nägusaks.

Aga kõigepealt tasub siiski pesemist proovida, eelistades selleks mitte kuigi teralisi puhastuspastasid – näiteks abrasiivset küürimispulbrit plaadifirmad kasutada ei soovita, sest sellega võib lisaks mustusele ka vuugitäite plaadivahedest välja nühkida. Rahvalikest vahenditest võiksid vuukide pesemisel abiks olla sidrunhape, söögisooda ja toiduäädikas.


Pesemine kulutab vuuke
 

Niiskele põrandale tuleb õrnalt kanda kas puhastuspastat või pihustada puhastamiseks mõeldud vedelikku nõnda, et määrdunud vuugid on kenasti kaetud, ning jätta see 5–10 minutiks toimima. Seda aega võib ära kasutada ämbritäie pesulahuse tegemiseks. Selleks tuleb kuuma vette segada sorts plaanipuhastusvahendit. Küürima hakates tuleb seda vahendit sortsata plaatidele, küürimiseks on soovitav kasutada mitte eriti karmide harjastega harja, sobima peaks näiteks tavaline riidehari või ka puhas saapahari.


Erilist tähelepanu tasub pöörata kohtadele, kuhu veel on kombeks loikudesse koguneda. Sellised tüüpilised kohad on ruumi nurgad, mis sageli ka kõige enam määrduma kipuvad.

Kõige lõpuks tuleb pinnad sooja veega korralikult üle loputada, seinad ka kuiva pehme rätikuga kuivatada, et pesuvahend neid triibuliseks ei jätaks. Kui mustus pole väga sügavale vuugitäitesse sisenenud, peaks plaadid ja nende vahed sel moel puhtaks saama.

Tahes-tahtmata kulutab selline pesemine vuukide vahelist täidet ja kui ikka hoolsalt nühkida, vajavad vuugivahed vahel juba viie, aga kümne aasta pärast juba kindlasti mõningast korrigeerimist. See, kui kiiresti vuugitäide plaadivahedest välja kulub, sõltub muidugi kunagisest plaatimistöö kvaliteedist ja sellest, millist vuugitäitesegu toona kasutati. Sellest ja kulumise ulatusest sõltub ka see, kuidas vuuke hiljem taastada.


Mustal pinnal ilustus ei püsi
 

Kui mingil moel puhastamine-pesemine ikkagi enam ei õnnestu või on vuuk täitest lihtsalt tühjaks kulunud, tuleb asuda selle taastamisele. Plaatimisspetsialistid ei soovita plaaditud pinnale uue ilme andmiseks eriti kasutada reklaamidest nähtud ja poodides kohatud nn vuugivärskendusvahendeid. Selliseid, mida lihtsalt, justnagu marmelaadi, tuubist ühtlaselt vuugivahedesse lastakse.

Nimelt näidatakse reklaamides, et seda vahendit saab ja tohib lasta otse määrdunud vuugivahesse, mis muutuvad otsekui uueks. Eks tulem ju vahetult pärast sellist töötlemist võibki välja näha nagu uus, aga lühikest aega: juba esimese korraliku pesu ajal võib kate maha kooruma hakata. Et vahend oma eesmärgi täidaks ja tõepoolest ka vuugivahes kestaks, tuleb vuuk eelnevalt täiesti tühjaks teha või vähemalt korralikult läbi puhastada, et sinna vana segu, ammugi mitte mustusetükke ei jääks.

Vana, läbi puhastamata vuugi üle tegemisel jääb see üheksal juhul kümnest ebaühtlaselt laiguline, tumedamad kohad kumavad lihtsalt uuest vuugisegust intensiivsemalt läbi.


Uuendamisel vuugid puhtaks!
 

Vuukide tulemuslikuks remontimiseks tuleks need korralikult tühjaks freesida-kraapida. Oskajamad kasutavad peene teraga ketaslõikurit, millega töö on küll kiire, aga tekitab palju ülipeent tolmu ning nõuab muidugi ka kindlat kätt. Lihtsam ja kindlam on kasutada spetsiaalset teemantteraga kraabitsat või konksu, millega siis ettevaatlikult vana vuugitäide plaadivahedest välja kraapida. Kuigi vuugisegude tootjad pakuvad, et minimaalselt piisab kahe millimeetri vuugitäite eemaldamisest, tasub sellesse siiski teatud varuga suhtuda ja puhastada vuugivahe sügavamalt, aga mitte nii hoogsalt, et hüdroisolatsioon kahjustada saaks. Seejuures tuleb meeles pidada, et glasuurplaat on õrnuke, eriti sellele esteetilist väljanägemist andev glasuurikiht, mis ei salli terariistadega kokkupuudet.

Kahjustatud pinnaga plaadi võib minema visata, selle taastamisest ei tule enam midagi välja. Kui just ei soovita taotluslikult veidi lohakat retrostiili jäljendada – sellisel juhul võib ka kõik plaadid puruks teha ja siis uuesti põrandale või seina sobitada. Selline töö on aga üsna pretensioonikas, vajab ka hiljem sagedasemat hoolitsust ja ikkagi peab arvestama, et kildude vahelised vuugid lõpuks ei pea.

Üldiselt võib öelda, et mida väiksem plaat, seda rohkem on tegemist ka vuukide hooldamisega, sest neid on lihtsalt rohkem. Sestap tasub hilisema väiksema hooldamise huvides eelistada põranda plaatimisel suuremaid plaate, seintel, eriti kõrgemal kui pool meetrit põrandapinnast, kestavad hästi ka väiksemad plaadid ja nende vuugid. Ja heledad, lausa valged vuugid ka määrduvad kiiremini ning vajavad selle tõttu eriti sagedast pesemist. Ja tegelikult ka sagedasemat korrigeerimist, sest – pese, kuidas pesed – lõpuks on valgetel vuukidel ikkagi komme kollakaks muutuda, sest vees sisalduvad soolad teevad oma töö. Seega: vannitoas või duširuumis tasub lumivalget plaati, iseäranis aga vuuki vältida. Küll aga võib valge sobida ja kesta tualettruumis, kus seintele-põrandatele nõnda rohkesti vett ei satu kui vannitoas.


Kaitsevahend kestab paar aastat
 

Vuuk kuivab täielikult paar nädalat, mistõttu ei maksa seda varem pesta, sama kehtib ka vuugikaitsevahendi pealekandmise kohta. Pärast vuukimist tuleb neid ka niisutada.

Et pesu- ja tualettruumide plaadivuugid üldse kauem kaunina kestaksid, tasub need pärast korralikku puhastamist või taastamist katta vuugikaitsevahendiga. Kaubanduses on neid mitmesuguseid: värvituid, tooniga rikastatuid jne.

Funktsioon on neil kõikidel sarnane – kaitsta vuuki mustuse sellesse imbumise eest; põhiliselt on tegu silikooni sisaldava ollusega, mis otseselt vuugitäitega ei segune, jättes peale kandmisel vuugi pinnale vetthülgava kaitsekihi. Aga kaitseks mõeldud vahendit ei tohi segada vuugitäitesegusse, sest suure tõenäosusega pärsib see segus sisalduva tsemendi kivistumist.

Vuugikaitsevahend kestab, olenevalt vannitoa kasutamise intensiivsusest, 1,5–2 aastat – siis tuleb põrand või sein korralikult puhtaks pesta ja kanda vuukidesse uus kaitsevahend.

Vannitoa vuukide uuendamine | Wolf Group Meistrite Klubi

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid