Suuremõõdulised plaadid hirmutavad plaatijaid

Urve Vilk
Suured plaadid nõuavad paigaldusel spetsiaalset liimi sisaldavat segu nii plaadile kui pinnale. | Interstudio

Keraamilised plaadid muutuvad aina suuremaks, ent nende paigaldus võib olla keerukas: vaja läheb mitut inimest, spetsiaalseid tööriistu ning plaatijad, kel suurte plaatidega kogemust vähe, ei soovi seda hirmutavat tööd ette võtta. Suuremaid plaate ei maksa siiski karta, sest paigaldus on väikestega üsna sarnane ning need sobivad hästi ka väiksemasse vannituppa.

Keraamiliste plaatide valik on läinud varasemaga võrreldes märksa kirevamaks: turule on tulnud nii ruumilise efektiga 3D keraamilised plaadid, kui erineva kujuga, näiteks kuusnurksed plaadid ehk heksagonid. Leiab nii puidu-, betooni- kui metalliimitatsiooniga kui välimuselt kangast ja vaipa meenutavaid plaate. Kasvanud on ka plaatide suurused.
Lintman Eesti müügiesindaja ja disainer Kersti Simon kinnitab, et suuremaformaadiliste plaatide populaarsus on tõusuteel. "See moodsa väljanägemisega lahendus on juba üsna levinud ja ma usun, et levib edaspidi veelgi."

Kui esialgu tulid need kasutusse suurtes ruumides põrandal, näiteks kaubanduskeskustes, siis tänaseks on need jõudnud ka seintele ja eluruumidesse. "See lahendus on tulnud pigem meist lõuna poolt, mitte Skandinaaviast, kus on veidi teine stiil, ent nüüd on see juba ka Skandinaavias omaks võetud," räägib Simon.

Ka Hansas Plaadimaailm tegevjuht Maris Valusk nõustub, et plaadid muutuvad üha suuremaks. "Kui varem räägiti 30 x 60 sentimeetristest kui suurtest, siis nüüd pole need enam sugugi suured," toob ta näiteks, et vannitoa seina saab juba valida ka kahemeetriseid mõõte.
Tootmisest rääkides eelistab Valuski sõnutsi aina enam tootjad just suuri plaate, ehkki kõik kliendid pole selleks veel valmis. "See seab meid kauplejana teatud väljakutse ette, kuidas müüa – paljud eelistavad veel traditsioonilisi väiksemaid formaate, seda eelkõige Tallinnast väljaspool ehk maapiirkondades," tunnistab ta.


Miks plaadimõõdud aina suurenevad?
 

Suure plaadi puhul on vuuki vähem näha ja see tähendab ühtlasemat üldmuljet, mida hinnataksegi. Ent suurem plaat ei pruugi sobida igasse vannituppa – 30 x 120 cm plaati võib olla ruumi suurust arvesse võttes seina lihtsam sobitada kui 60 x 120 cm plaati. Kahemeetrine plaat aga ei pruugi igasse ruumi sisse mahtudagi.

Disaini mõttes sobivad Simoni hinnangul suured plaadid väiksesse vannituppa väga hästi. "Mida väiksem on ruum, seda parema tulemuse suured mustrid ja pinnad annavad, kuna need teevad ruumi suuremaks. Mida suuremat plaati kasutada, seda suurem ruum tundub, mis on väiksemate ruumide puhul väga oluline. Lisaks võib juhtuda, et väiksematest plaatidest tuleb seina katmiseks palju ribasid lõigata, mis pole väikesesse ruumi kõige parem disainilahendus."

Arvesse tuleb võtta ka ruumi mõõte. "Võib juhtuda, et materjalikulu on teatud plaadi puhul konkreetse ruumi suurust arvesse võttes väga suur ehk palju läheb kaotsi, mistõttu võib olla mõttekam mõni teine suurus valida," soovitab ta välja arvutada, kui palju tuleb plaate seina panemiseks lõigata. Lintmanis on selleks olemas eraldi arvutiprogramm, mis näitab ära lõikekohad ja selle, millise suuruse puhul ei läheks materjali üleliia palju raisku.
 

Kõike kokku kuhjata ei maksa
 

Lintman pakub uue teenusena ka disainnõustamist. "Sageli on nii, et kliendil on tuttav, kelle vannitoa sein talle meeldib, teine tuttav, kelle vannitoa põrand talle meeldib, ja kolmas tuttav, kel on vannitoas ilus valamu," kirjeldab Simon, mida kõike tahetakse ka enda vannituppa. Pluss veel mõned kuskilt silma jäänud asjad. "Aitame siis inimese maa peale tagasi tuua – kõike meeldivat, mis omavahel kokku ei sobi, ei maksa kokku kuhjata."

Lõpptulemust näeb joonistelt. "Meil on programm, mille abil saab näha, kas ja kuidas asjad kokku sobivad – see võimaldab välja valida nii plaadid, furnituuri, kui vanni ja duši," kiidab Simon. Köögisalongides kasutatakse taoliseid programme ju juba ammu enam ei kujutata ettegi ilma jooniseta mööbli tellimist.

"Paljud poodi tulnud inimesed juba teavad, mida otsivad – siis käiakse poed läbi, et leida see, mis mõttes mõlgub. Aga on ka neid, kes tulevad otsima midagi konkreetset, aga otsustavad kohapeal ümber, kui midagi muud huvipakkuvat leiavad," kirjeldab Valusk. Niisiis on oluline arvestada sedagi, millisesse ruumi plaadid lähevad – kas maamajja, linnakorterisse või mujale.
Paljud teevad, eriti majaehituse korral, koostööd ka sisekujundajaga, kes teeb eelvaliku ära, nii et inimesel pole muud kui soovitatutest oma lemmik välja valida.
 

Kas suured plaadid on kallimad?
 

"Kui 20 x 30 sentimeetrine plaat on õhuke seinaplaat, siis suurem plaat peab olema paksem ja seega kulub materjali rohkem. Lisaks on suured plaadid kalibreeritud servadega – plaatide kõik servad on lõigatud sama paksusega, sestap on nendega rohkem tööd," selgitab Simon hinnavahet.

Suuremate plaatide tootmine tähendab aga samas seda, et valmis tehakse üks suur plaat, näiteks mõõduga 60 x 120 cm, ning kui see on valmis, kalibreeritakse see väiksemaks, saades 60 x 60 cm ja 30 x 30 cm mõõduga plaadid. "Sel juhul on kõige soodsam suure plaadi hind ruutmeetri kohta, sest sellega on tööd olnud kõige vähem ja mida väiksemaks plaat läheb, seda kallim on selle ruutmeetri hind, sest tööd on tehtud rohkem."

Valusk on kuulnud sageli kurtmist, et kõik plaatijad pole suuremõõdulisi plaate nõus paigaldama. "Kuna neid tehakse ja ostetakse juba nii palju, ei jää töömeestel lõpuks muud üle kui trendidega kaasas käia, sest kui soovitakse, aga töömees hakkama ei saa, paneb turg asjad paika," usub ta.

Simoni kogemusel saab enamus plaatijaid 60 x 60 cm mõõduga plaadiga hakkama, aga 60 x 120 cm plaadi puhul võib tõesti juhtuda, et iga töömees ei taha sellist tööd ette võtta.
 

Täpsus on oluline!
 

Simon lisab, et plaatijaid on plaatide suurusest hoolimata keeruline leida. "Neid on alles jäänud vähe ja ruutmeetri tööhind on meil juba kallimgi kui Soomes." Ehkki ettevõttel on olemas mõned inimesed, kes tegelevad nende mööbli ja plaatide paigaldusega ja kelle töö kvaliteedis ollakse kindlad, kipub sageli olema nii, et ei soovita lisareklaami ega tööd juurde. "Järjekorrad on selletagi pikad, nii et neil pole vajadust ega võimalust."

Valuski sõnul on sellest hoolimata, et ka neil on mõned partnerfirmad, kelle kontakte poes jagatakse, töömehe leidmine sageli keerukas. "Kliendid kurdavad alatihti, et on pikad järjekorrad ja hea plaatija leidmine keeruline," tunnistab ta, kuid ei soovita ise plaatimistööd ette võtta, kui varasem kogemus puudub.

Simon aga usub, et plaatimine on töö, millega saab soovi korral igaüks hakkama. "Teadmisi on võimalik hankida, kui huvi on – näiteks Youtube'ist leiab õppevideoid, kust näha, kuidas täpselt teha." Isetegijaid on aga vähe.

Plaatimistöö eeldab korrektsust, mõtlemisvõimet ja kriitikameelt. "Olen näinud ise tehtud seinu, mis tekitavad küsimuse: oh õudust, mis siin tehtud on," kirjeldab Simon olukorda, kus mõni väljasolev plaadinurk riivab silma.

 

Vilumatu ärgu ise üritagu
 

Suurte plaatide paigaldust ei võta kõik plaatijad ette ehk sellepärast, et sellise plaadi seina saamiseks on vaja spetsiaalset lõikajat ning tööd pole võimalik üksi teha, vaid see tuleb ette võtta mitmekesi. Muus osas pole paigaldus võrreldes väikeste plaatidega keerukam.

Suured plaadid sobivad minu arvates siiski pigem suuremasse ruumi, väikses ruumis ei anna need nii head visuaalset efekti. Aga muidugi otsustab igaüks ise, millise plaadi ja vuugi valib – vahel soovitakse näiteks musta plaadi juurde valget või valge plaadi juurde musta vuuki. Võime soovi korral vuugi ka ise osta, kui kliendil on selge, millist soovib; teame, millised on kvaliteedilt paremad ja mis mõistlikuma hinnaga.

Neil, kes pole kunagi plaatinud, ei soovita ma seda tööd ise ette võtta. On küll neid, kes teevad ära hüdroisolatsiooni, aga plaatide paigaldamisel rikub algaja suure tõenäosusega plaadid ära. Plaatimisel on oma tehnoloogia, mida peab teadma, ilma selleta head tulemust ei saa. Väiksemate tööde tegijad võtavad töid jooksvalt ette ja nädalaga saab löögile küll.

Allikas: Piret Jürgenson, OÜ Ekspert Plaadimees

 

Hea teada

Suured plaadid nõuavad paigaldusel:

spetsiaalset liimi sisaldavat segu nii plaadile kui pinnale;

siledat aluspinda – siis saab lõpptulemus korrektne;

klamberkinnitussüsteemi, et plaadid jääksid ühele tasapinnale.

 

Leia kvaliteetne tootja
 

Eestis on suuremõõdulisi plaate müünud kõige pikemalt Interstudio, kus valikus enim kaubamärke eri mõõtudes slab-plaatidega. "Paljud tootjad on hakanud tegema suuremõõdulisi plaate, aga enamusel puudub paraku päris teadmine; nii et valiku tegemisel peab kindlasti jälgima, et tootja-ettevõttel on olemas täissertifikaadid ja ka kogemus," kirjeldab turuolukorda Interstudio keraamika projektijuht Virge Vahesalu.

Vanim suuremõõduliste plaatide tootja on Itaalia firma FMG, mis siiani teinud valdkonnas tugevat tootearendust. Viimasel ülemaailmsel vannitubade messil Cersaie Bolognas tutvustatud uudistooted meenutavad poolvääriskivipinda. Plaatide vastupidavuse tagab ülikvaliteetsete materjalide ja – mis peamine – väga korraliku savi kasutamine. Ka Itaalia tootja Fondovallel laias valikus on eri mustrite ja töötlustega suuremõõdulisi keraamilisi plaate, millega võimalik saavutada põnevalt efektseid tulemusi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid