Talvel on hea mõte ehitada! Talvel ehitamise ABC

kodus.ee
Talvel ehitamise kõige suuremaks riskiks on pinnasetööde tegemine ja vundamendi ehitamine keset talve. | Shutterstock

Talv pole tänapäeval enam mingi takistus ehitamiseks. Sel aastaajal on ka omad positiivsed aspektid. Talvel on ehitusmeestel rohkem aega kui suvel ja ka materjalid saab kätte kiiremini. Talvel ehitamise võtmesõnaks on hea planeerimine ja mõningaid asju tuleb siiski silmas pidada.

 

Maja ehitamine talvel võib osutuda päris heaks mõtteks. Ehitusettevõtjaid ja muid professionaale leiab talvel märgatavalt kergemini kui teistel aastaaegadel. Meie talveilmad on aga ettearvamatud, seetõttu tuleb tööde ajastus ja töömeetodid hoolega läbi mõelda.

Kui talv on külm, kannatavad kruusa- ja metsavaheteed ka raskeid veoautosid. Kerge pakase käes püsivad ehitusmaterjalid kuivad. Halbades ilmastikuoludes võivad tuisk ja lörts aga kõik niiskeks muuta.

Ehitamise tavapärane ajastamine kevadest sügiseni või suurema objekti puhul veel ka järgmiseks kevadeks koormab samaaegselt nii ehitajaid kui ka materjalitootjaid. Selle tulemusena tööde hind tõuseb ja on raske saada soodsaid pakkumisi. Kui aga ehitamist alustatakse hilissügisel, võib hoone olla valmis juba kevadiste aiatööde ajaks.

Hinnasoodustusi võib saada nii tööde kui ka materjalide osas. Meeles peaks pidama, et niiskuse eest tuleb kaitsta nii ehitist kui ka materjale. Mingis tööetapis põhjustab talv kindlasti lisakulutusi, milles tasuks eelnevalt kokku leppida.

Oluline on seegi, et niisuguse ajastusega saab suvel puhata, mitte ei pea tegelema raskete ehitustöödega.

 

Ajasta õigesti!
 

Talv segab kõige rohkem pinnasetöid ja vundamendi ehitamist. Traditsioonilise ehitusgraafiku puhul alustatakse vundamenditöödega märtsis-aprillis. Maapind võib aga siis olla veel ohtlikult külmunud.

Talvise ehitamise puhul on heaks vundamendi ehitamise ajaks hilissügis enne püsiva pakase saabumist. Sellise graafikuga võib puitmaja karkassitöid alustada kohe pärast vundamendi valmimist.

Samas võib olla hea lükata karkassi püstitamine edasi veebruari keskpaika, mil on rohkem valgust ja suurem võimalus, et ilm on külm ja kuiv. Ka hoone soojusisolatsioonitöid on parem teha siis, kui temperatuur märtsi lõpu poole tõusma hakkab.

Majapaketi kohaletoimetamiseks ja püstitamiseks veebruaris-märtsis on võimalik saada soodsam talvehooaja leping. Ka puitkarkassi kohapeal püstitamiseks leiab talvel kergemini ehitajaid. Nii saab sisetöödega alustada kevadel, ilma eest kaitstuna.

Plokkmaja ehitamine talvel on keerulisem, sest materjalid ja karkass ei tohi jäätuda. Ilma eest raskesti kaitstav karkassi ehitamise etapp kestab kaua ja vajab soojendamist ning talviseks ehitamiseks sobivaid segusid.

Tööetappides tuleks kokku leppida varakult, et neid saaks mõistlikult ajastada. Ajagraafikusse tasuks jätta ruumi juhuks, kui peaks tulema kõvem pakane või tuisk. Lepingut sõlmides tuleks tähelepanelikult jälgida, millised talve põhjustatud lisakulud jäävad omaniku mureks ja millised majapaketi kohaletoimetaja ja ehitusettevõtja kanda.

 

Külmunud maa on riskantne
 

Talvel ehitamise kõige suuremaks riskiks on pinnasetööde tegemine ja vundamendi ehitamine keset talve. Jäätunud maa peale ei saa ehitada ja maa ei tohi jäätuda ka valmis vundamendi all. Valu- ja müüriladumistöidki tuleb jäätumise eest kaitsta. Kui külma pole palju, siis piisab soojendusmattidest ning sobivate lisaainete kasutamisest segudes ja valumassis. Killustik peab olema kuiv ja lumevaba.

Suuremad kahjustused tekivad talvel just vundamendi ehitamisel killustiku sisse tekkinud lumest ja jääst, sest selle tagajärjeks on karkassi vajumine. Oluline on töödejuhatajaga kokku leppida selles, kuidas teostatakse talvel ehituse kvaliteedikontrolli.

Alusmüüri valamisel on mõtet kasutada sooja betooni siis, kui betooni kõvenemise ajal on tagatud piisav soojusisolatsioon. Isolatsiooniplaadid on üldiselt hea valik, sest need kaitsevad valu ja valmis majakarpi jäätumise eest.

 

Kaitse karkassi
 

Kui lörts ja vihm ning pakane korduvalt vahelduvad, siis mõjutab see mitmeid tööetappe. Kõiki ehitusmaterjale tuleb kaitsta selle eest, et vihm ja lörts neid ei rikuks.

Pikast puitmaterjalist postkarkassi on turvaline ehitada ka talvel. Tööde järjekord käib enamasti nii, et postkarkassi püstitamise järel tehakse katusetööd. Pärast aluskatuse valmimist saab juba ilma eest kaitstult paigaldada seinte tuuletõkkeplaadid ja aknad. Ka palkkarkassi paigaldamine õnnestub talveoludes hästi.

Kui on ennustatud vihma ja lörtsi, tuleb juba püstitatud seinu selle eest hoolikalt kaitsta. Aluskatuse saab valmis seinakonstruktsioonide kaitseks paigaldada umbes nädalaga. Katusetööde etapis on kõige suuremaks väljakutseks saada katus võimalikult kiiresti aluskatuse peale, et lumehanged aluskatust ei kahjustaks. Edasised töö ei ole nii pingelised, sest soojusisolatsiooni saab paigaldada ja ülemise vahelae konstruktsiooni valmis ehitada juba katuse all.

Kui paigaldatakse soojusisolatsiooni, peaks isolatsioonikihi seespoolne aurutõkkekiht olema tihedalt paigas enne ehitise kütmist ja siseõhu niiskust suurendavate tööetappidega alustamist.

Kui talv hakkab taanduma, võib alustada küttekollete ja korstnate ladumise töödega, sest siis on sees juba soojem. Jäätunud tellis rikub kogu ehitise, seetõttu tuleks ka pottsepa töövahendeid hoida kuiva ja kaitstuna.

Kui ajagraafik on kiire ja pole võimalik teha ilmast tingitud pause, võib abiks olla kogu objekti kattev ehitustelk. Tuisk siis ei häiri ja ehitise soojendaminegi õnnestub paremini, kui tuul sooja minema ei puhu. See küll maksab, kuid nii võib pääseda mitmest väiksest lisakulust ja tööd edenevad ilmaoludele vaatamata.

 

Talvel ehitamise ABC
 

* Tee realistlik ajagraafik. Varu lisaaega pauside tegemiseks kõva pakase ja suurte tuiskude ajal.

* Lase pinnasetööd ja vundament teha valmis enne lume ja külma tulekut.

* Hoolitse selle eest, et tellised, plokid ja segud ei jäätuks.

* Kaitse kõiki materjale võimalikult hästi niiskuse eest ja hoolitse, et materjalid oleksid enne paigaldamist kuivad.

* Tee katus valmis kohe pärast aluskatust.

* Võimalikes lisakuludes lepi ehitusettevõtjaga kokku kirjalikult.

* Räägi töödejuhatajaga läbi, kuidas ka rasketes oludes kvaliteeti kindlustada.

* Ära talve väljakutseid alahinda!


Kuidas külmal ajal müüritöid teha, sellest loe lähemalt siit.

Sarnased artiklid