Moodsaid katusematerjale saab paigaldada aastaringselt

kodus.ee
Talvel katust ehitades tuleb aga kindlasti paigaldada kvaliteetne aluskate, millel on topelt liimiribad. | Tootja

Uue katuse ehitamist peetakse hooajaliseks tööks, mida Eestis on ikka läbi aegade tehtud suviti. See sesoonsus tuleneb üksnes inimeste harjumustest, sest tänapäeval ei ole mingit vahet, mis aastaajal katust ehitada, kirjutab Eesti suurima kivikatuste müüja BMI Monieri tehniline konsultant Martin Paun. 

Paljud inimesed arvavad, et katust ei saa sügisel ehitada seetõttu, kuna vihm võib tööde ajal elamisse tungida ja siseviimistluse rikkuda. Tegelikult on täpselt sama risk ka suvel, sest ka suvekuudel sajab vihma. Nii tuleb sõltumata aastaajast katust ehitada nii, et vihmavesi ei kahjustaks maja ajal, mil vana katus on eemaldatud, ent uut ei ole jõutud veel paigaldada. 

 

Kiiresti alukate peale
 

Veekahjustuste vältimiseks on mitu võimalust. Kui ilm on kuiv ning maja katus keskmise suurusega, võetakse vana katusekate maha ja paigaldatakse ühe päevaga veekindel aluskate. Kvaliteetsed aluskatted kaaluga vähemalt 160 grammi ruutmeetri kohta suudavad ajutise katusekattena kaitsta maja vee ja lume eest vähemalt 4 nädalat. 

Kui aga katusepind on suur või on vaja vahetada ka sarikaid, siis see meetod ei pruugi sobida. Sellisel juhul tehakse katusevahetust eraldi sektorite kaupa, et võimalikult väike osa majast oleks tööde ajal katusega katmata. Vajadusel kaetakse katmata osad ajutiselt presendi või mõne muu veekindla materjaliga kinni. Kasutades tehases juba valmistoodetud kandesõrestikku ehk ferme, saab lihtsama katusega eramajal need paika päevaga ning järgmise päeva õhtuks on veekindel aluskate majal peal. 

 

Külm viib veekahjustuste riski miinimumi
 

Veekahjustuste vältimiseks on isegi kõige turvalisem teha katusevahetust külmakraadidega. Kui ka öösel on sadanud lund, lükkavad katusemeistrid selle hommikul tööle tulles veekindla aluskatte või ajutise veekindla katte pealt ära ning katusematerjali paigaldustöö võib pihta hakata. Pole aga mingit ohtu, et vihmavesi kuidagi tuppa pääseks.

 

Sageli arvatakse, et talvel ei saa katust ehitada lihtsalt seepärast, kuna ehitajatel hakkab talvel külm ning katust pole võimalik paigaldada. Üldiselt on aga ehitajad harjunud ka külmaga töötama ning nende riietus ja töövahendid on ka ilmaoludele vastavad. 

alvel katust ehitades tuleb aga kindlasti paigaldada kvaliteetne aluskate, millel on topelt liimiribad, mitte aga ainult ühes servas. Ainult nii nakkuvad aluskatte paanid korralikud teineteise külge, mis tagab ühenduskohtade vee- ja tuulepidavuse. Samuti tuleb silmas pidada, et suuremate külmade ajal vajavad rulltihendite liimuvad osad enne paigaldust fööniga soojendamist. 

 

Talvel võib saada uue katuse kiiremini ja soodsamalt
 

Talvel katusel ehitamise üheks plussiks on see, et siis on katuse ehitajatel sageli vähem tööd. Tänu sellele võib saada talvel uue katuse kiiremini, kvaliteetsemalt ja soodsamalt ehitatud, kuna vaba ja kvaliteetset tööjõudu on rohkem saadaval kui suvel. 

Kogenud katusemeistrid saavad 200-ruutmeetrise ilma vintskappideta eramaja katuse tehtud maksimaalselt viie päevaga – üks päev aluskatte paigaldamisele, teine roovidele ning siis kolm päeva katusekivide, äärekivide ja harja paigaldusele. Viiepäevase valmimistähtaja eelduseks on muidugi see, et kivid tõstetakse katusele tõstukiga ja kivipakid jaotatakse õige vahemaaga ära. 

Sarnased artiklid