Palju maksab uus katus koos paigaldusega? Nõuanded, kuidas koostada hinnapakkumist
kodus.ee
Katus ei koosne ainult katusekattest. Samuti tuleb hinnata, milline on puitkonstruktsiooni olukord. | Shutterstock

Väga sageli küsitakse katusefirmadelt hinnapkkumist nii: mul on 200 m2 eterniitkatust, tahan vahetada katusekatte ja kui palju see kõik maksab? Üldjuhul sisaldavad sellise küsimise peale saadavad pakkumised vähe informatsiooni, erinevad suurtes piirides ega ole ka omavahel võrreldavad.

 

Aga kuidas siis saada võrreldavad hinnapkkumised, mille põhjal õige valik teha? Selleks, et saada võrreldavaid hinnapakkumisi, tuleb koostada võimalikult täpne hinnapäring. Uue katuse hind sõltub ju väga paljudest komponentidest:  valitud katusekatte tüübist, geomeetrilisest kujust, katuse paigaldajast, töö keerukusest, vana katuse eemaldamisest ja ka  utilisieerimise tasust.


Kuidas koostada hinnapakkumist?

1. Olemasolev olukord

Mis on praegu katusekatteks: eterniit, plekk, kivi? Sellest sõltub olemasoleva katusekatte lammutus ja utiliseerimise tasu. Utiliseerimise kohta võiks tellija küsida ehitajalt jäätmekäitlusdokumenti, mis väljastakse ehitusprahi üleandmisel.

Milline on puitkonstruktsiooni olukord? Võimalusel lisa hinnaküsimisele fotod (harja sõlm, räästa sõlm, toolverkid, pennid). Hea oleks, kui laseksite konstruktsiooni kandevõime seisukohalt spetsialistil üle vaadata.


2. Mida on plaanis teha?

Millist tüüpi katusekatet soovitakse? Ainult ruutmeetrite hulgast on üksi vähe. Hea, kui hoonest on joonised ja fotod, mida saab veebi kaudu koos pakkumispäringuga saata. Kui jooniseid pole, palu lihtsalt professionaalil õiged katusemõõdud võtta. Nende mõõtude põhjal saab esitada täpse katuseprojekti kulude pakkumise.

 

3. Millist aluskatet valida?

Aluskatte peamine ülesanne on kaitsta maja ja katuse kandekonstruktsiooni märgumise eest katusetööde ja ekspluatatsiooni ajal. Aluskatte nõuetekohane valik ja paigaldamine on üks olulisemaid tegureid, mis mõjutab katusekonstruktsiooni ning seega kogu hoone eluiga ja funktsionaalsust. Selleks, et valida õige katuse aluskate, tuleb vaadata katusekonstruktsiooni lahendust ja võimalikke muutusi perspektiivis.

Mittehingav aluskate – auru mitte läbilaskev aluskate, mida kasutatakse külmade katusekonstruktsioonide puhul.

Hingav aluskate – veeauru läbilaskev aluskate, mida saab kasutada soojustatud katusekonstruktsioonis tuuletõkkena.

Hingava- ja mittehingava aluskatte paigaldamise tehnoloogiad on erinevad.

 

4. Katuse komplektsus

Katusekate ei koosne ainult reakividest või plekipaanidest. Katusekomplekti hinna määravadki põhiliselt muud katuse osad: harjad, neelud, kaldharjad, räästad ja servad. Samuti katusetarvikud ja vihmaveesüsteem ning nendega kaasnevad paigaldustööd .

Katusetarvikud

Katused vajavad perioodilist hooldust ja kontrolli. See omakorda nõuab turvaliste käiguteede loomist katustele, et tagada ohutu ligipääs korstendele ja katuseakendele. Samuti on vajalikud erinevad läbiviigud ja lumetõkked. Katusetarvikute hulka kuuluvad käigusillad, katuseastmed, katuseluugid, erinevad läbiviigud, lumetõkked.

Vihmaveesüsteem

Katuselt otse pinnasele kukkuv vihmavesi märgab fassaadi, kahjustab selle välisilmet ja lühendab konstruktsiooni eluiga. Selle ärahoidmiseks tuleks paigaldada vihmaveesüsteem.Vihmaveesüsteem on katusetööde lahutamatu osa. Vihmaveesüsteem koosneb järgmistest osadest:  rennid, torud, lehtrid, põlved, rennikonksud, torukinnitid.

 

5. Korstnad

Kui käsil on katusetööd, tuleks kriitilise pilguga üle vaadata ka korstende olukord. Korstnapitside ümberladumine või krohvimine on just need tööd, mida tuleks teha enne katusekatte paigaldust roovituselt või sellele ehitatud tellingutelt. Loomulikult on neid töid võimalik teha eraldiseisvalt, kuid täiendavate kuludega.

 

6. Tuulekastide uuendamine

Katusevahetusega üldiselt kaasneb katusepinna tõstmine ja koheselt tekib küsimus tuulekastide uuendamise vajadusest. See töö tuleb tellija ja ehitaja vahel kindlasti enne selgeks rääkida, tegemist on materjali- ja töömahuka tööga. Tuulekastide uuendamine tuleb kõne alla kindlasti juhul, kui soovitakse paigaldada vihmaveesüsteeme.

 

Kuidas võrrelda hinnapakkumisi?
 

Katusetööde hinnapakkumine on tavaliselt paljudest ridadest koosnev loetelu, mis võib algul silme eest üsna kirjuks lüüa. Mida siis tähele panna? Esmalt vaatagi, et pakutud tooted oleks samas kvaliteedi klassis kõigil pakkujatel. Väga sagedane on meie hinnatundlikul turul olukord, kus ettevõtjad on altid pakkuma kõige odavamaid lahendusi, et töö kindlasti endale saada. Teine, pikema perspektiiviga ettevõtja on aga pakkunud kvaliteetsemaid materjale ja läbimõeldumaid lahendusi. Nende hind erinebki teinekord oluliselt.
Hea pakkumise tunnus on maksimaalne lahtikirjutus, mille peale saab kliendil tekkida küsimusi. Kaherealine pakkumine (materjal ja paigaldus) võiks tekitada kahtlusi. Usaldusväärne hinnapäring sisaldab ka viiteid pakkumiste kehtivusele, tarneajale ja sisaldab kindlasti käibemaksu.

Mida veel tähele panna? Mõtle koos ettevõtjaga läbi suurem tervik. Kas katusevahetus peaks hõlmama vaid hädapäraseid töid või läheneda kompaktsemalt? Korraliku kaldega plekk-katuse korral tuleb ühel päeval korstnapühkija – kuidas ta sinna korstnani pääseb?
Koos katusetöödega paigaldatud redel ja teenindusplatvorm tuleb kokkuvõttes oluliselt soodsam kui hilisem eraldi paigaldamine.
Kas on plaanis paigaldada katuseaknaid? Ka nende paigaldamine enne katusekatet on ligi kaks korda soodsam kui uude juba paigaldatud katusekattesse. Samalaadseid küsimusi tasub esitada ka vihmaveesüsteemide, piksekaitsete ja muude katuse turvaelementide kohta. See ei tähenda, et neid alati kõiki kasutama peab, lamedal kaldel redelit ilmselt vaja ei ole ja katuseaknaid kasutada ei saa. Eriti hoolikalt tuleks tulevikku vaadata nendel majaomanikel, kellel on alles kaugemas tulevikus plaanis pööning eluruumina kasutusele võtta – olukorra korrektne lahendus tuleb teha juba katusekatte vahetuse faasis. Eraldi tuleb puudutada korstende ja tuulekastide olukorda.

Allikad: Katuseliit, Kaupo Jälle, Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liidu juhatuse liige, AS Toode, Erki Loigom
 

Sarnased artiklid