Suhted kodus: kuidas vältida tüli pisiasjade pärast?

kodus.ee
Et tühjast tüli ei tekiks, tulreb oma tegelikest tunnetest kõnelda. | Shutterstock

Suhted kodus kipuvad vahel ikka pingestuma - näiteks jätab üks partneritest ütlemata, kuidas ta end tunneb ning tüli tõuseb näiliselt tühisest pisiasjast. Kuidas aga niisuguseid olukordi vältida? Kodus.ee lugejaile jagab soovitusi nõustamiskeskuse Tark Süda suhtenõustaja Imbi Viirok.

"Tülid tekivad üldjuhul käitumise tasandil, näiteks et miks mina pean üksinda koristama või miks sa jälle sõpradega välja lähed," selgitab Viirok.  "Tüli põhjus asub aga tunnete tasandil – see, et mina üksinda koristan, paneb mind tundma, et sa minust ei hooli ja see, et sa sõpradega välja lähed, paneb mind tundma, et ma pole sinu jaoks oluline," selgitab ta.

Tülimustrisse toob suhtenõustaja sõnul olulise muutuse see, kui enese kaitsmise või partneri süüdistamise asemel selgitad rahulikult partnerile, mida tunned. "See ei ole alati kerge, sest sageli me pole harjunud oma tundeid märkama ja veel vähem oskame neist rääkida. Lähedus, mis tunnete siiral jagamisel tekib, on aga harjutamist kuhjaga väärt. Sagel ütlevad nõustamisele tulnud paarid, kes oma sügavamaid tundeid alati endale on hoidnud, et oma kurbuse või hirmu jagamine partneriga oli suur kergendus ning muutis neid palju lähedasemaks."

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid