Ruumisäästja lükanduks avab ja sulgeb vaateid
Teija Aaltonen
Lükandustele saab mitmesuguseid lisaomadusi. Niiskuskindel värv sobib pesuruumide lükandustele. | Tootja

Kasutamata potentsiaalsed ruutmeetrid kodus tänapäeva kalli energia- ja kinnisvarahinna tõttu kasuks ei tule. Lükanduks on ruumi parema ärakasutamise suhtes eriti sobilik lahendus. Avarates ruumides saab lükandustega soovimatuid vaateid sulgeda ja soovitud vaateid avada vajaduse kohaselt.

Uue hoone projekteerimisel on õige aeg mõelda sellele, kuidas ruumid ustega eraldada või kas üleüldse uksi vaja on. Üha rohkem on hakatud uusehitistes kasutama lükanduksi, sest tavalised hingedel uksed tekitavad nii kasutamata põranda- kui ka seinapinda.

Lükanduste paigaldamisel on mitmeid erinevaid valikuid. Uusehitiste puhul tasub panustada seina sees liikuvatele lükandustele. Kui renoveeritavas kohas ei saa või ei soovita olemasolevat vaheseina seinasisese lükandukse tarbeks lammutada ja uut vaheseina ehitada, on võimalus lükandukse relss kinnitada seinale või lakke, mispuhul on vaja põrandasse paigaldada ka juhtsiin. Kui on paigaldatud põrandasse sõidusiin, siis ukse raskus toetub alumises juhtsiinis liikuvatele ratastele ja ukse kohal on juhtsiin.

 

Lükanduks võimaldab erinevaid tegevusi

 

Paljud eelistavad kodus vaheseinte sees liikuvaid lükanduksi, et oleks võimalus soovi korral ruumide vahel avarust luua. Teatud tegevuste puhul, nagu toiduvalmistamine, on mõttekas uksed muidugi suletuna hoida.
Ruumide mitmesugune kasutamine ja muutmine on samuti põhjus, miks eelistada lükanduksi, mis  lisab kodu kasutusmugavust. Elutoa ja muude ruumide vahel võib olla näiteks helikindel lükanduks, et nendeni, kes vaikselt omaette olla tahavad, elutoa melu ei kanduks.

 

Eesmärk ruumi otstarbekam kasutamine

 

Elamumessidel on aasta-aastalt üha rohkem näha olnud uusehitistes kasutatud lükanduksi ja muid ruumi kokku hoidvaid lahendusi, mis võimaldavad ka projekteerida endisest väiksema pindalaga hooneid.

Tänapäeval on korterite keskmine pindala umbes 80 ruutmeetrit, mis on projekteerijate jaoks paras pähkel. Samas on avarateski korterites kohti, kus uksed avanevad lahti kõrvaleolevale seinale, välistades vastava seinaosa kasutusvõimaluse või siis lähestikku olevad uksed suisa avanevad teineteise vastu.

Tihti on ruumid sedavõrd ahtad, et neis olevad hingedel avanevad lähestikku paiknevad uksed saavad mugavama kulgemise jaoks, näiteks kasvõi pesukorviga pesumasina juurde minnes, takistuseks.

Lükanduksed võimaldavad takistustevabamat liikumist – puuduvad uksekünnised ja lükanduksed liiguvad kergesti. Lükandukse puhul ongi kasulik tähelepanu pöörata ukse käepidemele, mis oleks inimeste jaoks piisavalt tugev ja millest oleks mugav ust liigutada. Mõnede lükanduste käepide on liiga väike või lihtsalt nime poolest vaid olemas. Ka väikeste lastega peredes on asjakohane  lükanduste käepidemete suhtes õige valik teha. Just renoveeritavatel objektidel on lükanduksed sobilikud ja seina sees liikuvad lükanduksed on ka helisummutuse suhtes hea valik.

Et lükanduksed veelgi kiiremini moeks saaksid, selle takistuseks on esialgu veel nende kõrgem hind tavaustega võrreldes. Teisalt jällegi tasuvad tehtud kulutused end siiski ära. Ei ole küll arvutuslikke teadmisi, kuidas on suhtes lükanduste kõrgem hind ja nende tõttu kasutatava pindala suurenemine, aga tunnetuslikkuse põhjal ruumikasutus paraneb tunduvalt.

 

Lükandukse võib teha ise

 

Sisustusteemalistel lehekülgedel on ammu juba olnud pilte lükandustest, mille liikumismehhanism on selgelt nähtaval ja uks ise on kõike muud kui peen disaintoode.

Lihtsaid rohmaka välimusega talupoeglikke uksi tehakse ise või otsitakse taaskasutuskeskustest või tellitakse valmispaketina.

Ahtas ruumis on enne olnud kaks ust kõrvuti, mis otsustati välja vahetada ühe lükandukse vastu. Uks on tehtud viie tolli laiusest lauast, juhtsiinid osteti rauapoest ja kogu ukse hinnaks tuli umbes 70 eurot.

1957. aastal ehitatud kortermajas oli aga vannitoa ukseava vaid 57 cm lai ja sellest avast ei mahtunud sisse ei pesumasin ega pesukuivati.

Uks koos piitadega võeti maha ja hangiti vana paarisvälisukse üks ukselehtedest uueks lükandukseks, mille jaoks sõidurattad saadi ehituskauplusest. Latt-teras saadi rauapoest, mis kinnitati poltidega läbi seina, arvestusega, et see peaks ukse raskust kandma. Vahesein on umbes 7 cm paksune. Paigaldus oli lihtne – õige suurusega auk seina ja piisava pikkusega poltidega kinnitus. Ukse hinnaks kujunes umbes 100 eurot.

 


Seina sees liikuv uks

 

Ruumide põhiplaani projekteerides on kasulik arvestada täpselt, kuidas tuleb ruumikasutus ja millised hakkavad olema inimeste liikumisteed ruumist ruumi. Arvestuslikult saab seina sees liikuvate lükandustega ukse kohta tulevat ruumisäästu 1–3 ruutmeetrit võrreldes tavaliste ustega. Projekteerimisel tuleb seega juba paika panna lükanduste kohad ja seinte paksused.

Õiget lükandukse suurust on lihtne valida, kui on teada, millist ust ja paigalduskonstruktsiooni vastavasse kohta on üldse võimalik paigaldada. Tänapäeval on standard-uksekõrgusele 21 lisaks ka muu kõrgusega uksi kuni 2600 mm uksekõrguseni välja. Lükanduksi valmistatakse ka erimõõtude järgi.

Näiteks seina sisse paigaldatav Liune lükanduks on osa vaheseinast ja seega ei tee seda ka paksemaks; ukse paigalduselemendid paigaldatakse koos vaheseina ehitamisega. Selle lükandukse paigaldamist hõlbustab ukse liikumise valmisraam ja seega pole vaja ukse juhtsiine eraldi paigaldada. Ukselehe enda ja piitade paigaldamine tehakse alles viimase viimistlustööna.

Lükandukse saab paigaldada ka olemasolevale seinapinnale, ilma et peaks vaheseina lammutama. Näiteks 66 mm paksune Liune lükandukseelement seinaroovitus ja kipsplaadid teevad ukse kohas seina paksemaks vaid 79 mm. Tekib nn topeltsein. Igasse kohta selline seinalepaigaldatav Liune lükanduks siiski ei sobi.

Näiteks võib tuua sellise remonditava koha, kus tahetakse säilitada vana tellisvahesein või tahetakse, et sauna sein oleks tervenisti klaasist.

 

Heli saab summutatud

 

Lükanduste valik on mitmekesine ja inimestele võib olla raske otsustada, milline nende kodusse sobivaim oleks, aga uste tootjad aitavad asjas selgusele jõuda ning on uksetüübid rühmitanud: sileuksed, niiskete ruumide uksed, spoonkattega uksed, viilungitega uksed, saunauksed, trükitud pinnaga uksed, helikindlad uksed.

Levinud arvamus on, et lükanduste helisummutus on vilets. Seina peal liikuvate lükanduste puhul see nii ongi, sest need on justkui kardin seina pinnal ja heli edasikandumisele otsest takistust ei ole. Aga seina sees liikuvad lükanduksed annavad juba isegi 30% parema helisummutuse kui tavalised hingedel vaheuksed.

Renoveeritavatel objektidel tuleb kõigepealt eemaldada tavauksed. Liune lükandukse paigalduselemendile võib olemasolevasse seina lisaruumi lammutada või siis tehakse lükandukse seinapealne paigaldus. Kui saab vana vaheseina tervenisti ära lammutada, on lükandukse paigalduselement hea paigaldada otse uue vaheseina alumisele relsile.
Kui on teada, millise paksusega uus vahesein tuleb, on lihtne välja valida sobiliku suurusega lükanduks ning seinakonstruktsioonile sobilikud uksepiidad.
 

Läbimõeldud rohmakusega sobilik vürtsikus

 

Rohmakust saab interjööris saavutada isetehtud asjadega, aga vastavas sisustusstiilis tooteid saab osta ka valmispaketina. Ladon-lükandukse (eesti keeli Küüni-lükandukse) idee sündis Soome firmas Mirror Line Oy aastaid tagasi sisustusmessil Kesk-Euroopas.

Lükanduks Ladon kaalub suurusest ja materjalist olenevalt 24–25 kilo. Suurim kaal ukse liikumis- ja pidurdusmehhanismile on 60 kilo. Kogu lükandukse raskuse peavad ära kandma rattad ja relsi seinakinnitused. Enne, kui sellist ust ostma minna, tuleb selgeks teha, milline on seina kandevõime ja millisest materjalist see on.

Ukserelsi kinnituspoldid on tugevusklassilt 8.8 ehk siis – kui ka kogu ukse raskus oleks vaid ühe poldi kanda, peaks see vastu. Eriti tähtis on teada, millest on sein ehitatud, et saaks valida selle jaoks sobilikud kinnitustüüblid ja ankrud. Näiteks kiviseina puhul kinnitatakse kruvid otse sellesse, aga kipsplaadist seina puhul tuleb kinnitused teha karkassipostide kohal. Vajaduse korral peab kasutama suure tõmbetugevusega kipsplaadiankruid.

Kõnealuse lükandukse paigaldamisega saab ise hakkama ja mugavaim on paigaldustööd teha kahekesi. Kui on soov ukseleht ise teha, siis müügil on olemas ka vaid ukse lükandmehhanism eraldi.

Lükandukse liikumismehhanism on arvestatud 35 mm paksuse uksematerjali jaoks. Kui ukseleht on õhem, tuleb sellele õige paksuse saamiseks vastavad liistud kinnitada. Lükandmehhanismiga on kaasas õpetus, kuidas ukselehte augud teha lükandmehhanismi kinnitamiseks. Firma ustevalikus on ka töötlemata männist uks, mille saab ise töödelda enda maitsele vastavaks. Lisatarvikutena on müügil ka vaheliti liikuvate ustega paarisukse jaoks kinnitusvahendid.

Ladon-lükanduks on mõeldud kasutamiseks vaid siseruumides, mistõttu seda ei saa kasutada seal, kus on suur temperatuuri ja õhuniiskuse vaheldumine, seega – suveköögile või hoone välisukseks see uks ei sobi.

Sarnased artiklid