Mööbliriide hoolduse 10 käsku

kodus.ee
Tolmuimeja põrandaotsak ja ilma otsakuta imemine võivad tekstiili kahjustada ja imeda polstrit läbi kanga. | Shutterstock

Kui valid pehmet mööblit kasutusotstarbe järgi ja hoolitsed mööblitükkide katteriide eest, peavad need peaaegu eluaeg vastu.

1. Mõtle järele. Alusta tugitooli või diivani valimist sellest, et mõtled nende kasutusotstarbe peale. Kas plaanid diivanil lösutada ja istuda vaid siis, kui on külalisi? Või lasevad diivanil ringi ka kassid ja koerad?
Kui diivanil sageli lamaskletakse, tasub eelistada pehmet kangast. Kui iste või sohva teenib ainult külalisi, siis võib tekstiil ka karmikoelisem olla.

2. Mõtle istuja peale. Lastega perre või lemmikloomadega koju sobib erksama ornamendiga kangas, kust võimalikud plekid eriti välja ei paista. Pea meeles, et plekid on kõige paremini nähtavad väga heledal või väga tumedal kangal ning sileda pinnaga kangast on tunduvalt lihtsam puhastada kui reljeefset.
Kanga vastupidavust mõõtva Martindale’i number peaks kindlasti olema üle 20 000.

3. Soosi segusid. Kui aimata võib, et pehme mööbel saab sagedasti määrdumisega vatti, vali segakangas, sest värskeid plekke on sellelt kerge eemaldada. Segakangad on vastupidavad ja enamasti 40–50 kraadi juures pestavad.

Vali kvaliteetne, tihedalt kootud kangas, sest kui kude on lõtv, lõhuvad kassiküüned seda kergesti. Ka naha saab kerge vaevaga puhtaks, piisab vaid lapiga pühkimisest. Nahk on vastupidav ja hingav mööblikattematerjal, kuid see ei kannata kasside küüneteritamist.

4. Kaalu puuvilla võimalusi. Linane ja puuvill on luksuslikud ja ilusad materjalid, kuid nõuavad regulaarset hooldust. Nagu teisedki looduslikud materjalid, seovad need ümbrusest niiskust, mistõttu need ka määrduvad kergesti. Kare villakangas pole kodustes tingimustes kõige parem variant, sest vill torgib paljast nahka.

5. Leia hea asukoht. Ära paiguta diivanit otse välisvalguse kätte, sest päikesekiirgus pleegitab kangast. Nahka maksab kaitsta hooldusvahaga, et see kangeks ei kuivaks. Ka radiaatorite kuumus muudab tekstiilid hapramaks, niisiis tasub radiaatori ja pehme mööbli vahele jätta umbes 30 cm ruumi.

6. Vaata ette. Kui sul on lemmikloomad, kaalu hoolikalt, kas neid üldse pehme mööbli peale lased. Kui ootad vihmase ilmaga külla teismelisi, pane diivanile kaitsetekk, sest niiskest teksariidest eraldub alati mingil määral värvi. Ära lase lastel diivanite peal karelda, et kattekangas ei veniks.

7. Soovi korral kaitse. Mitmed mööblikangad on juba valmistamisel töödeldud ainega, mis moodustab tekstiili pinnale mustust hülgava kile. Mööblikauplustes müüdavat kaitsevedelikku võib ka ise pehme mööbli kangale piserdada.
Proovi pihustit alati kõigepealt väiksel, varju jääval mööblipinnal. Kaitsevedelikul võib olla tugev lõhn, seepärast katsu pritsimistöö korraldada nii, et saad pärast seda paariks tunniks kodunt välja minna. Uuri toodete koostist ja vali selline, milles oleks võimalikult vähe kemikaale.

8. Korista iga nädal. Puhasta pehmet mööblit tolmuimeja mööbliotsakuga ning ära unusta ka patjade-madratsite vahesid ja aluseid. Põrandaotsak ja ilma otsakuta imemine võivad tekstiili kahjustada ja imeda polstrit läbi kanga.

9. Pese vajadusel. Enamasti maksab kattetekstiile pesta peenpesuprogrammis vähese pesuvahendiga. Ära tsentrifuugi. Riputa pestud kangas õhulisse paika kuivama ja triigi lõpuks, sest nii võtab tekstiil hiljem vähem mustust külge. Kattetekstiilid on kõige kergem mööblile peale panna pisut niiskena.

10. Ole nobe. Kui plekid tekivad, võta puhastamiseks valge riie ja niisuta seda kerges pesuainelahuses. Ära hõõru, et kangas värvi ei kaotaks. Pühi mustust külgedelt keskele, nii ei lähe see laiali. Kui plekk on väga tugev, lase soojal riidelapil selle peal umbes pool tundi mõjuda.   

Sarnased artiklid