Meeleolutuli | Biokamin nii korterisse kui rõdule

TM Kodu&Ehitus
Biokamina võib paigaldada ka seinale. | Tootja

Biokamin on sisustustoode, olgugi et see toodab mingil määral soojustki. Biokamina võib kinnitada seinale, asetada põrandale, lauale või terrassile. Suitsulõõri see ei vaja, aga elava tulega peab siiski olema ettevaatlik.

Inimene jälgib elus tuld meelsasti ja pikka aega. Biokamina idee on huvitav – väikeses ja kerges seadmes võib põletada vedelikku või geeli ja elus tuleleek ongi olemas. Biokaminaid on olnud müügil juba üle kümne aasta. Neid on müüdud meeleolu loomise vahenditena kortermajadesse ja üldiselt linnakodudesse. Neid ostetakse üha enam. Selle lihtsa tulekolde võib kergelt paigutada ka suitsulõõrita ruumi. Kamin ise on üksiti sisustuselemendiks ja loob meeleolu.

Biokamin on moodsa aja sisutus, mis tundub isegi mööblina. Näiteks passiivmajad on õhutihedad ega vaja rohket kütmist. Biokerised sobivad passiivmajja, loft-elamisse ning muudesse era- ja ühiskondlikus kasutuses ruumidesse, nagu näiteks hotelli vestibüüli või restorani. Neid saab kasutada ka laevadel ja lõbusõidukaatritel või välitingimustes.
 

Tulekolle korstnata majja
 

Tulekolde hankimine korstnata ja vanasse majja võib olla paras väljakutse. Korstna tegemisega saab hakkama ja ka kergkorstnaid on müügil, aga ehitamiseks peab saama loa ja töö peab tegema ka vastavat litsentsi omav inimene. Vanas majas võivad konstruktsioonid olla sellised, et need ei suuda kanda sadade või lausa tuhande kilo raskust küttekollet. Ka kortermajja küttekolde hankimine võib olla pikaajaline protsess ja mõnikord suisa võimatu just lubade, konstruktsioonide ja tuleohutusnõuete tõttu.

Biokaminaid on väga mitmesuguseid, alates väikestest lauakaminatest isegi üle kahe meetri suuruste ja automaatjuhtimisega tulekolleteni. Kamina võib ühendada maja konstruktsioonidega või siis ka valida näiteks väikese ja kergesti teisaldatava biokamina.

Biokaminat ostma minnes tuleb eelnevalt arvesse võtta ruumi suurust, kuhu kamin soovitakse paigutada, ja ka tuleohutust. Väikesesse ruumi ei peaks valima suuremõõdulist kaminat ja kamin peab paiknema kergestisüttivatest materjalidest piisavalt eemal. Biokaminaid on nii siseruumide jaoks kui ka välistingimustesse sobivaid. Siseruumides tuleb arvesse võtta tule soojuskiirgust ja õuetingimustes tuule mõju.

Koduseks kasutamiseks mõeldud biokaminates võib põlemisaeg olla 3–5 tundi ja elektrooniliselt juhitavas biokaminas võib tuli ühe täitmisega põleda kauem kui ööpäev. Elektrooniliselt juhitavat biokaminat saab kasutada nutitelefoni abil või siis ühendada seade koduautomaatikaga.
 

Kuidas on turvalisusega?
 

Väikest biokaminat võib lauatulena rahulikult korteris kasutada vastavalt tootja juhistele. Kui soovitakse kamin seinale kinnitada, tasub tähelepanelikult kasutusjuhendit lugeda ning arvesse võtta seina konstruktsiooni ja selle kandevõimet. Kamina peab saama kinnitada seinale kindlalt ja tagama selle, et seinakate ja konstruktsioon liigselt ei kuumeneks. Korterühistutes peaks kamina hankimise suhtes asja arutama maja haldajaga ja paigalduseks loa hankima. Biokamina peab alati paigaldama või asetama piisavalt eemale süttivatest materialidest nagu kardinad ja muud tekstiilid.

Põlevat kaminat ei tohi jätta valveta. Tule kustutamiseks ei tohi kasutada vett või muid vedelikke. Ning biokamina juures peab olema kustutustekk.

Biokaminates kasutatakse etanoolipõhiseid süütevedelikke. Bioetanool on kergestisüttiv aine ja seda tohib eluruumides hoida kõige rohkem 25 liitrit. Kamina müüjaga tasub vestelda ja uurida ka kasutusjuhisest, millist süüteainet biokamina tootja oma kamina jaoks soovitab.
 

Sobib kõikjale
 

Biokamin loob mõnusa miljöö ja ka annab ruumi soojust. Olenevalt kamina tüübist annavad biokaminad soojust elektriradiaatori tasemel. Enne kui biokaminat ostma minna, tasub selgeks teha ruumi suurus ja selle kuupmeetrid.

Põlemiseks on vaja hapnikku ja bioetanool võib põledes ka lõhna tekitada. Suure võimsusega biokamin ja kitsas suletud ruum ei sobi kokku, see kooslus võib olla lausa ohtlik. Ka tuul ja tuuletõmbus mõjutavad leeki.

Klassikaline biokamin  annab sooja 2,5 kW ja 250 kraadise kuumusega leek põleb üle kahe tunni. Turvalisuse mõttes põletatakse süüteaine lõpuni.
Biokaminaid ostetakse tänapäeval ka klaasitud rõdudele kortermajades, klaasverandadele ja eramute talveaedadesse ja üldiseltki korterite elutubadesse.
 

Õpi biokaminat kasutama
 

Soodsa hinnaga biokaminates võib olla väike põletusdüüs. Süüteaine lisatakse trehtri abil kamina paaki ja tuli põleb näiteks tunni. Kallimates seadmetes on automaatika ja turvaseadmed, nagu näiteks põletusaine lisamine elektripumbaga, paagi liigse täitmise takistussüsteem ja leegi kontrollsüsteem. Kamin võib anda soojust mitu kilovatti ning tuli võib biokaminas põleda tunde.

Kamina paigaldamisel peab olema täpne ja järgima tootja juhiseid ning hoolitsema selle eest, et kamin ümber ei läheks ega põletusainet sellest välja ei voolaks. Kuumal pinnal põletusaine aurustub ja leek võib kontrolli alt välja minna. Mõttekas on kogu paagitäis lasta lõpuni põleda või kui on vajadus tuli varem ära kustutada, tuleb hoolt kanda ruumi tuulutuse eest ja vältida puutumast vastu kuuma põletusdüüsi.

 

Korterisse ja rõdule
 

Biokamin on kerge ruumikujundusvahend, milles saab põletada näiteks bioetanooli. Tuld ja elamuslikkust hindava inimese jaoks on biokamina hankimine lihtne valik. Kamin sobib mitmetesse tingimustesse oma väiksuse ja selle tõttu, et ei vaja suitsulõõri. Välitingimuste jaoks on eraldi biokaminad.

Biokaminad kaaluvad 10–70 kilo ja annavad soojust 1–10 kilovatti, olenevalt kamina tüübist. Soodsaima hinnaga biokaminad maksavad paarsada ja parima varustusega kaminad isegi kuni 8000 eurot.

Tootja
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid