Rohkem tõhusamat kütet. Ahjude ja kaminate valik on lihtsam
kodus.ee
Moodulkamina saab kiiresti kodus paika ja tööle. | Kaminakoda

Viimaste aastate trendiks on kõrge, üle 80%lise kasuteguriga moodulahjud. Moodulahjude puhul on kliendil täpselt teada, millise välimuse ja salvestusvõimega kütteseadme ta endale koju saab.

 

Enamike moodulahjude paigalduseks kulub vaid üks tööpäev. Seega ei tekita ahju ehitus inimestele koduses igapäeva suuri ebamugavusi. Sama reegel kehtib ka moodulkaminate paigalduse kohta.

Andrus Schults firmast Raidkivi OÜ ütleb, et suuresti on muutunud viimasel 8-9 aastal kaminate ehitamiseks kasutatavad ehitusmaterjalid. Tänu Skamol Skamotec 225 ja Cebud soojasalvestavate plaatide laialdasele kasutusele ehitatakse nüüd ka käsitööna kaminaid palju kiiremini kui 10-20 aastat tagasi.
Ahjude ehitamiseks kasutatakse nüüd spetsiaalselt vaid pottsepatöödeks toodetud šamottmaterjale. Uute šamottmaterjalide puhul saame rääkida terviklikust süsteemist, mis võimaldab ehitada nii šamott - kui kahhelahjusid kõrgema kasuteguriga, kvaliteetsemalt ja ka kiiremini. Kaasaegsest pottsepašamotist kõrge kasuteguriga ahjude ehitust toetab ka Eestis kasutusele võetud standard EVS-EN-15544.

Kaminate, kaminahjude, ahjude ja pliitide viimistlusel kasutatakse jälle rohkem erinevaid ahjukrohve, keraamikat, erinevaid looduskive ja klaasi. Tihti kasutatakse ka sisekujundajate soovitatud viimistlusmaterjale. Pottseppmeister lihtsalt hindab valitud materjalide tulepüsivust ja vastavalt sellele leitakse ka ohutuim lahendus viimistluse paigaldamiseks.

Kaminate ja ahjude valikul tuleks kindlasti lähtuda soojavajadusest. Kuna maju ehitatakse aina soojapidavamaid, siis uutes majades paigaldatakse üldjuhul  ikkagi väiksema võimsusega kaminaid ja ahjusid. 2017 aastal tõi Kaminakoda ka esimesena Eesti turule energiamärgisega kaminahjud, kaminad, kaminasüdamikud ja pliidid.
Tänu energiamärgisele on klientidel lihtne aru saada, kui efektiivse küttekolde ta endale koju saab. Kuna ka hoonetel kehtib energiamärgise süsteem, siis nüüd neid andmeid kõrvutades ongi võimalik teha parimaid valikuid.

 

Ahjude liigid
 

Kahhelahjud – glasuuritud ahjupottidest pottsepa poolt ehitatud soojustsalvestavad ahjud, mis koosnevad küttekoldest, lõõristikust ja seda ümbritsevatest kahhelpottidest ehitatud väliskestast.

Kaminahjud – kahe siibriga ahjušamotist, telliskivist, voolukivist või muust materjalist ahju tüüp, mis vajadusel salvestab ahju soojust.

Moodulahjud – kindlas etteantud järjekorras põhiliselt tulekindlatest keraamilistest või looduslikust kivist elementidest tehases toodetud ja paigalduskohas kokku monteeritud ahjud, mis moodustavad ühtse terviku.

Pottahjud – üks vanimaid ahjuliike, mille kolle ja lõõrid ehitatakse šamottmaterjalidest. Ahi salvestab soojuse ja annab selle tagasi ruumi põhiliselt kiirgussoojusena. Kaasaegse pottahju kasutegur on minimaalselt 78%.

Salvestusahjud – ahjud  kus minimaalne või maksimaalne kütuse kogus põleb 1,5 - 3 tunniga, soojus salvestub ahjus, kust see antakse aeglaselt hiljem ruumi edasi.

AHJUD on seega ruumi kütmiseks kasutatavad majapidamisküttekolded, mis võivad olla ehitatud erinevatest materjalidest ja erineva ehitusviisiga. Tänapäevased soojendavad ja soojust salvestavad nn kaminahjud ühendavad nii kamina kui ka ahju eelised. Ahjud tuleb alati ehitada liikumatule alusele või vundamendile.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid