Kuppelkasvuhoone - hoone nii inimestele kui taimedele

Merike Lees
Vivero kuppelkasvuhoone. | Tootja/Vivero

Tänapäevased kasvuhooned ei paku mõnusat elukeskkonda mitte ainult taimedele, vaid ka inimestele ning seda meie kliimatingimustes isegi aastaringi.

„Enam ei ole kasvuhooned ainult selleks, et taimi kasvatada, vaid et seal istuda, kohvi juua ja jahedaid suveõhtuid nautida,“ selgitab Haapsalu lähedal kuppelkasvuhooneid tootva OÜ Ümaron juht Peeter Zolotov, kelle kasvuhooned on jõudnud nii Soome kui Rootsi.
Belgias toodetud kasvuhooneid müüva e-poe Rodoaed.ee juhataja Kalev Pärtna nendib samuti, et 15% kasvuhooneid rajatakse tänapäeval olemise ja istumise kohaks, kus kohvi juua ja aega veeta, ning taimed on seal vaid ilu jaoks. Samas tellitakse ka suuri kasvuhooneid, kuhu kunstnikud rajavad oma ateljee või fotograafid stuudio. Kasvuhooneid püstitatakse ka välibasseinide kohale, et pikendada suplushooaega ja kaitsta külma tuule eest.

Pilkupüüdva arhitektuuriga kuppelhooned eristuvad selgelt neist kasvuhoonetest, millega aastakümnete jooksul eramaja aedades harjunud oleme. Käsitööna valmistatud hooned on suhteliselt kallid ning nende põhilised tellijad elavad uuselamurajoonides. Sinna keskkonda ja nende inimeste elustiiliga sobituvad ümara vormiga kasvuhooned hästi, kuna lisaks taimede kasvatamisele saab neis ka istuda ja grillida.


Hooneid igas mõõdus
 

Ümara ja kolmnurksete klaasidega hoone suurus varieerub väga suurtes piirides. Kõige väiksem paviljon on kõigest 4ruutmeetrine ehk 2,4meetrise läbimõõduga. Järgnevad 12-, 16-, 20- ja 28-ruutmeetrised paviljonid. Need viimased on tõeliselt suured ja ruumikad hooned: 28ruutmeetrise hoone kõrgus on 4,5 meetrit, mis koos 40cm vundamendiga võib küündida ligi 5 meetrini. Rodoaed pakub veelgi suuremaid talveaedu maksimaalsuuruses kuni 50 ruutmeetrit ehk mõõduga 6x8,5 meetrit.
„16ruutmeetrises kuppelhoones, mille lae kõrgus on 3,5 meetrit, saab 20 täiskasvanut ja hulk lapsi mõnusalt suure laua ümber sünnipäevapidu pidada,“ kinnitab Zolotov, kes oma hoovile on just 16ruutmeetrise maja ehitanud.

Ümmarguse kujuga hoonel on palju häid füüsikalisi omadusi. See talub rasket lund ja tugevat tuult, hoone sees on tagatud hea soojusringlus – temperatuuri vahe põrandal ja lae all on vaid 0,8 kraadi. „Tavakasvuhoonetes nii ühtlast temperatuuri ei ole võimalik saavutada,“ räägib Zolotov.


Seinad 2 cm paksused
 

Kuppelkasvuhoonete seinad on polükarbonaadist ehk kihtplastikust ning vastavalt hoone eesmärgile valitakse seina paksus. Standard on 4millimeetrine ja võrreldav klaasiga, kuid kõige paksem talveaedade jaoks kasutatav sein on 2cm paksusest polükarbonaadist.

Keset talve sooja temperatuuri hoidmiseks on talveaias vajalik küte ja enamasti kasutatakse selleks elektrit. Paigaldatud on ka põrandaküttesüsteeme, mis on omanikul jäänud üle peahoone päikesepaneelidega ühendamisest. Kui palju sellises hoones talvel sooja on, oleneb sellest, kui palju on omanik valmis kütma. „Kui hoone kõrvale püstitatakse ka tünnisaun, siis võib arvata, et see on mõeldud rohkem inimestele kui taimedele,“ märgib Zolotov.

Pärtna sõnutsi ei ole klaaspaketiga ja kolmekihilise katusega talveaia kütmine talvel kallis, kui teha hoonele alla soojustatud vundament. Need on nagu eluruumid, kuhu saab ehitada küttesüsteemi. Maja küljes olevat talveaeda köetakse tihti õhksoojuspumbaga. Hoonest eraldi asuvat talveaeda saab soojaks balloonigaasi peale ehitatud sõltumatu ja täisautomaatse küttesüsteemi abil.

Rodoaed.ee kasvuhoonete raamid on tugevast alumiiniumsulamist karpprofiilidest. Klaasid käivad karkassi peale tugevate silikoontihenditega, mis kannatavad tuult ja tormi ning on väga ilmastikukindlad.


Hoolduses tuleb olla hoolas
 

Kuppelhoone puitkonstruktsioonid on süvaimmutatud või süvaõlitatud puidust ja nende järelhooldust on väga lihtne õlidega teha. Puit kannatab ka ülevärvimist, aga kuna konstruktsioon ei ole kõige mugavamate nurkadega, võib värvimisega tekkida probleeme ning õlitamine on siiski kõige ilusam ja mugavam. Õli kaitseb puitu kahe-kolme aasta vältel, seejärel kuluks ära värskenduskuur.

Kasvuhoone on niiske koht, kuhu kipuvad tekkima vetikad, samblad ja ka hallitus. Seetõttu tuleb omanikul tõrjetöödega hoolas olla. Sambla septikud ja vetikate tõrjevahendid on saadaval käsimüügis. Puidu immutamiseks vajalik õli samuti. Enamus kasvuhooneomanikke saab nii samblike-vetikate tõrje kui ka konstruktsioonide õlitamisega ise hakkama, kuid vajadusel on võimalik seda teenust ka tellida.

Polükarbonaadile annab tootja garantiid 10 aastat ja immutatud puidule 7 aastat. Ebaõige hooldusega on aga võimalik kasvuhoone paari aastaga hukka lasta. Metallkarkassi vastupidavuse vastu puit ei saa, kuid metall ei ole nii efektse välimusega kui puit.

Vundament annab kasvuhoonele kindlasti lisandväärtust. Zolotovi sõnul võib vundamenti laduda erinevatest materjalidest vastavalt kliendi soovile, kuid nemad laovad seda kergplokkidest. Kuppelhoone puhul tuleb arvestada ka sellega, et aluspind peab olema loodis, muidu võib hoone üks külg jääda õhku.


Paigaldus on lihtne
 

Rodoaed.ee kasvuhooned toodetakse Belgia tehases ja nende paigaldusega saab ka üks inimene hakkama. Keerulisemad asjad, nagu talveaiad tehakse tehases eritellimusena vastavalt kliendi soovidele. Ka nende paigaldus on lihtne, kuna elemendid käivad loogiliselt kokku ja enamasti saavad kõik sellega ise hakkama. Vajadusel saab tellida appi ka paigaldusbrigaadi.

Kõige väiksema, 4ruutmeetrise kuppelhoone paigaldamine on eriti kerge: paviljon mahub ühes tükis veoauto kasti ja selle saab valmis kujul soovitud asukohale asetada. Suuremad hooned mahuvad lahti võetuna ära kahele euroalusele ning inimesed saavad nende paigaldamisega ise hakkama.

Alla 20ruutmeetrise hoone püstitamine on ka selles mõttes lihtne, et selle jaoks ei ole vaja ehitusluba, suurema jaoks tuleb luba aga taotleda.

Tootjad peavad väikeseid kasvuhooneid emotsiooniostudeks, kuid suuremaid kaalutakse pikemalt ning ostetakse ja paigaldatakse aastaringi. Praegusel kevadisel ajal hakkab tekkima järjekord ja kevadeti ulatub järjekord jaanipäevani. Kasvuhoonete ja talveaedade hinnad varieeruvad suures piiris alates 2500 eurost kuni 7000 euroni sõltuvalt klaasi paksusest ja hoone suurusest.

 

Kuppelhoonet saab kasutada väga paljudel eesmärkidel:

Saun - Lisades leilikerise, on tulemuseks ühtlane leil, mis on mõnusalt niiske. Suurematel hoonetel võimalik ka vahesein, millega eraldada leili ja puhkeruum.

Grillmaja - Lisades grillahju, laua ja pingid, on olemas vaba aja sisustamiseks igati sobilik hoone.

Tünnisaun - Selleks on paras 8,8-ruutmeetrine kuppel, millesse mahub hästi väliküttega kümblustünn. Suurepärane koht pere ja sõpradega koosviibimisteks.

Allikas: TM Kodud&Õued

img_2015_large.jpg

OÜ Ümaron kuppelkasvuhoone.
Tootja/OÜ Ümaron
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid