„Kõik vannid tuleks keelata!“ Miks?

Pekka Porkanen
Dušinurkade disainis on trend jõudsalt liikumas avarate ja minimalistlike klaasist dušiseinte suunas. | Shutterstock

„Kõik vannid tuleks keelata. Kujutage seda ette!“ ütles Rootsi kuningas intervjuus, mille ta andis Svenska Dagbladetile. Carl XVI Gustavi sõnul tuli tal see idee päev varem, kui hommikul selgus, et ta peab minema vanni, sest dušši polnud. „See nõuab nii palju puhast vett ja energiat. Ma taipasin selgelt, et see ei ole mõistlik,“ rääkis kuningas.

Tõepoolest, kiire elutempo juures on tänapäeva inimesele tavapärane pesta end hommikul ja vahel ka õhtul. Teha seda vannis on ebamugav, kulukas ja vahel ka ohtlik, kuna enamike vannide põhjad on libedad ja pole mõeldud selles püsti seismiseks. Lisaks tuleb mängu ka inimese elukaar ja nii väikestel ilmakodanikel kui ka eakatel on vanniääre ületamine keeruline ja vahel ka võimatu ülesanne. Lisaks vajab ka vann dušivõtmiseks mingit piiret, et vesi ei satuks ruumi põrandale ja teisele pindadele. Parim lahendus on dušinurk.


Valikuid on mitmeid
 

Dušinurga rajamiseks on palju võimalusi: alusvanniga või põrandaga tasapinnas, torul rippuva dušikardinaga või klaasist piiretega, komplektse kabiinina või eraldi dušiseintega, liug- või pöördustega, kumerate või sirgete seintega, läbipaistva või mattklaasiga või hoopis mustrilise klaasiga. Arvestada tuleb vannitoa veetiheduse ja viimistlusmaterjalidega ning loomulikult ka vannitoa suurusega. Dušilahendus peab ka kokku sobima vannitoa üldise väljanägemisega.

Uue vannitoa puhul on kindlasti parim valik põrandaga ühes tasapinnas dušiala koos pendelhingedel dušiustega. Kindlasti tuleks sellisel juhul teha piisav kalle vee äravooluks või kasutada tasapinda süvistatavaid või võimalikult madalaid dušialuseid. Nüüdismaterjalide puhul on see lahendus kaua kestev, töökindel ja sobib kasutada kõikidele pereliikmetele, olenemata nende vanusest ja liikumisvõimest.


Võimalik paigaldada üksi
 

Dušinurkade disainis on trend jõudsalt liikumas avarate ja minimalistlike klaasist dušiseinte suunas. Klaas on alati klassikaline ja ajatu ning sellega on interjööris küllalt keeruline mööda panna. Seina külge kinnituvad pendelhinged on mitmesuunalise reguleerimisvõimalusega ja dušinurga paigaldamisel on võimalik arvestada vannitoa omapäradega. Paigaldades duši seinaprofiilid seina külge ning sulgedes uksed, peab olema tagatud veetihedus. Ka kõige väiksem vahe seinaprofiilide või dušiuste vahel võib tekitada veelekkeid ning seejärel ebameeldivaid veekahjustusi vannitoas.

Uued dušilahendused on välja töötatud nii, et neid saaks lihtsalt ja kiirelt paigaldada üks inimene. Uste mitmesuunaline mikroreguleerimine on tehtud mugavaks hingedes olevate reguleerkruvidega. Tööd saab teostada nüüd ka juba siis, kui profiil on seinas ja dušiuks sellele kinnitatud. Pärast reguleerimist peidetakse kruviaugud nägusa katte alla.


Minimalistlik ja veetihe
 

Dušiuksi on ilma käepidemeta, käepidemenupu ja käepidemeprofiiliga. Ilma käepidemeta uks sobib kasutada üksiku dušipiirdena, mida on mugav vastu seina lükata, kui parasjagu dušši ei võta.

Kui moodustada ustest dušinurk, tuleb saavutada selle veetihedus. Tihendada saab nii põrandaühendust kui ka uksi omavahel. Avatud asendis on uks tänu pendelhinge ehitusele põrandast lahti ja suletud asendis vajub alla. Alaerva tihend sulgeb sellega pilu põranda ja ukse vahel. Käepideme nupu korral on võimalik paigaldada ukse vertikaalsesse serva tihendiga profiil. See on visuaalselt nähtav lisadetail ja käepidemega ukseklaasi on ka keerulisem puhastada. Parim lahendus on saleda joonega ukse kõrgune käepidemeprofiil, millesse integreeritud magnetiga tihend. Selle ukse klaasi on lihtne puhastada. Eriti nõudlikule kasutajale on sobiv Timeless-püsitöötlusega klaas. Silmale märkamatu spetsiaalse tihendusega klaasipind on oluliselt siledam, hoides ära katlakivi ja inetute triipude tekkimise. Timeless-töötlus on dušipoolsel küljel, sest selle pinna kasutuskoormus on kõige suurem.
Dušiuksi on ka tavaliste hingedega. Silmale jääb tulemus puhtam, kuid selle variandi puuduseks on seina ja ukse vaheline veetihedus.


Kumer sirge või kombineeritud
 

Dušinurgad ei pea tingimata olema täisnurkse kujuga. Tunduvalt ruumisäästlikum on kasutada kumera kaarega dušiuksi või kombineerida sirget ja kumerat, võimalus on kombineerida ka erineva laiuse ja kujuga dušiseinu. Keerukama ruumilahendusega vannitubadesse on valida ka diagonaalselt asetuvaid dušikusi ja uksi nišile.

Piisava ruumi olemasolul on kindlasti väga hea lahendus fikseeritud dušisein. Dušiseinu on nii raamiga kui ilma. Raamiga sein on õhema klaasiga ja hinnalt soodsam. Ilma raamita dušiseinad valmistatakse paksemast klaasist, need annavad ruumile avara mulje ja lasevad vannitoa disainil esile tõusta.


Traditsioonilised dušikabiinid


Kui pendelustega dušinurka pole võimalik ehitada, saab valida erinevate liugustega dušikabiinide vahel. Äravoolulahenduse ja sobiva hüdroisolatsiooni olemasolul sobivad hästi ilma alusvannita dušinurgad. Neid on nii kandilisi, kumeraid kui ka lõigatud nurgaga mudeleid. Sellised dušinurgad kinnitatakse seina külge ja põrandaprofiil ühendatakse veetihedalt vannitoa põranda või olemasoleva alusvanniga.

Olukorras, kus pesuruumis ei ole korralikku hüdroisolatsiooni, tuleks kasutada veetihedat dušikabiini koos alusvanni ja tehases paigaldatud dušisegistiga. Selline mudel on eriti sobiv kui tahetakse kiiresti dušinurka rajada ja pole võimalik teostada mahukaid ehitustöid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid