Kahjurid aias kontrolli alla! 9 võitlusnippi

Eneli Käger
Kasuta mürki kaitstavatest taimedest kaugemal. | Shutterstock

Mida saad teha oma taimede heaks võitluses erinevate kahjuritega?

Närilised

1. Alusta nende väljasurumist repellentidega aia keskelt või maja juurest väljapoole.

2. Mürkide puhul tuleb meeles pidada, et enamik neist on söötmürgid, mis meelitavad kahjustajat end proovima. Nende lõhn on tuntav juba kaugelt ja jääb sinna ka pärast viimase pala söömist, meelitades kohale uusi potentsiaalseid ohvreid. Seega peaks mürk olema pidevalt kättesaadav.

3. Kasuta mürki kaitstavatest taimedest kaugemal, pigem närilistele niisama mõnusates kohtades. Muidu meelitad närilised just sinna, kus neil mürgi lõppedes on hea jätkata väärtuslike taimede söömist. Hiired pruugivad peale viljapuude isukalt ka viinapuude ja paljude ilupuude (hobukastan, kuldvihm, pihlakas jt) koort, lumise talve korral isegi kadaka ja elupuu koort.

4. Hea oleks kaitsta näriliste lemmikmenüüsse kuuluvate taimede juurekaela ja maapinna lähedast koort närilistevastase kaitsevärviga. Värv sisaldab mürgiterakesi, mis jäävad puud kaitsma, kuni värv lõpuks maha koorub. Kuna värv on valge, siis kaitseb see ka kevadise päikesepõletuse vastu.

 

Putukad

5. Selleks, et kahjurputukaid oleks kevadel vähem, tuleb nende talvitumine teha võimalikult ebamugavaks. Korista varisenud lehed ja viljad, kaeva läbi või kobesta taimedealune muld.

6. Harja puid! Kahjuritele on headeks talvituskohtadeks pungad, oksaharud, koorepraod, aga ka puudel kasvavad samblikud ja samblad. Hilissügisel, kui puude tüved on niisked, saab neid tugevama harjaga, koort vigastamata kergesti eemaldada. Üle tasuks harjata ka korbaga kaetud tüved ja suuremad oksaharud.

7. Putukate vastu aitab ka tüvede valgendamine, mis kaitseb koort päikese ja külma mängude eest ning pidurdab oluliselt nii kahjurite kui ka haigustekitajate mõnusat äraolemist. Poes müüdav valgenduspasta/lubivärv sisaldab peale lubja nakke parandamiseks savi ja satikate vastu ka raudsulfaati, mis vähendab oluliselt haigustekitajate elujõudu ja hallitusseente vohamist.

8. Putukate talvitumiskoha otsingud teeb keerukamaks, kui sead septembris-oktoobris viljapuude tüvele püünis- või liimivööd. Soovitatav asukoht on võimalikult sile koht maapinnast umbes 30–80 cm kõrgusel. Püsivate külmade saabumisel eemalda püünisvööd. Paraku ei suuda need vahet teha meie jaoks headel ja halbadel putukatel ja ühtmoodi kinni jäävad kõik – seega hävita sinna varjunud kahjurid, teistel aga lase minna oma teed. Müügil on nii valmis liimivööd kui ka nende valmistamiseks mõeldud spetsiaalne Termo-o-cid putkaliim.

9. Varjatud eluviisi ja aeglustunud ainevahetuse tõttu ei peeta hilissügist pestitsiididega putukatõrjet eriti tõhusaks, kuid seda ei maksa ka alahinnata. Tõsise hävingu saad korraldada ikkagi vaid keemiarelvaga. Raagus puude pritsimine on tõhusam, sest pääsed paremini ligi pungadele ja koorepragudele. Kui keemiat kasutades jääb alati vaevama mõte, et sööme selle ise ära, siis pika talve jooksul jõuab toksiline toimeaine laguneda. Ka võime taimi pritsida süütumate taimsete vahenditega, häirides paljude lehetäide tagasirännet kevadisele toidulauale.

Sarnased artiklid