Lahingus lehetäidega kasuta neid nippe
Kaja Kurg
Lehetäilisi on maailmas üle 4400 liigi. Eestist on seni leitud üle 140 liigi lehetäisid, kuid eeldatavasti elab siin vähemalt 250 lehetäiliiki. | Shutterstock

Lehetäid on meie laiuskraadidel ühed peamised taimede kahjustajad. Nad imevad noorte taimede ja võrsete mahla ning seeläbi nõrgestavad taime.

* Põõsastelt, lilledelt ja aedviljalt on kõige käepärasem täid lihtsalt veega maha pesta või siis sõrmedega lömastada. Mullale langenud putukas enam üles ei roni. Veel parem on pesta või pritsida rohelise seebi või mõne taimeleotise (küüslauk, rabarber, raudrohi jt) lahusega.

* Suurelt puult saab täisid maha uhada veejoaga, kuhu võib lisada ka rohelist seepi. Isegi kui ei ulatu töötlema kogu puud, on kasu sellest ikkagi. Vesi peseb lahti ka täide eritatud mesinestet ning tahmaseen ei saa enam lehtedele kinnituda. Veejuga peab olema parasjagu nii tugev, et ei murra lehti ja oksakesi.

* Kasuta püünistaimi, näiteks aedtilli, mis on üks lehetäide lemmikuid. Külva tilli näiteks rooside kõrvale. Kui tillid on juba paksult täitanud, tõmba nad üles ja hävita.

* Pesemisel ja pritsimisel töötle kindlasti ka lehtede alakülgi ning võrsetippe, mis on lehetäide lemmikpaigad.

Sarnased artiklid