Olgu siis tegu pelga n-ö kosmeetilise sanitaarvärskenduse või põhjalikuma kapitaalremondiga – igapäevarütmi häirivate töödega tahetakse ikka võimalikult kiiresti ühelepoole saada. Et kõik sujuks, tasub ideed paberile visandades teha remondi eelarve kõrvale ka tööde järjekorra plaan, sest kui kõiki erinevaid etappe teha loogilises järjekorras, väldime topelttööd: näiteks juba viimistletud pindu ei tule uuesti lahti katkuda lihtsalt sellepärast, et mingi juhe või toru jäi paigaldamata, nii et leiad end piltlikult öeldes uimase põrandavärvija nurkaaetud olukorrast.
Värskenduskuur argielu kõrvalt
Sanremont ei tähenda põhjalikumat ümberehitustööd – torustikud-juhtmestikud jäävad paika, põrandaid üles ega seinu lahti ei võeta, aknaid-uksi välja ei vahetata. Põhiliselt puudutab see krohvi-, pahtli- ja värvimistöid ehk ka mõningate pinnakattematerjalide väljavahetamist, sisustuse ümberpaigutamist, mõne sisseehitatud mööblitüki eemaldamist või uue paigaldamist. Selle võib tingida otsene vajadus, kui pinnad on määrdunud või n-ö väsinud, või näiteks veeavarii, aga ka lihtsalt soov anda ruumidele värske väljanägemine.
Sisetööde kuluarvestus lähtub kõigepealt sellest, kas plaanid teha töö oma jõul või on kavas kogu remont või selle mõni etapp teenustööna tellida.
Värskendav remont hõlmab üldjuhul lae värvimist, seinte kohtpahteldust ja ülevärvimist või tapetseerimist või nende viimistlemist mõne muu kattematerjaliga ning põranda remonti. Viimane võib kapitaalsemal juhul tähendada puitparketi või põrandalaua lihvimist ja hilisemat viimistlemist, vana parketi väljavahetamist uue vastu, aga see võib piirduda puitpõranda puhul lihtsalt õlitamise või lakkimisega. Teinekord on vaja ka mõned liistud uuendada ja need ühtlaselt kas üle värvida, lakkida või õlitada.
Poolik töö pole lahendus
Töid planeerides tuleb silmas pidada, et näiteks kui eelkõige vajab renoveerimist põrand, siis ka üksnes seda remontides tolmutame täis ka lae ja seinad. Sama kehtib küttekollete remondi puhul, eriti kui vana ahju asemele ehitatakse uus ja selle ümber jääva uue laeviimistluse kõrval jääks vana ilma uue viimistluseta silma riivama. Nii et üks tingib teise – toa alumises osas tehtavad tööd rikuvad ülemisi pindu niikuinii ja sestap tasub sellistel puhkudel ikka kogu ruum ette võtta. Ka ei ole mõistlik seinu üle värvida või uue tapeediga katta, lage samal ajal puutumata jättes – kontrastid tuhmunud valge lae ja värske ilme saanud seinte vahel tulevad veelgi silmariivavamalt esile. Küll aga, kui põrandaga on kõik korras, võib remontida vaid lae ja seinad.
Igal juhul tuleb remondi korral arvestada elu ajutiste ümberkorraldustega, et remonditavasse ruumi lihtsalt niisama ei minda. Ruum tuleb kõigest segavast tühjaks teha, soovitav on mööbel ja muu sisustus teise tuppa tõsta; kinnikatmine on tunduvalt tülikam ja ka siis pole välistatud värvipläraka sattumine soovimatusse kohta.
Eemalda toast kõik, mis saab
Kõigepealt tuleb seintelt eemaldada elektrilülitid, kontaktid, valgustid nii laest kui seintelt, riiulid, ilu- ja põrandaliistud ning kõik muu, mida annab eemaldada. Mida ei saa (sh liistud, mis värvi alla ei lähe), tuleb jõupaberi ja maalriteibiga korralikult kinni katta. Kui remondi käigus jäetakse põrand puutumata, tasub see kinni katta paberist paksema materjaliga. Samas ei tohiks see olla nii jäik materjal, et sellel käimine võiks puitparketti või põrandalaudu kriimustada. Sobilik materjal on paksemat sorti pehme riie või ehituspapp. Kinni tuleb katta ka uksepiidad ja aknalengid. Erinevate värvialade piirid tuleb eraldada mugavaks töötamiseks piisavalt laia maalriteibiga.
Kui kõik kaetud, võib alustada pindade ettevalmistamisega, mis omakorda algab vanadest materjalidest puhastamisest, lihvimisest, ebatasaste kohtade pahteldamisest ja nende ebatasasuste lõplikust silumisest. Kui seina läheb tapeet, pole mõtet iga juuksekarvasügavust pragu püüda tasaseks ajada, sest kokkuvõttes võib kogu seina konarlikkus veelgi suureneda.
Kuigi pole väga suurt vahet, kas teha enne seinad ja siis lagi või vastupidi, on loogiline ka nende tööde puhul alustada laest ja liikuda järjest allapoole, käies vahepeal üle ka aknaraamid, -lauad ja muu, mis hiljem värvimist tahab.
Lagi vajab erilist hoolikust
Laed on tavaliselt värvitud vesialuselise värviga. Valgel laevärvil on omadus ka suitsupriis ruumis aja jooksul tuhmuda-tolmuda. Sestap tuleb pind peene liivapaberiga matiks hõõruda, vajalikud kohad pahteldada, taas lihvida ja siis pahtlitolm korralikult niiske lapiga eemaldada.
Värvimiseks sobib kasutada värvirulli, tänapäeval poes müüdav värv on üldiselt valmis kasutamiseks, aga kui seda ka veega vedeldada, tuleb hoiduda värvi liialt voolavaks tempimisest. Ühtlase pinna saamiseks tuleb lage värvida vähemalt kaks korda, vajadusel kolm. Värvikordade vahele peaks sõltuvalt ruumi niiskusest jääma paar tundi, et pind jõuaks kuivada. Kui ilmneb, et lagi on ikkagi laiguline, tuleb see veelkord tervenisti üle värvida – üksikute kohtade korrigeerimine tavaliselt head tulemust ei anna.
Lage värvides võib ka seina võõbata pigem allapoole vajalikku, et pärast tapeedipaanide sirgelt liimimist ei jääks lae ja tapeedi vahele viimistlemata kohti. Et laevärv satub seinale, pole lugu ka siis, kui sein läheb värvi alla, sest üldjuhul värvitakse seinad niikuinii laest tumedamates toonides.
Järjepanu põranda poole
Kui lagi värvitud, on paras aeg ette võtta liistud, mis ennist lahti võetud ja kõrvale pandud, ning üle värvida ka puidust aknaraamid, vajadusel uksed, lengid-piidad ja mõni uut värvikorda vajav mööblitükk. Kõik see jääb seinte katmise ajaks kuivama.
Tapeedi alla minevad seinad kaetakse kas spetsiaalse aluspaberi või vana ja hea kombe kohaselt vanade ajalehtedega. Oluline on, et vana tapeet saaks tervenisti seinalt maha. Aluspaberi seina kleepimiseks tasub kasutada mõnevõrra tihkema konsistentsiga tapeediliimi kui paanide liimimiseks. Tapeedi ülemine osa peab üldjuhul jooksma n-ö mustrisse, alumise osa võib hiljem terava noaga ühtlaseks lõigata nii, et põrandaliist tapeedi serva katma ulatuks.
Kui seinad värvitakse, tuleb korralikult kuivanud laevärvile soovitud piiril kleepida maalriteip, mis võiks taas olla küllalt lai, et pintsel või värvirull üle piiri ei tikuks käima. Kogemustega maalrid soovitavad aluskihina kasutada kruntvärvi, eriti kui pinnal on palju pahteldatud kohti, sest muidu võib sein jääda ikkagi laiguliseks, värvitagu seda kuitahes palju.
Värvide ja mustrite valik on muidugi maitseasi, aga jälgima peab, et enne iga uue joone või kujundi tegemist oleks eelmine värvikiht piisavalt kuiv. Värvimist tuleb alustada ülevalt alla. Kui tahetakse pool seina värvida üht ja pool teist tooni, tehakse kõigepealt valmis ülemine, seejärel alumine osa. Samamoodi järjekorras värvitakse aknaid-uksi, aknaklaasidelegi peab värvi sattumise vältimiseks kleepima maalriteibi.
Seina alumist osa tuleb värvida nii, et hiljem liistu paigale pannes oleks üleminekukoht ühtlane ja kusagil ei jääks näha värvimata kohti. Ka seinu värvitakse vähemalt kaks korda. Enne uue kihi pealekandmist peab alumine olema kuivanud. Kuna pahtlil on komme värvi kõvasti sisse imada, võib vajalikuks osutuda ka kolmanda värvikihi. Kui pind on eelnevalt krunditud ja värvid pole liialt vedelaks tembitud, peaks siiski piisama kahest korrast.
Kindel meel viib sihile
Seinad värvitud, tuleb enne kinniteibitud kohtade vabastamist varuda kannatust. Pooleldi niiske värvi kallale minnes võime tulemuse juba enne lõplikku valmimist ära rikkuda.
Puitpõrand vajab niikuinii regulaarset vahatamist või õlitamist, aga kui ette võetud juba suurem remont, tuleb seda kindlasti teha. Kui põrand vajab aga suuremat korrastamist ja see tööde alguses lihvitud sai, on nüüd õige aeg see üle lakkida, värvida või immutada. Vahendi kandmist põrandale alustatakse ruumi uksest arvates kõige kaugemast nurgast, töövahendina on eelistatud laiemat sorti pintsel ja tööga tuleb liikuda järjest väljapääsu poole.
Kui uus põrandakate maas või vana vastselt üle töödeldud, võib oma kohale paigaldada remondi alguses demonteeritud liistud, mis vahepeal üle värvitud.
Enne uuenduskuuri läbinud ruumi kasutuselevõttu tuleb loomulikult kõigil värvidel, lakkidel ja õlidel korralikult kuivada lasta, eemaldatud detailid tagasi asetada, seejärel panna paika vaibad, mööbel ja muu sisustus.
Ja kõigi nende tööde ja tegemiste juures on oluline säilitada entusiasm! Isegi kui kõik ei õnnestu perfektselt, on palju väärt tunne, et töö sai tehtud oma kätega.