7 nõuannet hea tomatisaagi saamiseks

kodus.ee/Ingrid Bender
Kuidas saada head tomatisaaki? | Shutterstock

Eestlased armastavad oma koduaias tomatit kasvatada, aga algaja tomatikasvataja murrab pead: kuidas saada korralikku saaki? Kodus.ee palvel jagab lugejaile head nõu Eesti Taimekasvatuse Instituudi teadur Ingrid Bender. "Tomat on väga valgusenõudlik ja soojalembene kultuur. Seetõttu on parim, kui kasvuhoone asub valgusküllases ja põhjast tulevate külmade tuulte eest kaitstud alal," annab ta esmalt nõu, kuhu sättida tomatitaimedele kasvhoone.

Muld. Tomati kasvatamiseks on sobivaim pinnas muld, mis on huumusrikas, kobe ja nõrgalt happeline (pH 5,5-6,5). Neutraalsel ja aluselisel mullal on toitumine häiritud, ilmnevad nn puudushaigused.

Väetamine. Kõige lihtsam on väetada veise- või hobusesõnnikuga. Ka sõnniku baasil valmistatud hästi tasakaalustatud kompost sobib suurepäraselt. "Nende väetiste kasutamine tagab mullas vajaliku toitainetesisalduse ja jätkusuutliku toimimise väga paljudeks aastateks," soovitab Bender. "Ka on mulla kaudu levivate haiguste esinemine pärsitud sõnniku või sõnnikut sisaldava komposti kasutamisel. Suure eduga saab kasutada tomatitaimede väetamiseks ka teisi komposte, mereadru ja omavalmistatud nõgesekääritist. Kaubandusvõrgust on võimalik osta mitmete välisfirmade toodetud igati sobivaid spetsiaalseid tomati väetamise väetisi."

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid