6 nõuannet, kuidas põõsaid istutada

Elle Ahse
Minu Aed
Forsüütia | Shutterstock

Plaanid oma aeda ilupõõsastega ilmestada? Ajakirja Minu Aed septembrinumber jagab selleks häid näpunäiteid!

Põõsaste istutamise ABC

1. Et kõik puittaimed pannakse maha aastakümneteks, tuleb nende kasvukohta hoolikalt valida. Pole ju põõsaste ümberistutamine nii lihtne nagu toas mööbli ümberpaigutamine.

2. Kõigepealt tuleb oma aeda tundma õppida ja välja selgitada, kuidas liiguvad päeva jooksul valgus ja vari, kus võiksid olla külma- ja tuulekoridorid ning milline on aiamuld. Sellest lähtuvalt on vaja teha valik, millised põõsad sinu aias end hästi tunneksid.

3. Kõik põõsad ja põõsaspuud kasvavad kõige meelsamini poolvarjus tavalises viljakas hea drenaažiga nõrgalt happelises aiamullas. Päev läbi kõrvetavas päikeses ja täisvarjus tunnevad end hästi vaid üksikud liigid. Ent lõõtsuvas külmas tuules ei pea pikalt tervena vastu ükski taim.

4. Kui on soov kasvatada hapulembeseid põõsaid, tuleb mulda segada neutraliseerimata turvast. Kui istutad aga rohkem aluselist mulda vajavaid põõsaid, sega pinnasesse kas lehtpuutuhka või veidi kustutatud lupja.

5. Istutamisel kaeva istutusauk vajalikust pisut suurem ja pane põõsale selle põhja „kaasavaraks” mullaga segatud head kõdusõnnikut või komposti. Veidi võib lisada ka pikatoimelisi mineraalväetisi. Siis kata see kiht mullaga, kasta augu põhi korralikult läbi ning alles siis istuta põõsas kohale. Sellise võttega hakkavad taime juured liikuma sügavale toidu ja joogi järele, mis tagab nende külmakindluse ja vastupidavuse ebasoodsatele ilmastikutingimustele-haigustele, kuna kõrgel mullapinna lähedal asuv juurestik kannatab sageli külma või liigniiskuse käes. Niimoodi toiduga pikaks ajaks varustatud põõsaid pole vaja mitme aasta jooksul väetada. Üleväetamisel, eriti lämmastikväetiste liia korral, muutuvad nad lohmakaks, külmaõrnaks ja haigustele vastuvõtlikuks. IIstutamiseks on kõige sobilikum sombune päev.

6. Kui istutada üksik põõsas, võib selle paigutada murusse. Kui tegemist on aga grupiga või piirde- või eraldushekiga, on soovitatav rajada must istutusala, kust eelnevalt on hoolikalt eemaldatud kõik juurumbrohud. Pärast istutamist on hea põõsaste vahed katta multšiga. Selline põõsastiku rajamine on küll töömahukas, kuid tasub end hiljem kuhjaga ära, sest edasine hooldus on hoopis lihtsam kui eemaldada murus iga põõsa ümbert ja seest kääridega umbrohtu. Samuti on multšitud peenardes taimedel kergem hakkama saada, sest multš hoiab pinnases niiskust ja selle all on ka mulla temperatuur ühtlasem. Piisava multšikatte olemasolul enamik põõsaid mingit täiendavat talvekatet ei vaja.

Erinevaid ilupõõsaid tutvustab ja põhjalikke istutusnippe jagab Elle Ahse ajakirja Minu Aed septembrinumbris. Osta ajakiri Minu Aed poest või telli siit.

Sarnased artiklid