8 nõuannet algajale aedmaasika kasvatamiseks

kodus.ee
strawberries
Aedmaasikad | Shutterstock

Maitsvaid aedmaasikaid oma peenralt igatsevad aeda paljud, ent kuidas on algajal kõige parem maasikaid kasvatada? Nõu annab Kanepi Aiandi peaagronoom Merilin Saksing.

Õue, mitte kasvuhoonesse

"Aedmaasikas tahab ikka õues kasvada, olgu selleks kasvõi väike konteinerkast rõdul," soovitab Saksing. "Kasvuhoonesse pole teda hea panna, kuna seal ei pruugi olla piisav ventilatsioon, taimed võivad päikse käes ära kõrbeda. Maasikas tahab ikka välitingimusi - päikest, vihma, tuult," loetleb Saksing.

Meetri peale 3 taime

"Rusikareegel on selline, et ühe meetri peale tuleks panna kolm taime," soovitab kogemustega agronoom.

Ära pane väetist istutusauku

"Kui väetist panna kohe istutusauku, võib see noore taime juured ära kõrvetada," hoiatab Saksing. "Pigem soovitaksin lasta taimedel umbes 10 päeva juurduda ja siis võiks väetiseveega kasta või graanuleid ümber puistata," soovitab ta. Istutusauku võib  lisada kobedamat mulda, et juurtele hea start anda. Avamaa maasikaid  tasub kasta esimesel istutusaastal. Edaspidi kannab loodus ise hoolt, kui taim juba tugevalt juurdunud.

Peenravaip päästab umbrohust

"Maasikakasvatuse teeb murevabaks peenravaip või tekstiilmultš - sünteetilisest kiust punutud kattekangas, mis asetatakse korralikult läbikaevatud, kobestatud ja umbrohust puhtaks tehtud pinnasele," selgitab Saksing.

"Kangas tõmmatakse pingule sellises pikkuses ja laiuses, nagu soovitakse peenart vormida. Kangasse tehakse ristikujulised lõiked, läbi mille saab mulla sisse taime istutada. Samuti on sinna peale märgitud sellised rohelised ruudud, mis aitavad pidada arvestust, et kui kaugel taimed üksteisest on." Samuti on heaks multšiks põhk, mida aga linnainimesel ei pruugi olla kuskilt võtta.

Vajab päikest ja sooja

"Maasikas on väga päikeselembene," räägib Saksing.  "Ta tahaks pigem päev läbi päiksele avatud kasvukohta ja parasniisket, saviliivast mulda - ei tohiks aga olla savine pinnas, kuhu vesi pidama jääb."

Istuta, kui keskmine ööpäevane temperatuur on  vähemalt +10

Saksingu sõnul tuleks jälgida ilmaprognoose ja avamaale taimi mitte enne istutada, kui ööpäevane keskmine temperatuur on tõusnud üle 10 soojakraadi. "Kindlasti tuleks vaadata, et öökülma poleks tulekul - siis pole karta, et taime lehepungad ära külmuvad," selgitab ta.  "Öeldakse ka, et enne ei peaks taimi istutama, kui esimene äike on ära olnud - siis minevat maa soojaks," jagab ta rahvatarkust.

Kui muidu on maikuu taimede istutamiseks õige aeg, tuleks tänavuse heitliku maikuu ilmaga, kus progroos lubab lund ja lörtsi, taimede istutamisel Saksingu soovitusel pigem ettevaatlik olla.

Lõika võsusid

Kui maasikataim ajab külje peale pikad rohelised võsud, siis tuleks need ära lõigata. "Need võtavad emataimelt jõudu ja toitaineid, nii et pigem ära näpistada ja ümber istutada - tütartaimed annavad järgmisel aastal juba ise saaki," soovitab Saksing.

Vaheta taimi 4-5 aasta järel

Korralikult hooldatud maasikataimed kannavad mitu aastat saaki, ent 4-5 aastaga taimed väsivad. "Marjad muutuvad väiksemaks ja taim ei õitse enam nii usinalt. Siis tuleks need välja vahetada," soovitab spetsialist.

Milliseid elujõulisi maasikasorte ta aeda tuua soovitaks? "Populaarsed on ikka need sordid, mida ilmselt kõik ka teavad: näiteks tugev, magusa viljaga ja hästi transporditav 'Polka', jaanipäeva paiku valmiv "Senga Sengana', aga meie valikus on ka 'Rumba', 'Sonata', 'Honey jt. sorte, mis end tõestanud, on palju ja erinevaid," tõdeb Kanepi Aiandi peaagronoom.

 

 

Sarnased artiklid