5 nippi! Rõdust saab elutoa pikendus

kodus.ee
Shutterstock

Rõdu võiks olla soojal ajal elutoa pikendus, aga tavaliselt on sinna külmal ajal tõstetud kõikvõimalikku silma riivavat kraami.

K-rauta sisekujundaja Getrin Ruut jagab nippe, kuidas saab nutikalt sisustades rõdust mõnusa suvise pesa.

Viska ülearune rõdult välja
Enamasti jääb kortermaja rõdu suurus kahe ja kuue ruutmeetri vahele. See on liiga väike ruum, et olla samaaegselt osa suvisest elutoast, korteriinimese aiamaa ja panipaik, pigem saab see olla ühte, teist või kolmandat, aga kindlasti mitte kõiki kolme korraga. Seega tuleks leida rõdul ladustatud asjadele, aga ka näiteks jalgrattale mõni muu hoiuruum.

Leia ruumisäästlik mööbel
Kui rõdu on väike, tuleb sobiliku mööbli leidmiseks pisut pingutada, sest suurem osa terrassidele loodud esemetest rõdule ei mahu või tunduvad asjad naeruväärselt suured. Kitsale rõdule sobivad kokkupandavad klapplauad ja -toolid, aga rõdu otsaseina saab ehitada ka ise õige laiusega pingi, mille peale saab teha patjade abil väikese lebola. Pingi alla võib panna omakorda hoiukasti. Täispikkuses kitsa klapp-pingi saab ehitada ka rõdupiirde äärde ja panna aknaalusesse vastasseina klapplaua. Mööblit ise ehitades ei tohi unustada, et materjalid ja viimistlus peavad olema niiskuskindlad, isegi kui rõdu on katuse all.

Ära koonerda taimedega
Rõdu seinad on enamasti kasutamata ruum. Sinna võiks teha kas laudise, riiulite või redeli abi roheseina, kus saab kastides ja pottides kasvatada nii rohelisi dekoratiivtaimi, lilli kui maitsetaimi ja marju. Küll tuleks arvestada, et selline roheala vajab palju kastmist ega tohi jääda kogu päevaks päikese meelevalda. Kui rõdul on lagi, saab selle külge riputada lille-, tomati- või maasikaampleid.
Rõdupiirdele ja teistele tasapindadele võiks paigaldada lillekastid ja -potid päikese liikumisega sobivate suviste lilledega. Elavaid taimi võib panna ka põrandale asetatud pottidesse, läbipaistva piirdega rõdude puhul aitab see tekitada privaatsust mööduvate pilkude eest. Kui ruumi napib, siis võib selleks kasutada kõrrelisi, mis kasvavad kõrgeks ja pakuvad varju, aga ei laiuta nii nagu okaspuud.

Loo hubasust tekstiilidega
Rõdu põrand on tihtilugu jala all külm ja ebamugav. Seda on lihtne parandada puidust terrassiplaatidega, mida saab puslena kokku panna. Samas võib rõdu põranda teha ka terrassilauast. Kui põrandat ehitada ei soovi, on abi niiskuskindlast vaibast. 

Iga ruumi teevad hubasemaks diivanipadjad, pleedid, kardinad, laudlina ja vaip. Kui rõdu on väike, siis kõike seda polegi tarvis, aga väike annus tekstiili pehmust on vajalik. Hubasus võib olla nii minimalistlik kui värvikirev, igaüks võib sisustada rõdu vastavalt oma maitsele.

Viimistle valgusega
Kuna sisustamisega tegeletakse enamasti päevasel ajal, siis kiputakse liiga vähe tähelepanu pöörama rõdu valgustusele. Võimalusel võiks tuua rõdule elektri, et sellega ühendada romantiline valguskett, elektriline terrassisoojendi või kasvõi stiilne laualamp. Kui rõdul elektrit pole, võib kasutada patareitoitel led-tulesid ja meeleoluvalgusteid. Elava tulega küünaldega võiks olla kortermaja rõdul ettevaatlik, need tuleks panna anumatesse või laternatesse, mis tuulega ümber ei lähe ja kindlasti ei tohiks neid jätta järelevalveta põlema. 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid