Harilik pihlakas (Sorbus aucuparia) on üks kolmest Eestis looduslikult kasvavast pihlakakaliigist, teised on pooppuu (S. intermedia) ja tuhkpihlakas (S. rupicola).
Peagi köidavad pilku punetavate marjakobaratega pihlapuud. Kui Eesti rahvauskumustes on pihlakas püha puu, kes kaitseb kodu, siis marjad on teenimatult vähe tähelepanu saanud. Pihlamarjade väärtuslikkus peitub neis sisalduvates vitamiinides.
Septembri lõpupoole on paras aeg istutada koduaeda mõni toompihlakaliik iluks ning saskatoonisort viljadega maiustamiseks.
Roosõieliste sugukonda kuuluvas toompihlaka (Amelanchier) perekonnas on suvehalja põõsana või põõsaspuuna kasvavaid liike ja hübri
Toompihlakas Amelanchier on külmakindel ja aastaringselt kaunis ilupuu.
Toompihlakate 30 liigist on suurem osa pärit Põhja-Ameerikast. Neil kõigil on söödavad marjataolised õunviljad. Mitmed liigid on väga vastupidavad ja nad on määratletud 2.
Koehne pihlaka ilu tõuseb esile, kui istutada see tumedale taustale või suureleheliste taimede juurde. Kevadeti valged õied ja suured valged viljad, mis valmivad septembris, püüavad aias igal juhul pilku. Mullastiku suhtes on taim vähenõudlik.
Pihlakate punaseks värvumine on üks kindel märk, et sügis on käes. Nüüd pakub see väekas puu meile oma väekaid vilju.
Pihlakale on meie esivanemad lausa maagilise tähenduse omistanud. Pihlakates on palju vitamiine ja kasulikke antioksüdante.
Pihlakamarjades sisalduvad sorbiinhape ja sorbaadid on mõjusad pärm- ja hallitusseente hävitajad või nende kasvu pidurdajad.
Pihlakamarjade mõru maitset pole vaja karta. Külmast näpistatud marjad lähevad magusamaks.
Rahvameditsiinis kasutatakse pihlaka õisi ja marju (värskelt, kuivatatult, külmutatult), vähem lehti.
Kui korjasite kevadel õisi, võite neist teha tavateed organismi tugevdamiseks ja liigse vedeliku väljutamiseks organismist.
Hapukas pihlakas ja magus kõrvits täiendavad teineteist.
1 kg pihlakamarju
1 kg kõrvitsatükke
2 dl ebaküdoonia- või õunaviile
400-500 g suhkrut
0,5 l vett
2 kaneelikoort
Võta pihlakad sügavkülmast ja keeda koos ebaküdoonia- või õunaviiludega pehmeks.