Veebruari toimetusi toas ja aias

Kaja Kurg
Shutterstock

Mida saad veebruaris aias ja toas ära teha.

* Too koju värvirõõmuks hooajalilli, näiteks potipriimulaid. Kirkama värviga on nende õied valgusküllases jahedas kohas. Lisa kastmisveele iga kord veidi õitsemist soodustavat väetist – siis püsivad õievärvid tugevamad ja õiepungadel on rohkem jõudu avaneda.

* Vaata üle köögiviljade ja suvelillede seemnevarud ja mõtle läbi, mida juurde osta.

* Külasta veebipoode, et avastada uusi põnevaid sorte.

* Toalilled hakkavad ärkama. Kasta ja väeta neid julgemalt. Kuu lõpus alusta kevadise korrastamisega.

* Kata igihaljad päikesepõletusele vastuvõtlikud taimed varjutuskangaga. NB! Mitte mingil juhul ära kasuta varjutamiseks katteloori, kilet ega peenravaipa, sest nende all küpseb igihaljas taim sõna otseses mõttes ära.

* Varju annab seegi, kui sätid taime lõunapoolse külje ette varjutuskangast sirmi või kuuseoksad.

* Ereda päikesega viska igihaljastele taimedele päikesepõletuse kaitseks õrnalt lund peale. Lumi sulab ja puu saab okaste või lehtede kaudu juua.

* Torka õhutusaugud paksu lume alla mattunud roosipeenrasse.

* Kui lund on vähe, hoia käepärast pakasekangast, katteloori, kuuseoksi, kuivi lehti ja turvast, vanu ajalehti, vaipu ja tekke, millega saaks käreda külma saabudes ruttu katta maasikaid, sibullilli ja õrnemaid püsikuid. Laota soojakatet ka külmakartlikumate puude-põõsaste juurtele.

* Terita ära oksakäärid, lõikurid ja aiasaed, sest pehme talveilmaga võib juba lõigata viljapuid ja marjapõõsaid.

* Viljapuude haigused (tüvevähk, tüvepõletik jt) ei levi puult puule, kui iga kord pärast puu lõikamist desinfitseerid käärid ja saed: nühi lõikepinnad üle piirituse või kange viinaga. Tee seda alati ka pärast töö lõpetamist.

* Kui lõikamist oli aias palju, kontrolli õhtul lõikeriistade teravust. Oksakäärid suudab teemantviili abil ära teritada igaüks.

* Kui jänesed ja metskitsed on tüvesid kahjustanud, puhasta haavad ja kata haavamäärdega.

* Kui noorte viljapuude tüvele pandud plastist tüvespiraalid või muu kaitsev materjal on paigast nihkunud, säti see tagasi.

* Kontrolli, mis seisus on viljapuude valgendatud tüved. Kui talvine vihm ja lörtsisadu on tüvevalgendi maha pesnud, võõpa tüved plusskraadidega ilmaga uuesti üle. Hele võõp kaitseb puukoort päikesepõletuse eest ning häirib haiguste ja kahjurite elu.

* Peale sibula kasvata roheliste lehtede saamiseks aknalaual veeklaasis ka küüslauku. Otsi väike klaaspurk või klaas, mille otsa saab panna liitsibula nii, et see vette ei vajuks. Vaata, et juurekand jääks täpselt veepiirile.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid