Värviküllaselt võluvad vahtrad

Alari Suurmets
Kämmalvaher. | Shutterstock

Värviküllastest puudest-põõsastest tulevad kindlasti esmalt meelde sügisesed vahtrapuu. Ent vahtrad ei uhkelda värvides ainult sügisel. Istikuärid pakuvad väga põnevaid ja uudseid sorte, kellede lehestik on uhke, alates kevadel lehte minekust, lõpetades lehtede langemiseni. Tihti muutub lehestiku värvus sügisel mitu korda.

Hariliku vahtra mahlata ei kujuta meist paljud aga kevadeid ettegi. Tegelikult ei olegi vahet, kas eelistate kodumaiseid ja harilikke või natuke kaugemaid külalisi. Vahtrad on lehtpuude seas kindlasti aiakujunduse ja maastiku üks lahutamatult kaunis osa. Väiksemakasvulised vahtrate sordid ja liigid kuuluvad aga iga Jaapani aia juurde. Nii et nendega on võimalik tuua oma koju isegi killuke Jaapanit!
 

Kasvukoha valik ja tingimused
 

Vahtrad eelistavad päikesepaistelist kasvukohta. Mõned sordid tunnevad end hästi ka poolvarjus. Hommikupäikest armastavad kämmalvahtrad (acer palmatum). Kõrvetavat täispäikest nad väga ei armasta. Täispäikeses kasvades tuleb hoolitseda piisava niiskuse eest. Kämmalvahtrate koor on võrreldes paljude teiste vahtrate koorega oluliselt õhukesem ja päikese tekitatud koorepõletused on kerged tulema, eriti kui puu on pidevalt kõrvetava päikese käes.

Võimaluse korral valige vahtrale tuulevaiksem kasvukoht. Eriti oluline on, et mõtleksite kasvukohale talviselt seisukohalt. Vältida tuleks kasvukohta, mis on avatud talvel külmadele tuultele.

Mullastiku suhtes ei ole vahtrad kuigi nõudlikud, eelistavad üldiselt niiskemat ja rammusamat mulda.
Rasked savimullad või halva drenaažiga mullad ei sobi kämmalvahtratele üldse. Liigiti ongi soovid vahtratel natuke erinevad, aga üldiselt tunnevad kõik end hästi kergemates, hea drenaažiga muldades, millesse on segatud komposti ja muud kõdunevat materjali.
 

Istutamine ja hooldus
 

Konteinertaimi võib istutada kevadest sügiseni. Hea aeg on varakevad, mil mullas piisavalt niiskust. Paljasjuurseid on hea istutada kas kevadel või sügisel.

Kaeva avar istutusauk, paarkümmend cm sügavam ja laiem kui pott, milles puu kasvab. Raske pinnase puhul võib istutusauk olla oluliselt suurem. Täida istutusaugu põhi kõduneva materjali või kompostiga. Sega hulka mulda. Tekib kohev ja viljakas mullasegu.
Ettevaatlikult tõmba puu potist välja ja haruta mullapall laiali. Mullapalli harutamine aitab puul kiiremini juurduda ja soodustab uute juurte arengut.
Aseta puu istutusauku ja veendu, et istutussügavus jääb samaks mis potis kasvades. Puud ei tohi istutada olulisemalt sügavale. Nüüd täida ülejäänud istutusauk koheva mullaga ning kasta korralikult. Võimaluse korral toesta puu. Hea on katta puu ümbrus niiskust hoidva multšiga.

NB! Enne istutamist kasta konteineris olev taim korralikult läbi. Paljasjuurne istik pane mõneks tunniks vette likku, et puu tõmbaks end korralikult vett täis.
Rääkides harilikust vahtrast, teame hästi, et puud on üsna hooldusvabad ja vähenõudlikud ja hooldus piirdub esimestel aastatel puu kujundamisega ning kuival ajal korraliku kastmisega. Uued ja huvitavad sordid võivad vajada natuke rohkem tähelepanu ja hoolt.

Lõika välja kuivanud oksad juhul, kui neid tekib. Kui oled ostnud kindla vormiga vahtraistiku, siis üldiselt hoiavad sordid kasvukuju sordile omaselt muretult. Vahel võib tekkida vajadus kärpida ja kujundada.
 

Väetamine
 

Vaher eelistab väetisena kõdunevat, bioloogilist väetist. Hästi sobib lehekõdu kompost. Puu ümbruse võib katta ka multšiga.
Kevadel võib raputada kevadväetise graanuleid puu ümber mullale ning kobestada need mulda.
Väetada on hea, kui mullapind on korralikult niiske. Näiteks pärast vihma.


Talvitumine
 

Enamasti on meie istikuärides pakutavad vahtrad külmakindlad. Osad, näiteks kämmalvahtrate sordid, vajaksid esimestel aastatel rohkem tähelepanu.
Väga tugevate külmade puhul – 25–30 kraadi – tuleks puud kaitsta, mässides ta näiteks talveloori või pakasekaitsekangasse. Kindlasti vajavad kämmalvahtrad kaitset ereda talvepäikese eest. Talvine päike võib tekitada põletusi õrnale koorele. Mässi puu põletuste vältimiseks varjutuskangasse juba jaanuaris, kangas eemalda alles pärast maapinna täielikku sulamist.

 

Acer platanoides – harilik vaher

Meil väga levinud ja võimsaks kasvav puuliik. Harilikul vahtral on aga palju uhke lehevärvusega sorte. Lühidalt paarist uudissordist.

´Royal Red´

Väga kaunis ja pilkupüüdev sort. Lehed on tumepunased, peaaegu mustad. Puu kõrgus enamasti 10–20 meetrit ning laius kuni 10 meetrit. Sobib ideaalselt kasvama koduaeda ja parkidesse. Kaunis soolopuuna. Kasvukoht peaks olema päikesepaisteline. Eelistab hea drenaažiga muldasid. Sort on võrdlemisi aeglase kasvuga, aga see-eest täiesti külmakindel – talub kuni -40 °C.

´Golden Globe´

Igatsed oma aeda imekaunist ja värvilist puud, mis ei kasvaks väga suureks? See sort on ideaalne väiksemates aedades, saavutades kõrguseks kuni 4 meetrit ja moodustades kauni kuldse kera, mis ei vaja pügamist ega kujundamist, vaid hoiab oma looduslikult ümmargust vormi suurepäraselt. Liiatigi on sort väga vähenõudlik – kasvab kõigil muldadel – ja ka haiguskindel. Talub külma kuni -34 °C.

 

Acer palmatum – kämmalvaher

Vahtrate maailm on lai ega piirdu vaid hästi tuntud ja armastatud hariliku vahtraga. Kämmalvahtrad, põldvahtrad, Jaapani vahtrad ja saarvahtrad on vaid väike osa põnevatest ja meil vähetuntutest vahtratest. Niisiis, keda jätab harilik vaher külmaks, võib istutada näiteks kämmalvahtrad.

Aretatud on väga palju erinevate lehevärvustega sorte. Paljud sordid on külmaõrnad, aga see ei tähenda, et nende kasvatamine meie tingimustes oleks lootusetu.
Kämmalvahtratele meeldib võimalikult soe, tuulte eest kaitstud ja päikesepaisteline kasvukoht. Eriti tuleb kaitset pakkuda põhjatuulte eest. Sort armastab niiskemat, viljakat pinnast. Puu aluse võib multšida – multš hoiab kasvuperioodil niiskust ja pakub puule kõdunedes toitaineid. Puu alla, juurte peale on mõistlik asetada kuiva materjali: näiteks kuivad puulehed ja talveturvas. Juurte multšimine talveks suurendab puu külmakindlust. Külmaõrnad on alles istutatud, nooremad isendid. Vanemaks saades muutub puu külmakindlaks.

´Atropurpureum´

Tõeliselt kaunis, purpurpunaste lehtedega sort. Kõrgus kuni 3 meetrit. Sobib ideaalselt väiksemasse aeda pilgupüüdjaks. Üks parima külmakindlusega sort omade seas.

´Dissectum Garnet´

Väga dekoratiivne uudissort. Lehed on tugevalt lõhestunud. Noored lehed erepunased, vananedes muutuvad tumedamaks. Oksad nõtked ja alla kaarduvad. Värv on intensiivsem päikesepaistelistel kasvukohtadel kasvades. Sobib kasvatamiseks ka konteinerites. Saavutab kõrguseks 2,5 meetrit ja enamasti laiuseks 2–3 meetrit. Eelistab toitainerikast niisket mulda. Talveks tuleks kindlasti juurestik katta kuiva materjaliga. Võrratu pärl nii aeda kui terrassile!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid