Kirss-kontpuu - viljakandev ja tervistav sõnumitooja

Jüri Annist
Kirss-kontpuu kollased õied on üsna tillukesed. | Shutterstock

Kirss-kontpuu Cornus mas on lõokeste ja grillilõhna kõrval kindel kevadekuulutaja.

Kirss-kontpuu õitseb varakevadel, aga reeglina mitte nii vara, et talv suudaks tagasi tulla. Tema kollased õied on küll üsna tillukesed, aga üheskoos on nad nagu kuldne päikesepall, mis on laskunud sinu aeda soojendama.
Kuna õied avanevad enne lehtede lahtirullumist, siis ei sega miski nende kuldset sära. Eriti kena paistab kirss-kontpuu tumedamate, suuremate okaspuude ees. Kui sügisel tippisid puu alla lumikellukeste, krookuste või madalate nartsisside sibulaid, siis on kevadesõnum nauditavalt perfektne.

 

Sordivalik

Et kirss-kontpuu ka pärast õitsemist põnevust pakuks, võid aeda valida sordi ’Aurea’, kelle lehed on kogu suve erkkollased, või kollase ja roosaga ääristatud lehtedega ’Aurea Elegantissima’ (sün ’Tricolor’). ’Variegata’ rohelistel lehtedel on soliidne valge kant.

Kirss-kontpuud kasvavad kuni 8 m kõrgeks, sordid jäävad madalamaks. Neile meeldib kasvada päikeselisel kohal, aga nad lepivad ka varjualaga. Muld peab olema viljakas, parasniiske, neutraalne või kergelt aluseline. Põua käes vaeveldes jäävad viljad kuivaks ja nahkseks. Märjas kasvukohas puud hukkuvad. Kirss-kontpuud on isetolmlejad, aga saagikus on suurem, kui ligistikku kasvab mitu puud. Ta on ka hea meetaim.

 

Hapud luuviljad, tihe puit
 

Sügisel leiab lehtede vahelt päris rohkesti valdavalt punaseid vilju, mis näevad välja nagu pikerguseks muljutud kirsid. Tegemist on tüüpiliste luuviljadega. Loomulikult pistad ühe isuäratava välimusega „kirsi” suhu ja ... sülitad selle kiiresti välja tagasi. Uhh, hapu! Aga ära ole ometi nii kärsitu! Lase viljadel rahulikult valmida. Need muutuvad aegapidi sügavpunaseks. Nüüd raputa oma puud kergelt. Mahapudenenud viljad nopi üles ja pane aknalauale pehmenema. Kui ka nüüd ei tundu viljad eriti head, siis mahlaks, moosiks, kompotiks või külmutamiseks kõlbavad need küll.

Paljude maade sordiaretajad on kümneid aastaid vaeva näinud ja kirss-kontpuust tõelise viljapuu valmis nikerdanud. Ida poolt tulnud sortidest on osutunud hea ’Pioneer’, ’Elegantny’,’Svetlyachok’, ’Vydubetsky’, ’Radost’. Euroopa sortidest võiksid sobida ’Joliko’, ’Titus’, ’Semen’ ja ’Redstone’. Paraku ei ole uute sortide talvekindlust Eestis veel piisavalt testitud, proovida tasub Läti omi. Liik ise on meil piisavalt talvekindel ja suudab käredama talve järel end juurevõsudest uuesti üles kasvatada. Hilised öökülmad võivad saada saagile saatuslikuks.

Tervistav puu
 

Viljade eripäraks on suur kaltsiumisisaldus, mis ületab kuni 10 korda tavaliste viljade oma. Kirss-kontpuu viljad sisaldavad palju bioloogiliselt aktiivseid fenoolseid ühendeid ja antioksüdante. Juba ammustel aegadel on tervistamiseks kasutatud kõiki kirss-kontpuu osiseid: õisi, lehti, koort, võrseid ja juuri. Seega läheb kaduma vaid lehtede sahin tuule käes. Kirss-kontpuu droogide abil on alandatud palavikku, ravitud kõhuvalu, peatatud verejookse, leevendatud nahahaigusi jne. Seemnetest jahvatatud jahust on valmistatud surrogaatkohvi.

Puunikerdajate seas on tihe ja hästi lihvitav kirss-kontpuude puit väga hinnas. Puit on sedavõrd raske, et ei jää vee pinnale ujuma, vaid vajub põhja. Sellest valmistati vastupidavaid tööriistade käepidemeid ja tugevaid odasid.

 

shutterstock_1065760619.jpg

Kaltsiumirikkad viljad.
Shutterstock
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid