Vannituba ja pesumasin puhtaks

Annika Tammur
kodus.ee
Segistid ja muud duši metallpinnad pühi üle ja löö läikima mikrokiudlapiga. | Shutterstock

Iga vannituba vajab aeg-ajalt korralikku suurpuhastust.  Jagame nippe, mis elu ilusamaks teevad.

Vaip

Kui su vannitoas on vaip, siis ära unusta seda aeg-ajalt pesumasinas pesta. Vajaduse korral vali õrn pesuprogramm. Vaip läheb paremini puhtaks, kui pistad koos sellega masinasse veel mõned asjad, näiteks põrandapesumopid.

 

Pesumasin

Suure tõenäosusega vajab puhastamist ka pesumasin. Eriti altid mustuse, sh hallituse kogunemisele on eestlaetavad masinad.

Küüri puhtaks filtrid ja pesuvahendite sahtlid, kui vaja, võta appi vana hambahari.

Puhasta hoolikalt ka ukse kummitihend, selle õõnsustest võid leida nii mõndagi.

Jäta mittetöötava pesumasina uks alati paokile, et masin saaks kuivada.

Isegi kui kasutad regulaarselt mõnd katlakivi tekkimist vältivat vahendit, tuleks pesumasin katlakivi täielikumaks eemaldamiseks siiski aeg-ajalt tühjalt läbi pesta. Kalla pesupulbrisahtlisse vähemalt pool klaasi sidrunhapet ja lase läbida pikk pesutsükkel 95 kraadi juures. Kui kahtlustad, et masin on hallitanud ka seest, kasuta lisaks pesuvalgendit.

Hallituse tekkimist soodustab pesuvahendi üledoseerimine ja pesupehmendi kasutamine. Pane igal pesukorral loputusaine sahtlisse vee pehmenduseks hoopis 1 tl äädikat ja lisa 5 tilka teepuuõli, viimane on tõhusalt antibakteriaalne, aga aitab ka äädikalõhnast lahti saada.

 

Vannitoa seinad ja põrandad
 

Vannituba ja vetsu koristatakse enamasti igal ajal põhjalikult, aga suurpuhastuse käigus võiksid küürida korralikult puhastusvahendiga ka seinad, olgu need siis värvitud või keraamiliste plaatidega kaetud. Hea on selleks kasutada spetsiaalset pihustiga vannitoa puhastusvahendit, sobib ka üldpuhastusvahend.

Vannitoa ja dušiala põrandale kalla pisut vett ja lisa aluselist pesuvahendit (hape lõhub vuugitäidet). Seejärel nühi pesukäsnaga üle, kuni pesuvahend hakkab vahutama. Lase ainel mõjuda ja pühi seejärel käsnaga ära. Põranda äärtele ja seinte alumistele kahhelplaatidele tuleks rohkem tähelepanu pöörata, sest sinna kipub kogunema kõige rohkem veesetteid, mustust ning šampooni- ja seebijääke.

Pööra tähelepanu ka põranda- ja seinaplaatide vuukidele. Nende puhastamiseks võid appi võtta vana hambaharja. Enamasti piisab korralikust küürimisest, aga kui see asja paremaks ei tee, võid kaaluda vana vuugisegu eemaldamist ja uuega asendamist. Ehituspoes müüakse ka spetsiaalset vuugikaitset, mis ennetab vuukide koledaks muutumist.

Vannitoa põranda äravoolutrapp pese üldpesuvahendi ja nõudepesuharjaga seest puhtaks. Ka dušinurga äravooluava kattev rest tuleb eemaldada, korjata välja lahtine mustus ja juuksed ning pesta rest ja äravoolutoru seinad puhtaks.

Lõpuks loputa vannitoa põrand üle ning tõmba veekaabitsaga kuivaks. 
 

Valamud ja segistid
 

Puhasta lapi, pehme harja või käsnaga valamu, portselan- ja metallpinnad ning segistid. Seejärel pühi kõik need pinnad üle puhta veega niisutatud lapiga. Soovi korral kuivata valamu paberi või lapiga. Segistid ja muud duši metallpinnad pühi üle ja löö läikima mikrokiudlapiga.
 

WC-pott

Vetsupott pese puhtaks ka väljastpoolt. Kasuta üldpuhastusainet ja ühte kindlat puhastuslappi. Alusta puhtamatest osadest, liigu ülevalt alla ja väljast sisse: kõigepealt puhasta loputusnupud ja loputuspaak, siis pese üle poti välispinnad ja prill-laud.

Seejärel pühi puhtaks prill-laua alumine pool ja poti serv, lõpuks kalla potti veidi WC puhastusainet ja pese pott seest harjaga puhtaks. Enne loputamist lase ainel veidi mõjuda.

 

Peeglid
 

Peeglitele pihusta vett või lahjat klaasipesuvahendit ning pühi kuiva mikrokiudlapiga puhtaks –  tarvidust mööda protsessi korrates. 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid